Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta powinna być podstawą naszego menu. Pośród jej wielu składników może się znaleźć sok aloesowy. O jego zaletach donoszą liczne źródła, w tym także te, które powstały na podstawie przeprowadzonych współcześnie badań laboratoryjnych.

Dlaczego sok z aloesu jest tak wartościowy? Okazuje się, że zawiera wiele cennych dla człowieka składników odżywczych. Wśród nich nie brakuje witamin i minerałów. Nie są to jednak jedyne godne uwagi składniki. Poniżej pokrótce przedstawiamy te najważniejsze. Więcej można przeczytać o nich na stronie NajlepszyAloes.pl.

Ogólnie o składzie

Sok aloesowy Aloe vera powstaje z aloesu zwyczajnego (Aloe vera L.) nazywanego też aloesem barbadoskim (Aloe barbadensis Mill.). Jest to jeden spośród kilkuset gatunków tej rośliny występujących w naturze. Sok wytwarza się z miąższu liści aloesu zwyczajnego. Miąższ w ponad 96% składa się z wody. Pozostałą część stanowi sucha masa z dużą zawartością składników odżywczych oraz czynnych biologicznie.

Aminokwasy

W miąższu aloesu zwyczajnego występują łatwo przyswajalne aminokwasy. Jak wykazały badania, w opisywanej roślinie znaleziono ich aż 18. Pośród nich są aminokwasy endogenne, czyli takie, które mogą być wytwarzane przez organizm człowieka oraz egzogenne, czyli te, które musimy przyjmować wraz z pożywieniem.

Makro i mikroelementy

Organizm człowieka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje składników mineralnych. Te ze względu na zapotrzebowanie podzielono na marko i mikroelementy. Dobowe zapotrzebowanie człowieka na makroelementy wynosi ponad 100 mg, natomiast zapotrzebowanie na mikroelementy, określane też jako pierwiastki śladowe, jest mniejsze niż 100 mg. W miąższu aloesu znajdziemy takie makroelementy jak: wapń, magnez, potas i sód. Natomiast występujące w nim pierwiastki śladowe to: żelazo, miedź, cynk, mangan oraz chrom.

Składniki mineralne pełnią w organizmie człowieka istotne funkcje. Uczestniczą w zachowaniu prawidłowej pobudliwości mięśni oraz nerwów, a także utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej i wodno-elektrolitowej. Biorą też udział w transporcie tlenu do komórek organizmu, budują ważne hormony i enzymy, wchodzą w skład płynów ustrojowych.

Witaminy

Organizm człowieka oprócz minerałów potrzebuje też witamin. A ponieważ – poza nielicznymi wyjątkami – nie potrafi wytwarzać ich samodzielnie, powinny być dostarczane wraz z pożywieniem. Ich niedobory mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Wśród witamin występujących w miąższu aloesowym należy wymienić: A, B1, B2, B6, B12, C, E, oraz kwas foliowy i cholinę (B4).

Polisacharydy

Ważnym składnikiem miąższu aloesowego są polisacharydy, czyli występujące w naturze polimery cukrów prostych. Polisacharydy mogą mieć różne działanie. Wykazują między innymi właściwości przeczyszczające i odtruwające, a pośrednio wpływają na pobudzenie do działania komórek układu odpornościowego organizmu. Stosunkowo łatwo ulegają hydrolizie do cukrów prostych, a ich skład zależy między innymi od czynników klimatycznych, w których rosła roślina oraz warunków uprawy.

Wspominając o polisacharydach miąższu aloesowego, nie można pominąć związku o nazwie acemannan, zbudowanego z mannozy, galaktozy i glukozy. Związek ten jest obiektem badań naukowych, które wskazują na jego działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe.

Co jeszcze należy wiedzieć?

W miąższu aloesu występuje też wiele innych cennych dla człowieka składników. Wśród ich warto wymienić pochodzący wprost z natury kwas salicylowy i inne kwasy organiczne: jabłkowy, winowy, cynamonowy. Należy też pamiętać, że odpowiedni skład soku aloesowego mogą zagwarantować wyłącznie produkty wysokiej jakości. Miąższ z liści aloesu powinien być ich głównym składnikiem i stanowić ponad 99% produktu. Czystość soku aloesowego można weryfikować, sprawdzając, czy produktowi przyznano certyfikat Międzynarodowej Rady do spraw Aloesu.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk