przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

8 sposobów na dobry sen – co warto wiedzieć?

8 sposobów na dobry sen – co warto wiedzieć?

Sen pomaga nam się zregenerować i odzyskać siły, by kolejnego dnia funkcjonować na „najwyższych obrotach”. Niestety czasem zdarza się tak, że pomimo dużego zmęczenia nie możemy zasnąć lub co chwila się wybudzamy. Wtedy nasz sen nie działa na organizm tak, jak powinien. Z tego powodu powinniśmy wprowadzić różne rozwiązania pomagające sprawić, że nasz sen będzie zdrowy. Sprawdź 8 sposobów na dobry sen.

1. Dobry materac 

Na nasz sen wpływa m.in. materac. Jeśli chcesz się wysypiać, musi być on odpowiednio dobrany do Twoich potrzeb. Najważniejszy jest stopień jego twardości, który powinniśmy dobierać do swojej wagi – im ciężsi jesteśmy, tym twardszy musi być materac. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na producenta. Jeśli chcemy cieszyć się wysoką jakością materaca, powinniśmy wybierać wśród sprawdzonych marek. Wysokiej jakości produkty oferuje luksusowy producent SleepMed, który współpracuje z międzynarodowym koncernem Hilding Anders. 

2. Porządek w sypialni 

Sypialnia to pomieszczenie, gdzie szczególnie trzeba dbać o porządek. Otoczenie, w którym panuje nieład nie pozwoli nam komfortowo spać. Odkurzanie całego pokoju powinno odbywać się kilka razy w tygodniu. Warto co jakiś czas odkurzyć też materac. Pościel zmieniamy przynajmniej raz na dwa tygodnie. Pamiętajmy też o codziennym wietrzeniu sypialni. 

Materac skrojony na miarę

3. Odpowiednia temperatura

Eksperci twierdzą, że idealna temperatura w pomieszczeniu, w którym śpimy to ok. 18-20 stopni Celsjusza. Takie warunki pozwalają na komfortowy i zdrowy sen. Warto kontrolować temperaturę w sypialni za pomocą termometru. Zarówno zbyt ciepłe, jak i zbyt zimne powietrze może utrudnić nam zasypianie lub sprawić, że w nocy będziemy się przebudzać. 

4. Sypialnia tylko od spania

Sypialnia powinna służyć jedynie do spania, dlatego do tego pomieszczenia absolutnie nie powinniśmy wnosić pracy czy innych czynności dnia codziennego. W sypialni nie powinno się korzystać z laptopa, oglądać telewizji, jeść itp. Dzięki temu organizm będzie kojarzył to pomieszczenie jedynie ze snem oraz wypoczynkiem i łatwiej będzie nam zasnąć. 

5. Nie narażanie się na światło niebieskie przed snem 

Przynajmniej na 1 h przed snem powinniśmy odstawić wszystkie urządzenia, które emitują światło niebieskie. Jeśli chcesz się wysypiać, zapomnij o przeglądaniu Instagrama czy oglądaniu Netflixa w łóżku. Urządzenia takie jak telefon, tablet czy laptop wytwarzają światło, które zaburza regulacje poziomu melatoniny. 

6. Kawa do godziny 17

Kawa to cudowny napój, który każdego ranka dodaje nam energii, ze względu na zawartą w nim kofeinę. Dlatego też nie powinniśmy pić jej po godzinie 17, ponieważ efekt pobudzenia organizmu może utrzymywać się przez kilka godzin. Nawet niewielka ilość kofeiny może powodować trudności z zasypianiem lub wpłynąć na jakość snu

7. Rezygnacja z używek przed snem 

Pamiętaj, aby przed snem nie stosować używek takich jak alkohol, tytoń czy narkotyki. One również utrudniają zasypianie. Dodatkowo ich zażycie sprawia, że sen nie jest głęboki, przez co, nawet jeśli zaśniemy, to nasz organizm nie będzie mógł w pełni się z regenerować. 

8. Codzienna rutyna 

Kolejnym sposobem na to, jak zasnąć szybko i spać zdrowym snem, jest stworzenie sobie codziennej rutyny.  Najlepiej kłaść się spać i wstawać zawsze o tych samych porach. Dzięki temu organizm przyzwyczai się do pewnego cyklu i pozwoli nam szybko zasnąć oraz budzić się wypoczętymi. Oprócz tego przed snem warto wyciszyć się, wykonując kilkuminutową sesję medytacji. 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk