przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

ABC dezynfekcji – co warto wiedzieć?

ABC dezynfekcji – co warto wiedzieć?

Mianem dezynfekcji określa się postępowanie, którego celem jest zniszczenie drobnoustrojów oraz ich przetrwalników. Może ona dotyczyć ran, rąk, jak i różnego rodzaju powierzchni. Warto zapoznać się z podstawowymi jej zasadami, gdyż dzięki temu będziemy pewni, że cała procedura została przez nas prawidłowo przeprowadzona. Jest to kwestia niezwykle istotna, dlatego postanowiliśmy stworzyć ABC dezynfekcji – co warto wiedzieć?

Dezynfekcja ran

Zarówno niewielkie, jak i większe rany wymagają odpowiedniego zaopatrzenia. Zanim jednak przystąpimy do wyboru odpowiednich materiałów opatrunkowych, należy oczyścić ranę pod bieżącą wodą bądź wykorzystać w tym celu roztwór soli fizjologicznej. Kolejnym krokiem jest dezynfekcja – jest ona obowiązkowa, ponieważ rany to doskonałe środowisko dla rozwoju drobnoustrojów. Ignorując ten aspekt, zwiększamy ryzyko rozwoju infekcji.

Czym dezynfekować rany?

Nasza domowa apteczka powinna być wyposażona w odpowiednie środki antyseptyczne. Występują one zarówno w postaci płynów, maści czy żelów, jak i sprayów. Wśród najpopularniejszych z nich można wymienić maść do skóry z jodopowidonem czy Octenisept. Warto przy tym wspomnieć, że woda utleniona nie jest najlepszym pomysłem, jeśli chodzi o dezynfekcję – jest ona skuteczna, ale nie sprzyja procesowi gojenia świeżych ran.

Co istotne, nie należy dezynfekować ran głębokich oraz takich, które wymagają szycia. Nie dezynfekujemy również oparzeń oraz ran wyglądających na niebezpieczne ugryzienie zwierząt.

Dezynfekcja rąk

Dezynfekcja rąk powinna być poprzedzona myciem rąk, które pozwoli na usunięcie zabrudzeń oraz bakterii z powierzchni skóry. Niezawodne, profesjonalne mydła antybakteryjne i płyny do mycia rąk dostępne są tutaj: mercant.pl/mycie-i-pielegnacja,c101,pl.html.

Higieniczna i chirurgiczna dezynfekcja rąk

Dopiero po umyciu dłoni można przejść do ich dezynfekcji – wymienia się przy tym jej dwa rodzaje. Dezynfekcję higieniczną powinniśmy wykonywać codziennie: po skorzystaniu z toalety, wydmuchaniu nosa, kaszlu czy kichaniu, jak i przed kontaktem z żywnością. Trwa ona około 20-30 sekund i pozwala znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków. Aby ją wykonać, wystarczy pobrać środek dezynfekujący w zagłębienie wewnętrznej strony dłoni i rozcierać go aż do przegubów. Pocierając dłonie, nie można zapomnieć o przestrzeniach międzypalcowych, palcach, jak i grzbietowej i wewnętrznej części rąk.

Chirurgiczna dezynfekcja rąk wykonywana jest przez medyków przed i po zabiegach, jeszcze przed założeniem rękawiczek medycznych. Procedurę tę stosuje się także przy styczności z zanieczyszczonymi sprzętami medycznymi, z krwią oraz innymi wydzielinami, jak i kontaktem z chorą osobą. Dezynfekcja rąk trwa w tym przypadku 90 minut – należy pobrać preparat do dezynfekcji na suche dłonie, pocierać ręce i przedramiona aż do łokci, trzymając dłonie powyżej linii łokci, a następnie poczekać na wyschnięcie rąk.

Jak wybrać płyn do dezynfekcji rąk?

A jak wybrać odpowiednie preparaty do dezynfekcji rąk? Bardzo ważne jest stężenie alkoholu w danym środku do dezynfekcji – jego minimalna wysokość wynosi 60%. Wybierając takie produkty możemy być pewni co do ich szerokiego spektrum działania i skuteczności. Alkohol wysusza jednak naszą skórę, dlatego warto używać płynów, które zawierają substancje dodatkowe, takie jak alantoina, gliceryna, pantenol czy aloes. Warto także rozważyć zakup produktów pozbawionych alkoholu, które wykazują się taką samą skutecznością – cieszą się one coraz większą popularnością.

Dezynfekcja powierzchni

Dezynfekcja powierzchni jest wręcz niezbędna w miejscach, takich jak placówki medyczne – stanowi ona kluczowy aspekt w zapobieganiu zakażeniom. Powierzchnie medyczne powinny być dezynfekowane przy użyciu specjalistycznych preparatów, które są nie tylko skuteczne, ale i całkowicie bezpieczne dla pacjentów i personelu.

Czego używać do dezynfekcji powierzchni?

W przypadku małych, trudno dostępnych miejsc idealnie sprawdzają się preparaty bazujące na alkoholu. Cechują się one szerokim spektrum działania. Dostępne są m.in. w postaci chusteczek nasączonych roztworem dezynfekującego preparatu oraz w formie aerozolu. Jeśli chodzi o większe powierzchnie, lepsze będą koncentraty powstałe w oparciu o związki pochodzące od chloru.

Prawidłowa dezynfekcja ran, rąk czy powierzchni jest niezwykle ważna, gdyż minimalizuje ona ryzyko przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów. Ważne jest, aby wykonywać ją zgodnie z podstawowymi zasadami tej procedury, wykorzystując przy tym wysokiej jakości preparaty do dezynfekcji.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk