
Chirurgia plastyczna to jedna z popularniejszych dziedzin medycyny. Bardzo mocno rozwinęła się na przestrzeni lat, a specjalista chirurgii plastycznej pomaga pacjentom uporać się z różnymi niedoskonałościami urody.
Czym jest chirurgia plastyczna
Chirurgia plastyczna we Wrocław to wyspecjalizowana dziedzina medycyny, która koncentruje się na modyfikowaniu wyglądu, a często także funkcjonalności, różnych części twarzy i ciała. Chirurgię plastyczną dzieli się na dwa obszary: chirurgię rekonstrukcyjną i estetyczną.
Chirurgia rekonstrukcyjna to głównie odbudowa i przywracanie normalnego wyglądu oraz funkcji różnych części ciała. Wskazaniami do zabiegów są na przykład: leczenie deformacji, takich jak rozszczep wargi i podniebienia, rekonstrukcja po mastektomii piersi czy rekonstrukcja tkanek po amputacji.
Chirurgia plastyczna estetyczna polega na poprawie wyglądu, atrakcyjności, przywróceniu odpowiednich proporcji. Zabiegi chirurgii estetycznej obejmują np. operację powiek, lifting twarzy, liposukcję, plastykę brzucha, powiększanie biustu, lifting twarzy, modelowanie sylwetki i inne operacje wpływające na samoocenę pacjentów.
Wskazania do chirurgii plastycznej
Operacje plastyczne są rozwiązaniem dla pacjentów niezadowolonych ze swojego wyglądu. Kompleksy mogą dotyczyć kształtu uszu lub nosa, nadmiaru tkanki tłuszczowej i zwiotczenia skóry, a także znacznych zmian spowodowanych urazem lub poważną operacją. Dlatego ogólne wskazania do chirurgii plastycznej to:
- niezadowolenie z wyglądu twarzy – np. opadające powieki, czy garbaty nos,
- niezadowolenie z wyglądu ciała/sylwetki – np. obwisłe piersi, czy nadmiar tkanki tłuszczowej,
- konieczność wykonania rekonstrukcji piersi po mastektomii,
- wady wrodzone – takie jak np. rozszczep wargi i podniebienia, nietypowy wygląd ucha,
- konsekwencje urazów, np. blizny po wypadkach, czy oparzeniach.
Przeciwwskazania do chirurgii plastycznej
Zabiegi chirurgii plastycznej to zabiegi medyczne zazwyczaj wykonywane w znieczuleniu ogólnym. Kwalifikacja pacjenta wymaga nie tylko wywiadu, ale przede wszystkim szczegółowych badań diagnostycznych w celu wykluczenia przeciwwskazań do zabiegu. Niektóre z nich mogą dotyczyć jedynie planowanej procedury, jednak mają charakter ogólny i wynikają z zagrożeń związanych ze stosowaniem znieczulenia w operacji plastycznej.
Ogólne przeciwwskazania do zabiegu w dziedzinie chirurgii plastycznej:
- ogólne problemy zdrowotne np. cukrzyca;
- choroby serca, niewydolność nerek;
- ogólne infekcje;
- stany zapalne w obszarze poddawanym zabiegowi;
- niektóre choroby o podłożu psychicznym;
- brak realistycznych oczekiwań co do wyniku zabiegu;
- ciąża lub okres karmienia piersią;
- niedawne operacje lub ciężkie choroby.
Podsumowanie
Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna dają możliwości poprawy wyglądu. Niektóre wady prowadzą do złego samopoczucia psychicznego, które można poprawić jedynie poprzez interwencję chirurgiczną. Jednak w każdym przypadku warto dobrze przemyśleć, czy taki zabieg jest na pewno konieczny.