przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Ból, po usunięciu zęba — jak sobie z nim radzić?

Ból, po usunięciu zęba — jak sobie z nim radzić?

Ból po usunięciu zęba potrafi być bardzo dokuczliwy i utrudniać życie. Może być nawet bardziej nasilony niż ten przed wyrwaniem lub odczuwany w trakcie usuwania zęba. Powstaje on w wyniku uszkodzenia tkanek i narastania stanu zapalnego w obrębie zębodołu. Utrzymuje się zwykle 2-3 dni po usunięciu zęba. Co ważne, można go jednak łagodzić, tak by możliwe było codzienne funkcjonowanie. W tym artykule omówiono sposoby, na radzenie sobie z bólem po ekstrakcji zęba.

Stosowanie zimnych okładów

Zastosowanie zimnych okładów z kostek lodu, ręcznika nasączonego zimną wodą lub specjalnego chłodzącego kriożelu, może przynieść ulgę w bólu po usunięciu zęba. Zimno działa bowiem obkurczająco na naczynia krwionośne i zmniejsza także narastający obrzęk. Kostek lodu nie powinno przykładać się bezpośrednio do skóry (najlepiej to robić przez materiał) i nie należy ochładzać danego miejsca zbyt długo, gdyż może to doprowadzić do odmrożeń. Takie okłady powinno się przytrzymywać na skórze nie dłużej niż około 10 minut. Wskazane jest, by tę czynność powtarzać kilka razy w ciągu dnia. 

Przyjmowanie leków przeciwbólowych 

Leki przeciwbólowe takie jak ibuprofen czy ketoprofen lub deksketoprofen, są podstawowym sposobem na łagodzenie bólu towarzyszącego wyrwaniu zęba. Należą one do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które można kupić bez recepty. Przyjmowane są w formie tabletek, kapsułek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Wykazują działanie zmniejszające ból i stan zapalny związane ze stanem po usunięciu zęba. Ważne jest, by nie łączyć NLPZ ze sobą, lecz stosować tylko jeden. W zależności od rodzaju leku przeciwbólowego  zalecane jest różne dawkowanie i sposób przyjmowania. Na przykład deksketoprofen należy stosować 3 x dziennie po 25 mg (1 tabletka lub saszetka). W przypadku ostreg bólu można go przyjmować na pusty żołądek. Istotne jest, by stosować się do dawkowania podanego w ulotce przylekowej i nie przekraczać maksymalnej dobowej dawki leku. Zawsze należy zapoznać się z ulotką, gdyż nie każdy lek jest odpowiedni dla każdego pacjenta. W przypadku nieustępowania bólu po kilku dniach, skonsultować się z lekarzem stomatologiem. 

Stosowanie płukanek do jamy ustnej

Kolejnym pomocnym sposobem łagodzenia bólu po usunięciu zęba jest stosowanie specjalnych płukanek do jamy ustnej. Działają one miejscowo łagodząco, przeciwbakteryjnie oraz wspomagają procesy gojenia się rany. Powinno się je jednak stosować dopiero 2-3 dni po usunięciu zęba, by nie wypłukać tworzącego się w miejscu rany po zębie skrzepu. 

Rekomendacje:

Wongrakpanich S., Wongrakpanich A., Melhado K., A Comprehensive Review of Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drug Use in The Elderly. Aging Dis. 2018;9(1).

Park W., J., Park I., K., Shin K., S., post-extraction pain in the adjacent tooth after surgical extraction of the mandibular third molar. J Dent Anesth Pain Med. 2019;19(4).

Liczba znaków (ze spacjami) jednego tekstu : 2819

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk