Ból ucha – nie lekceważ go
Bólu ucha nie kojarzymy z poważnym zaburzeniem zdrowotnym, a raczej z chwilową niedyspozycją. I choć problem pozornie może wydawać się niegroźny, to w przypadku najmłodszych nie powinniśmy go lekceważyć. W zależności od przyczyny ból ucha u dziecka może wywoływać różne skutki. Jeśli jednym z jego następstw będzie np. niedosłuch, może to wpłynąć nie tylko na chwilowe samopoczucie, ale również uwarunkować rozwój malucha.
Ból ucha – objawy towarzyszące
Ból ucha u dziecka może być problemem bardzo dokuczliwym, jednak najczęściej nie jest jedynym objawem choroby. Warto zwrócić także szczególną uwagę na wszystkie objawy towarzyszące. Dzięki temu będziemy w stanie precyzyjniej określić przyczynę dolegliwości. Do najczęściej występujących należą m.in.: gorączka, ból głowy, świąd, uczucie pełności w uchu, wysięk z ucha lub zaburzenia słuchu.
Możliwe przyczyny
Co może być przyczyną dolegliwości przewodu słuchowego? Możliwych scenariuszy jest kilka, warto więc zapoznać się z dodatkowymi objawami, by poprawnie ocenić sytuację.
- Ból ucha u dziecka wcale nie musi oznaczać choroby przewodu słuchowego. Źródłem problemu może być tzw. ból rzutowany odniesiony, wynikający ze wspólnego unerwienia struktur twarzy i głowy. W przypadku np. zapalenia miazgi zębowej lub urazu stawu skroniowo-żuchwowego dziecko może odczuwać dyskomfort w okolicy uszu i błędnie ocenić problem.
- Do urazu mechanicznego w przypadku uszu może dojść np. wskutek niewłaściwej higieny przewodu słuchowego. Stosowanie m.in. patyczków kosmetycznych może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej. Jak rozpoznać problem? Uraz objawia się nagłym i ostrym bólem ucha oraz wyraźnym pogorszeniem słuchu – towarzyszy mu szum w uszach. Ponadto dziecko może odczuwać zawroty głowy, a z przewodu słuchowego może zacząć sączyć się wysięk.
- Popularną dolegliwością przewodu słuchowego jest również zapalenie ucha zewnętrznego. Problem może wynikać z rozwoju drobnoustrojów i bakterii wnikających w uszkodzoną skórę w kanalikach słuchowych. Zapalenie objawia się nasilającym się bólem, świądem, uczuciem rozpierania w uchu, wysiękiem, niedosłuchem oraz gorączką.
Ból ucha u dziecka – kiedy umówić wizytę lekarską?
Kiedy ból ucha już się pojawi, warto zwrócić szczególną uwagę na objawy towarzyszące. Nie każda dolegliwość wymaga interwencji lekarza, a wstępne rozeznanie może pomóc w prawidłowym zidentyfikowaniu problemu.
Wizyta u specjalisty będzie niezbędna w momencie, gdy objawy, zamiast ustępować, zaczną się nasilać. Podobnie należy postąpić w sytuacji nagłego i silnego bólu ucha. Do alarmujących objawów należy także zaliczyć wysoką gorączkę, obfity wysięk, zawroty głowy oraz niedosłuch. Część z nich może towarzyszyć m.in. infekcjom układu oddechowego.