Ból karku to problem, który dotyka wiele osób. Jego przyczyny mogą być różne, jednak w licznych przypadkach są związane ze złą pozycją w trakcie pracy przed komputerem. Napięcie mięśni ma też swoje podłoże w siedzącym trybie życia oraz przewlekłym stresie. Sposób leczenia różni się w zależności od źródła problemu. Niemniej jednak, praktycznie w każdym wypadku zalecana jest fizjoterapia.
Skąd bierze się ból karku?
Jak zostało już wspomniane, dolegliwości bólowe mają bezpośredni związek z nadmiernym napięciem mięśni szyi. Taki stan może pojawić się np. jeśli prowadzimy mało aktywny tryb życia, spędzamy dużo czasu w pozycji siedzącej, mamy niewłaściwą pozycję w trakcie snu lub zmagamy się z przewlekłym stresem. Kolejną przyczyną jest przeciążenie mięśni. Oprócz tego, ból pojawia się w sytuacji, gdy jesteśmy mocno narażeni na przeciągi lub w nieprawidłowy sposób podpieramy głowę. W poważniejszych przypadkach, źródłem są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, choroby reumatyczne lub mające podłoże zapalne.
Oprócz bólu karku, wiele osób skarży się również na inne, towarzyszące objawy. Bardzo często pojawia się osłabienie i drętwienie ręki. Możemy także odczuwać nieprzyjemne mrowienie, nawet w okolicy nóg. W trakcie poruszania głową często słyszy się strzelanie. Wśród innych objawów pojawia się ból głowy, zawroty i sztywność karku.
Jak wygląda leczenie?
Fizjoterapia odcinka szyjnego ma na celu rozluźnienie mięśni podpotylicznych. Stosowane metody i techniki mogą być ukierunkowane również na wzmocnienie mięśni. Dobrze sprawdzają się np. masaże, techniki manualne oraz manipulacje powięziowe. Aby jednak móc cieszyć się trwałym efektem i ograniczyć ryzyko nawrotów, konieczna jest zmiana dotychczasowego stylu życia. Ważną kwestią jest ograniczenie czasu spędzanego w pozycji siedzącej i wprowadzenie aktywności fizycznej. Kolejną sprawą jest zadbanie o ergonomię miejsca pracy. Fizjoterapeuta może ponadto zalecić wykonywanie określonych ćwiczeń w domu, mających na celu poprawę ruchomości.
Zapraszamy na zabiegi: fizjoterapia Kraków