przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Anatomia człowieka – jakie książki do anatomii wybrać?

Anatomia człowieka – jakie książki do anatomii wybrać?

Anatomia człowieka – jakie książki do anatomii wybrać?

Anatomia człowieka to obszerna dziedzina, a jej znajomość stanowi fundament zrozumienia przebiegu procesów zachodzących w organizmie oraz mechanizmów wszelkich chorób i dolegliwości. Nic więc dziwnego, że to właśnie jeden z kluczowych przedmiotów nauczanych na kierunkach medycznych. Wiedzę na ten temat zdecydowanie łatwiej jest pogłębiać, wykorzystując specjalistyczne publikacje. Które tytuły powinny zainteresować studentów, lekarzy oraz inne osoby zainteresowane takimi zagadnieniami? Poznaj listę naszych propozycji.

1. Anatomia – podział

2. Anatomia człowieka – kto się jej uczy?

3. Anatomia człowieka – podręczniki godne polecenia

Anatomia człowieka składa się z kilku działów, wśród których pojawia się między innymi anatomia prawidłowa, anatomia patologiczna, anatomia mikroskopowa czy anatomia radiologiczna. Prócz tego poszczególne obszary tej dziedziny skupiają się na różnych układach działających w ciele człowieka.

Anatomia – podział

Podręczniki i atlasy anatomii z reguły są podzielone na rozdziały, w których poruszane są kwestie poszczególnych układów. Są to:

 • układ nerwowy – centrum zarządzania wszelką aktywnością organizmu; kontrolujący zarówno świadome, jak i nieświadome czynności organizmu; wyróżniamy układ nerwowy obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy, a także autonomiczny układ nerwowy,
 • układ oddechowy – odpowiedzialny między innymi za wymianę gazową i wentylację płuc,
 • układ krwionośny (układ krążenia) – dystrybuujący krew do wszystkich komórek organizmu, a także związany z nim układ limfatyczny
 • układ immunologiczny – odpornościowym
 • układ pokarmowy – odpowiedzialny za odżywianie, trawienie oraz wchłanianie substancji odżywczych,
 • układ endokrynny, w skład którego wchodzą układy narządów wydzielających hormony,
 • układ płciowy: męski lub żeński układ płciowy,
 • układ ruchu, w skład którego wchodzi układ kostny – swoiste „rusztowanie”, na którym osadzone są mięśnie i tkanki, oraz układ mięśniowy – odpowiedzialny za poruszanie się, wykonywanie precyzyjnych ruchów i utrzymanie właściwej postawy,
 • układ moczowy – koordynujący wydalanie moczu ze zbędnymi pozostałościami,
 • narządy zmysłów – oczy, uszy, nos, jama ustna, a także narządy czucia głębokiego i powierzchniowego.

Anatomia człowieka – kto się jej uczy?

Wiedza z zakresu anatomii stanowi niezbędną bazę w bardzo wielu profesjach. Lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, a nawet dietetyk – to tylko kilku przedstawicieli zawodów medycznych, którzy muszą orientować się w tym właśnie temacie. Studia medyczne z dowolnego zakresu czy nawet edukacja na poziomie szkoły średniej związanej z medycyną nie może obejść się bez zgłębienia wiedzy z tej właśnie dziedziny.

Anatomia człowieka – podręczniki godne polecenia

Jak widać już na podstawie powyższej analizy, materiał z zakresu anatomii jest bardzo obszerny. Pomocna w jego zgłębieniu może okazać się odpowiednia literatura. Podręczniki akademickie różnią się pod tym względem od pozycji popularnonaukowych. Które z nich są szczególnie warte uwagi?

 • „Anatomia człowieka” Adama Bochenka i Michała Reichera

To bardzo popularna wśród studentów medycyny seria. W jej skład wchodzi aż pięć bardzo rozbudowanych tomów stanowiących kompendium wiedzy na temat wszystkich aspektów anatomii człowieka. Pierwszy tom stanowi wprowadzenie w anatomię ogólną, a także przedstawienie zagadnień dotyczących kości, stawów oraz mięśni. W drugiej części omówione zostało działanie układu płciowego, moczowego, oddechowego, trawiennego i międzywydzielniczego. Tom trzeci poświęcony został układowi naczyniowemu, a ostatnie dwa – nerwowemu i narządom zmysłów.

 • Atlas anatomii człowieka Prometeusz

To kolejna pozycja, po którą często sięgają studenci medycyny. Znajdziesz tu wiele bardzo dokładnych ilustracji medycznych, które szczegółowo przedstawiają struktury ciała człowieka. Całość wzbogacają serki opisów przypadków klinicznych. W skład serii wchodzą trzy tomy, dostępne w wersji z nomenklaturą angielską lub łacińską.

 • Atlas ilustrowany Sobotta

To kolejna bardzo obrazowa propozycja. W tym atlasie znajduje się wiele ważnych rysunków anatomicznych wzbogaconych o kluczowe informacje dotyczące anatomii człowieka przedstawione jako odniesienia do ilustracji. Treść uzupełnia kilkaset pytań egzaminacyjnych. Atlas Sobotta to 3 tomy z treścią w mianownictwie łacińskim oraz angielskim.

 • „Anatomia prawidłowa człowieka” Michała Szpindy

To czterotomowe opracowanie stanowiące podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. W pierwszym tomie znajduje się swoiste wprowadzenie do anatomii ogólnej i systemowej, a także informacje z zakresu kończyn. Część druga skupia się na budowie klatki piersiowej, brzucha, miednicy oraz budowie i działaniu układu moczowo-płciowego. Trzeci tom został poświęcony budowie czaszki oraz głowy i szyi, czwarty zaś – narządom zmysłu, ośrodkowemu układowi nerwowemu i drogom nerwowym.

Autor, tworząc podręcznik, korzystał ze swoich doświadczeń dydaktycznych, dlatego język jest przystępny i przejrzysty. Dodatkowo każdy rozdział podręcznika kończy się testem sprawdzającym.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk