Nieżyt nosa u niemowląt w znacznym stopniu wpływa na komfort ich życia. Przede wszystkim utrudnia oddychanie, ale ponadto jest przeszkodą w jedzeniu i dodatkowo zaburza sen. W rezultacie dzieci stają się rozdrażnione i płaczliwe. Najczęstszą przyczyną kataru u niemowlaka są niegroźne infekcje wirusowe.
Objawy towarzyszące katarowi u niemowląt
Nieżytowi nosa u dzieci może towarzyszyć podwyższona temperatura, rozdrażnienie oraz kłopoty ze snem. U niemowląt wraz z katarem występuje tzw. sapka, czyli charakterystyczny charczący dźwięk w trakcie oddychania. Przyczyną jest nadmierne przekrwienie oraz obrzęk błony śluzowej nosa. Małe dzieci oddychają głównie nosem. Katar wymusza na nich oddychanie przez usta, co może skutkować przesuszeniem błony śluzowej gardła. W przypadku kataru alergicznego może występować kichanie, świąd, łzawienie oczu, a nawet zapalenie spojówek.
Najczęstszym powodem nieżytu nosa u niemowląt są infekcje przenoszone drogą kropelkową. Zazwyczaj są to infekcje wirusowe, rzadziej rozwijają się infekcje bakteryjne. Katar u niemowlaka jest często konsekwencją osłabienia odporności, np. na skutek ząbkowania. Nieżyt nosa może wywołać także suche powietrze oraz znajdujące się w nim zanieczyszczenia. Katar u niemowlaka może mieć także charakter alergiczny, nazywa się go wówczas katarem siennym. Tego typu nieżyt nosa utrzymuje się przez dłuższy czas i często nawraca. U niektórych dzieci nawracanie kataru spowodowane jest wrodzonymi wadami w budowie zatok oraz przegrody nosowej.
Bez względu na przyczynę kataru u niemowląt i dzieci należy podjąć kroki niezbędne do rozrzedzenia i usunięcia wydzieliny z nosa. To szczególnie ważny aspekt, który zapewni dziecku komfort w ciągu dnia i spokojny sen nocą. Pomocne mogą okazać się inhalacje z wykorzystaniem nebulizatora, które umożliwią podanie preparatu w formie mgiełki lub krople na katar dla niemowlaka, które rozrzedzą gesty katar, udrożnią mały nosek i tym samym ułatwią dziecku oddychanie. Najczęściej do inhalacji wykorzystywana jest sól fizjologiczna. W przypadku kropli do nosa jest to roztwór na bazie chlorku sodu z dodatkami, które wspomagają upłynnienie wydzieliny, regenerację śluzówki nosa, jej nawilżenie, a także często zadziałają antybakteryjnie. Niezmiernie ważne jest, aby po upłynnieniu wydzieliny pomóc maluchowi pozbyć się jej z nosa np. odciągając ją aspiratorem.
Skuteczny sposób na nawilżenie śluzówki nosa i rozrzedzenie wydzieliny
Krople na katar dla niemowlaka to preparaty o efektywnym i szybkim działaniu. Powstają na bazie roztworu chlorku sodu, czyli soli fizjologicznej. Ich aplikacja odbywa się poprzez wpuszczenie płynu do obu dziurek nosa. Przykładem takiego wyrobu medycznego w postaci kropel na katar dla niemowlaka jest ISONASIN SEPTO. Przywraca dziecku komfort przy przeziębieniu lub zapaleniu śluzówki nosa i może być stosowany od 1. dnia życia. ISONASIN SEPTO jest preparatem wieloskładnikowym występującym w postaci roztworu do płukania nosa w ampułkach. Oprócz 0,9% roztworu soli fizjologicznej zawiera także wyciąg z tymianku i jony miedzi. Przynosi ulgę zarówno przy wodnistym, jak i przy gęstym katarze. Ponadto łagodzi uciążliwe objawy przeziębienia i alergii, udrażniając nos i drogi oddechowe. ISONASIN SEPTO to wsparcie w leczeniu kataru u niemowlaka.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Producent ISONASIN® SEPTO: Gifrer Barbezat, 10 Avenue des Cantus, 69120 Vaulx-en-Velin, Francja
Podmiot prowadzący reklamę: Dystrybutor: TACTICA Pharmaceuticals Sp. z o.o., ul. Bankowa 4, 44-100 Gliwice
Numery med.-leg. ISONASIN Septo: ISO/1/12/23
Bibliografia:
- Z. Doniec, A. Mastalerz-Migas, K. Krenke, H. Mazurek, P. Bieńkowski, Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, [w:] „Lekarz POZ” vol. 2, nr 4/2016, s. 307.
- M. Bartkowiak-Emeryk, A. Bodajko-Grochowska, A. Emeryk, Przewlekły katar u dzieci – plan postępowania, https://podyplomie.pl/pediatria/21734,przewlekly-katar-u-dzieci-plan-postepowania, [dostęp: 01.12.2023].
- A. Kitlińska, Katar i kaszel u najmłodszych, https://www.apteka-niezapominajka.pl/wp-content/uploads/2019/08/KATAR-I-KASZEL-U-NAJM%C5%81ODSZYCH.pdf, [dostęp: 01.12.2023].
- R. Szamborski, Katar – etiologia i skuteczne leczenie, [w:] „Farmacja polska”, t. 65, nr 10, 2009, s. 724.
Artykuł Sponsorowany