przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Bóle mięśniowe – jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśniowe – jak sobie z nimi radzić?

Bóle mięśniowe – jak sobie z nimi radzić?

Z dolegliwościami bólowymi mięśni różnych partii ciała przynajmniej raz w życiu zmagał się lub będzie się zmagać niemal każdy z nas. Bóle mięśniowe niektórym doskwierają jednak znacznie częściej niż raz, rzutując negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Najczęściej bóle mięśni są związane z ich przeciążeniem po intensywnym treningu, chociaż mogą też wiązać się z urazami, z infekcjami, a także z szeregiem innych przyczyn. Nie każdy ból mięśni jest zagrożeniem dla zdrowia czy życia pacjenta, jednak żadnego nie powinno się lekceważyć. Jak radzić sobie z bólami mięśni i kiedy wspomniane objawy powinny niepokoić? Sprawdzamy!

Czym są bóle mięśniowe? Przyczyny najczęściej za nie odpowiadające

Ból mięśni może pojawiać się u osób w różnym wieku, bez względu na płeć czy rodzaj aktywności. Często doskwiera sportowcom i osobom narażającym swoje ciało na duże przeciążenia, jednak nie omija też osób nieaktywnych i stroniących od sportu. W wielu przypadkach sami doprowadzamy swoim trybem życia do dolegliwości bólowych mięśni, chociaż może za nie odpowiadać również szereg schorzeń różnorodnego pochodzenia. 

Można wyróżnić wiele przyczyn pojawiających się u pacjentów dolegliwości bólowych mięśni. Zalicza się do nich między innymi:

  • przeciążenie mięśni związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym,
  • kontuzje i związane z nimi urazy,
  • choroby wirusowe i bakteryjne,
  • choroby pasożytnicze,
  • zaburzenia pracy tarczycy, w tym niedoczynność i nadczynność tarczycy,
  • nieprawidłową postawę ciała,
  • schorzenia reumatyczne,
  • zmiany zapalne i zwyrodnieniowe,
  • niedobory pokarmowe (niedobory witamin i minerałów).

Bóle mięśni mogą mieć przyczyny poważne oraz takie, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia. Nie powinno się ich jednak lekceważyć, zwłaszcza że rzutują na komfort codzienności pacjenta, ograniczając jego sprawność ruchową i negatywnie wpływając na jego samopoczucie. Na szczęście dostępnych jest wiele metod łagodzenia tych przykrych objawów.

Domowe sposoby na bóle mięśniowe – co przyniesie ulgę w bólu?

Dolegliwości bólowe mięśni mogą mieć wiele przyczyn, zatem i walka z nimi może wiązać się z koniecznością wdrożenia różnych działań. W wielu przypadkach ulgę przynoszą już domowe sposoby, więc warto je wypróbować, zanim sięgniemy po silniejsze leki na bóle mięśniowe z apteki. W przypadku dolegliwości bólowych mięśni bardzo dobrze sprawdza się np. ich rozgrzewanie. Można w tym celu wykorzystać strumień ciepłej wody z prysznica bądź po prostu wziąć ciepłą kąpiel. Jeszcze inną opcją jest termofor lub specjalna medyczna lampa rozgrzewająca ze światłem podczerwonym. Odpowiednie będą również plastry rozgrzewające, które znajdziemy w aptece. W przypadku dolegliwości bólowych mięśni związanych z ich napięciem bardzo dobrze sprawdza się też przeprowadzony prawidłowo masaż. Można do niego wykorzystać olejki eteryczne lub specjalne preparaty do masażu obolałych mięśni. 

Skuteczne leki na bóle mięśniowe

Jeśli domowe sposoby na walkę z bólem mięśni okażą się niewystarczające, konieczne może być zastosowanie leków na bóle mięśniowe. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty, co pozwala szybko zadziałać, gdy nie możemy się dostać do lekarza od ręki. Można wyróżnić leki na bóle mięśniowe miejscowe oraz te przeznaczone do przyjmowania doustnego. W przypadku przeciążenia, urazu czy stanu zapalnego mięśni danej partii ciała bardzo dobrze sprawdzają się preparaty miejscowe, w tym te na bazie ibuprofenu, leki miejscowe z diklofenakiem czy z etofenamatem. Miejscowo nałożone w rejonie dolegliwości bólowych szybko przynoszą ulgę, będąc jednocześnie mniej obciążającymi dla całego organizmu. Przy bólach mięśniowych dotyczących większych partii ciała mogą natomiast lepiej się sprawdzić leki ogólne – preparaty doustne będą odpowiednie na przykład w przypadku bólów mięśni i stawów towarzyszących grypie. 

Oprócz typowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych na bóle mięśniowe można też stosować preparaty rozgrzewające lub chłodzące (w tym wspomniane plastry, a także kompresy czy maści). Pomóc mogą też preparaty poprawiające ukrwienie okolic mięśni i rozluźniające zbyt napięte mięśnie. Nie w każdym przypadku zaleca się jednak przy bólach mięśni wyłącznie działania na własną rękę. Jeśli bóle mięśni utrzymują się długotrwale, są bardzo nasilone lub pojawiły się w sytuacji urazu, najlepiej zgłosić się z nimi do lekarza. 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk