przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Aktualne zmiany w służbie zdrowia

Panująca epidemia koronawirusa powoduje, iż zasady działania służby zdrowia ulegają ciągłym zmianom. Weszły w życie kolejne przepisy dotyczące: zwiększonej ilości testów na obecność zakażenia koronawirusem COVID-19, nowych zasad postępowania ze zwłokami czy też mobilnych gabinetów stomatologicznych dla osób zakażonych.

Co konkretnie zmieniło się w ostatnim czasie, w zakresie służby zdrowia?

W ostatnich dniach weszły w życie znowelizowane zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W ramach tych nowych rozporządzeń Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) pokryje koszty testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 (wywołującego chorobę COVID-19) dla pacjentów i pracowników medycznych wszystkich szpitali w Polsce. Co istotne, ma to dotyczyć nie tylko tych badań zlecanych w placówkach zakaźnych lub z oddziałami zakaźnymi.

W zgodzie z nowymi przepisami, NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych w wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy te mają być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale również dla pacjentów i personelu wszystkich pozostałych placówek na danym terenie. Wymazy zaś trafią do wskazanych laboratoriów (przykładowo w szpitalu jednoimiennym). Środowisko medyczne uważa, iż ta zmiana przepisów była wielce wyczekiwana, szczególnie w kontekście ochrony pracowników medycznych.

Co jeszcze zmieniała owa nowelizacja zarządzeń?

Uporządkowaniu uległa też sprawa pomocy stomatologicznej. W przypadku wystąpienia nagłego bólu zęba pacjent zakażony koronawirusem ma otrzymać pomoc medyczną w dentobusie, czyli mobilnym gabinecie stomatologicznym. Będą one stacjonować przy zakaźnych szpitalach jednoimiennych, a w razie potrzeby mają dojechać również do osób potrzebujących takowej pomocy.

Natomiast dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem pomoc doraźną mają zapewnić wybrane, odpowiednio do tego przygotowane, gabinety stomatologiczne.

Z kolei pozostałe osoby, nie będące ani zakażonymi, ani z podejrzeniem zakażenia, mogą korzystać z opieki stomatologicznej na dotychczasowych zasadach. Listę otwartych gabinetów stomatologicznych, posiadających umowę, na świadczenie usług, zawartą z NFZ, można znaleźć na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich funduszu.

By ułatwić pacjentom skorzystanie z pomocy stomatologicznej, mapę czynnych placówek przygotowało też Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Jednakże tam umieszczone są również takie gabinety, które umowy z NFZ nie posiadają. Co ważne, większość gabinetów stomatologicznych pracuje w systemie dyżurowym, tak więc lepiej wcześnie zadzwonić i zdalnie skonsultować swe dolegliwości ze stomatologiem.

Kogo jeszcze dotyczą wprowadzone obecnie zmiany w zakresie funkcjonowania służby zdrowia?

Otóż w związku z epidemią NFZ wprowadził też zmiany dla osób, które korzystają z chemioterapii i programów lekowych. Obecnie, na postawie indywidualnej oceny lekarza prowadzącego, będzie można takim pacjentom wydać leki na okres nawet 6-miesięcznej terapii. Istnieje też możliwość, by dostarczenie leków przez szpital nastąpiło bezpośrednio do miejsca zamieszkania pacjenta. Inną ewentualnością jest wydanie takich leków z apteki szpitalnej pacjentowi, jego przedstawicielowi ustawowemu lub osobie przez niego upoważnionej.

Znowelizowane rozporządzenie zmieniło tez zasady określające sposób postępowania ze zwłokami osób zmarłych na chorobę COVID-19. I te regulacje mają być stosowane zarówno przez osoby zatrudnione przez szpital, jak i przez przeszkolonych pracowników zakładów pogrzebowych, w przypadku zgonu poza szpitalem.

Zmiana ta nie dotyczy samej istoty stwierdzania zgonu, co jest obecnie powodem niepokoju wśród lekarzy rodzinnych. Otóż w dobie epidemii są oni, na mocy obowiązujących przepisów, wzywani do stwierdzania zgonu, gdy pacjent umiera poza szpitalem. Tymczasem obecnie stało się to dla nich ryzykowne, gdyż potencjalnie każdy może być zarażony koronawirusem.

Stąd też apelowali oni do rządzących o powołanie odpowiednio wyposażonych koronerów przy każdym starostwie, by to właśnie oni przejęli tę rolę od lekarzy rodzinnych. Jednakże żadnych innych uregulowań w tym zakresie obecnie nie przewidziano.

Podsumowując, wszystkie te uregulowania weszły już w życie. Ich rolą jest uporządkowanie sytuacji związanej z epidemią, jak i takie zorganizowanie pracy służby zdrowia, by jej funkcjonowanie było najsprawniejsze, a jednocześnie by pacjenci jak najmniej odczuwali dyskomfort obecnej sytuacji. Nie wiadomo jednakże obecnie jak długo potrwa w naszym kraju stan epidemii i jakich jeszcze zmian należało by w tym zakresie dokonać. Niewiadomą jest także jeszcze niestety skala epidemii i jej skutki społeczno-gospodarcze.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk