przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Bardzo sucha skóra na ramionach i nogach – przyczyny

Bardzo sucha skóra na ramionach i nogach – przyczyny

Nasza skóra nie zawsze wygląda idealnie. Dotyczy to jednakowo obszaru naszej twarzy, ale też skóry głowy oraz reszty naszego ciała. Bardzo często zmagamy się z przeróżnymi dolegliwościami i chorobami, przez które odczuwamy pewien dyskomfort. Dla wielu osób problemem jest bardzo sucha skóra, która występuje w rejonach ramion oraz nóg. Co jest tego powodem i czy ma to związek z AZS?

Bardzo sucha skóra – jakie są jej przyczyny?

Bardzo sucha skóra to dolegliwość, która może uprzykrzyć nam życie. Powoduje dyskomfort, zmusza nas do bacznego przyglądania się codziennej pielęgnacji i uważania na czynniki zewnętrzne, które mogą pogorszyć jej kondycję. Niektóre symptomy przypominają nawet atopowe zapalenie skóry

Jeżeli chodzi o przyczyny takiego stanu, to warto dodać, że takie dolegliwości zazwyczaj pojawiają się z czasem, jak choćby podczas trwania menopauzy. Wpływ na to ma nieuregulowana gospodarka hormonalna, co w rezultacie odbija się także na naszej skórze. Suchość jest też możliwa w przypadku, gdy dojdzie do uszkodzenia tak zwanego płaszcza hydrolipidowego, chroniącego nas przed utratą wilgoci. 

Pamiętajmy jednak, że bardzo sucha skóra to nie to samo, co skóra odwodniona. Chociaż dolegliwości mają zbliżone symptomy, to nie należy ich ze sobą mylić. Odwodnienie jest tylko chwilowym etapem.

Bardzo sucha skóra na ramionach i nogach

Bardzo sucha skóra może wystąpić także na ramionach i nogach. Jest to o tyle problematyczne, że podczas trwania niektórych pór roku są to fragmenty ciała, które odsłaniamy. Mało kto czuje się komfortowo z myślą, że inni zauważą suche skórki, a nawet podrażnienia, które są efektem braku odpowiedniej ilości wody. 

Istnieje kilka czynników, które mają na to znaczący wpływ, a z którymi możemy sobie poradzić. Jest to między innymi zbyt częste branie długich, gorących kąpieli czy nieodpowiednia dieta. Uważać należy też na długotrwałe przyjmowanie leków o działaniu moczopędnym, a także niepoprawnie przeprowadzaną depilację. 

Czasami zapominamy też o ochronie skóry przed warunkami atmosferycznymi, takimi jak słońce czy wiatr. Przede wszystkim warto również wystrzegać się produktów do pielęgnacji, w których składzie znajdują się substancje drażniące lub silnie myjące. Mogą dodatkowo podrażnić skórę, przez co objawy suchej skóry mogą być bardziej dokuczliwe.. 

Kiedy można rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Warto mieć też na uwadze, że taka suchość może oznaczać atopowe zapalenie skóry. Jest to przewlekła choroba, która diagnozowana jest coraz częściej. Jej głównymi symptomami jest nie tylko widoczne przesuszenie, ale też zaczerwienienie, swędzenie czy zakażenia bakteryjne. 


Atopowe zapalenie skóry obejmuje różne obszary ciała, w tym także wspomniane już ramiona, ale też łokcie, kolana, twarz czy szyję. Często dolegliwości występują już u bardzo małych dzieci. Jeżeli zauważymy na skórze niepokojące objawy, które przypominają nam właśnie atopowe zapalenie skóry, powinniśmy udać się do lekarza, czyli w tym przypadku dermatologa. Konieczne może być dołączenie do leczenia farmakoterapii i stałe monitorowanie stanu pacjenta, aby przywrócić mu komfort życia.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk