przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Angina ropna – co to za choroba?

Angina ropna – co to za choroba?

Silny ból gardła, wysoka gorączka i ogólne złe samopoczucie to zwykle obawy anginy. Szczególnie niebezpieczna dla zdrowia jest angina ropna, której leczenie wymaga zastosowania antybiotyków przez okres co najmniej 10 dni. Nieleczona angina powoduje poważne powikłania, dlatego warto nauczyć się rozpoznawać samodzielnie wczesne objawy choroby. Dowiedz się więcej na temat anginy ropnej.

1. Czym jest angina ropna?

2. Objawy anginy ropnej

3. Przebieg anginy ropnej

Angina ropna jest powszechną chorobą dzieci i dorosłych. Najczęściej chorują na nią kilkulatki, jednak wysoka zakaźność sprawia, że chorobą łatwo zarażają się ich rodzice i starsze rodzeństwo. Jakie są objawy anginy ropnej? W jaki sposób przebiega choroba i jak jest leczona?

Czym jest angina ropna?

Mianem anginy ropnej określa się chorobę zakaźną, wywoływaną przez paciorkowce hemolizujące z grupy A. Choroba przenosi się drogą kropelkową, dlatego dzieci często zarażają się nią w żłobku, przedszkolu i szkole. Dorośli częściej zarażają się w komunikacji zbiorowej oraz w galeriach handlowych, supermarketach i innych miejscach, gdzie pojawiają się tłumy ludzi.

Angina ropna zwykle przenosi się pomiędzy dziećmi podczas brania tych samych zabawek do buzi, jedzenia bez wcześniejszego mycia rąk oraz picia z jednej butelki. W rodzinach do transmisji choroby przyczynia się korzystanie z tych samych sztućców i naczyń oraz okazywanie uczuć pod postacią pocałunków.

Objawy anginy ropnej

Głównym objawem anginy ropnej jest bardzo bolesny stan zapalny gardła. Błona śluzowa gardła oraz migdałków jest przekrwiona, a na języku pojawia się charakterystyczny biały nalot. Tym objawom towarzyszy bolesne powiększenie węzłów chłonnych, a niekiedy także pojawianie się wybroczyn na podniebieniu miękkim. Ponadto u chorego mogą pojawić się ropne i śluzowe czopy, które zajmują małe zagłębienia w migdałkach. Początkowo ropny nalot można usuwać łyżeczką lub szpatułką.

W anginie ropnej pojawia się gorączka, której wysokość najczęściej przekracza 39 stopni C. U niektórych pacjentów temperatura ciała jest dość niska i oscyluje wokół 37 stopni, jednak są to przypadki rzadsze niż przebiegające z wysoką gorączką. Temperaturze powyżej 39 stopni towarzyszą dreszcze, ból mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Dzieci często cierpią również z powodu wymiotów, spowodowanych przez ropę spływającą do żołądka i podrażniającą układ pokarmowy.

Przebieg anginy ropnej

Okres inkubacji anginy ropnej wynosi od 3 do 5 dni. Początek choroby jest gwałtowny. U chorego pojawiają się wysoka gorączka, dreszcze, ból stawów i mięśni. Następnie występuje obrzęk i ból gardła w czasie przełykania. Na tym etapie choroby dość często chory cierpi na brak apetytu, wymiotuje oraz zgłasza trudności w oddychaniu.

Po zakończeniu pierwszej fazy anginy ropnej wysoka gorączka ustępuje. Dzieje się to po upływie 3-4 dni lub szybciej, jeżeli od razu wprowadzi się antybiotykoterapię. Ból gardła trwa około tygodnia. Ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań antybiotyki stosuje się przez okres nie krótszy niż 10 dni. Antybiotykoterapia powinna być kontynuowana, nawet gdy wszystkie objawy choroby znikną.

Co ważne, po wyleczeniu anginy paciorkowce mogą utrzymywać się w organizmie nawet przez kilka miesięcy. Z tego powodu ważne jest odbywanie wizyt kontrolnych u lekarza po zakończeniu leczenia oraz wspieranie odporności organizmu. W przypadku wystąpienia powikłań po anginie ropnej, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Przeczytaj więcej o anginie ropnej na stronie: https://diag.pl/pacjent/angina-ropna-o-objawach-i-przyczynach-choroby/

 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk