przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Alergiczny nieżyt nosa – jak go leczyć?

Alergiczny nieżyt nosa – jak go leczyć?

Alergiczny nieżyt nosa – jak go leczyć?

Męczące kichanie, wycieki, a do tego swędzenie i uczucie zatkanego nosa to objawy charakterystyczne dla alergicznego nieżytu nosa. Osoby, które są alergikami i cierpią na tę chorobę, zapewne wiedzą jak nieprzyjemny może być to stan. Zbliża się wiosna, więc część z nas silnie to odczuje, gdy zaczną pylić trawy czy drzewa. Warto więc zająć się tym drażliwym dla wielu z nas tematem!

W artykule tym zajmiemy się alergicznym nieżytem nosa (ANN), wskażemy jego objawy i przyczyny, a także sposoby leczenia niefarmakologicznego i farmakologicznego – na przykład leki antyhistaminowe.

Czym jest alergiczny nieżyt nosa?

Alergiczny nieżyt nosa nazywany jest skrótowo ANN. To jedna z najczęściej występujących chorób alergicznych na świecie – to stan zapalny błony śluzowej nosa. Wywołują ją wdychane alergeny, którymi mogą być pyłki roślin, naskórek lub wydzieliny zwierząt, a także wiele innych rzeczy.

Alergiczny nieżyt nosa może występować okresowo lub przewlekle. Choroba przyjmuje także różne stopnie nasilenia od łagodnych, które nie utrudniają snu, wykonywania codziennych czynności, pracy czy nauki, po umiarkowane, a nawet ciężkie, które wpływają negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Czy ANN to częsta dolegliwość?

Źródła podają, że w Europie choruje na alergiczny nieżyt nosa od 17 do nawet 28% dorosłych osób, a w Polsce 22% mieszkańców terenów miejskich – na wsi jest ich nieco mniej. Ogólnie na ANN częściej chorują osoby z dużych miast.

Objawy alergicznego nieżytu nosa

Jeśli ktoś zapytałby nas, z czym kojarzy nam się alergia, to z dużym prawdopodobieństwem wymienilibyśmy objawy alergicznego nieżytu nosa. Do typowych objawów ANN zalicza się między innymi:

 • kichanie (intensywne, seryjne);
 • wodniste wycieki z nosa;
 • zatkany nos;
 • świąd nosa;
 • kaszel.

Powyższym objawom mogą towarzyszyć problemy z węchem, niewielki wzrost temperatury ciała, ból głowy czy gorszy nastrój. Natomiast częstym objawem jest także łzawienie, zaczerwienienie i świąd oczu.

Powinniśmy pamiętać, że objawy i ich intensywność zależą między innymi od alergenu, który działa na chorego. Na przykład w przypadku uczulenia na roztocza reakcja organizmu jest spokojniejsza niż na przykład w przypadku pyłków czy śliny kota.

Przyczyny alergicznego nieżytu nosa

Wymienia się całą gamę czynników, które mogą być przyczyną alergicznego nieżytu nosa. Można je podzielić na te:

 • zwierzęce – sierść, naskórek czy wydzieliny niektórych zwierząt (pamiętajmy, że sierść kota nie uczula, ale ślina, która się na niej znajduje);
 • pyłki roślin – w ich przypadku alergiczny nieżyt nosa występuje sezonowo i nazywany jest także katarem siennym, w Polsce najczęściej wiąże się z pyleniem traw, chwastów oraz drzew;
 • roztocza – mowa tutaj o kurzu, dlatego osoby dotknięte ANN muszą szczególnie dbać o czystość w domu;
 • zarodniki grzybów – mowa o pleśniach występujących w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach (łazienki, kuchnie);
 • inne – zaliczyć możemy do nich niektóre produkty spożywcze, związki zawarte w środkach czystości, lateks, a nawet karaluchy.

Ze względu na rodzaj przyczyny alergiczny nieżyt nosa można podzielić na sezonowy i całoroczny.

Leczenie alergicznego nieżytu nosa

Alergiczny nieżyt nosa może być bardzo uciążliwy. Jego leczenie opiera się na działaniach niefarmakologicznych i farmakologicznych. Do tych pierwszych zalicza się:

 • unikanie lub maksymalne zmniejszenie ekspozycji na alergeny – chory stara się przebywać się w pomieszczeniach i miejscach, gdzie nie jest narażony na działanie alergenów albo próbuje ograniczać wpływ alergenu, np. jazda samochodem z zamkniętym oknem w czasie pylenia czy stosowanie metod zmniejszających ilość kurzu w domu (oczyszczacze powietrza i odkurzacze z filtrami HEPA, pranie pościeli w temperaturze 60 stopni Celsjusza);
 • płukanie nosa – stosuje się roztwór soli fizjologicznej lub wodę morską, by usunąć alergeny i zanieczyszczenia, taki zabieg przynosi ulgę choremu.

Natomiast leczenie farmakologiczne wiąże się z przyjmowaniem leków, które łagodzą objawy alergicznego nieżytu nosa. Wśród nich wymienia się między innymi:

 • glikokortykosteroidy donosowe,
 • leki przeciwhistaminowe donosowe,
 • doustne leki przeciwhistaminowe typu 1,
 • kromony.

Osoby mające objawy świadczące o potencjalnej chorobie ANN powinny udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad z pacjentem i badania fizykalne. Następnie można wykonać testy alergiczne, by potem ewentualnie zdecydować się na odczulanie – zmniejsza ono lub całkowicie usuwa reakcję alergiczną na dany czynnik.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk