Ból żeber jest często występującą dolegliwością niesłusznie lekceważoną przez wielu pacjentów. Bóle żeber najczęściej pojawiają się przy dotyku lub ucisku, w trakcie oddychania, po jedzeniu, podczas schylania i z wielu innych powodów. Mają różną lokalizację i rodzaj. Mogą występować po prawej lub lewej stronie, czy między żebrami. Mogą objawiać się kłuciem w żebrach, uciskiem pod żebrami, bólem promieniującym od pleców itp. Informacje dotyczące lokalizacji i rodzaju bólu są ważną wskazówką diagnostyczną. Przyczyną bólu żeber mogą być urazy, stłuczenia, nerwobóle, problemy z narządami wewnętrznymi, zapalenia lub choroby (półpasiec). Ból żeber w okolicy mostka i ból w obszarze nadbrzusza może wskazywać na choroby żołądkowe, problemy z wątrobą, kamicę żółciową inne schorzenia układu pokarmowego. Ból w okolicy podżebrowej może wskazywać na zapalenie płuc, a ból z przodu żeber może wskazywać na zapalenie chrząstek żebrowych. Nerwoból żebrowy wynika z ucisku korzeni nerwów rdzeniowych, którego przyczyną mogą być zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Każdy dokuczliwy, przewlekły ból żeber powinien być zdiagnozowany przez lekarza, a dalsze postępowanie powinno być oparte o szczegółowy wywiad kliniczny.
Ciekawe aranżacje wnętrz gabinetów lekarskich znajdziesz na portalu Deko Rady.
Przyczyny bólu między łopatkami
Ból między łopatkami, odczuwalny na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością występującą przeważnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Ból pleców może być objawem schorzeń kręgosłupa, wad postawy, nadmiernego obciążenia lub neuralgii międzyżebrowej. Często pojawia się u kobiet w ciąży. Bóle na wysokości łopatek najczęściej dotykają stomatologów, informatyków, pracowników biurowych, pracujących przy taśmie produkcyjnej i innych osób pracujących w wymuszonej pozycji siedzącej lub stojącej w nienaturalnym pochyleniu do przodu. Taka pozycja podczas pracy ma szczególnie niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie w jego okolicy. Bóle mogą mieć charakter miejscowy, promieniujący lub rozlany, mogą nasilać się w określonych pozycjach, może być odczuwalna sztywność kręgosłupa. Częstą przyczyną bólu między łopatkami jest przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała, przez co pogarsza się sprawność fizyczną i stwarza niekorzystne warunki dla pracy narządów wewnętrznych. Przyczyną bólu mogą być choroby kręgosłupa jak: choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondyloza), dyskopatia, choroba reumatyczna powodująca zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i wady postawy (skolioza).
Leczenie bólu między łopatkami
Ból kręgosłupa na odcinku piersiowym często jest ostry, przenikający, promieniujący do żeber, więc może utrudnić, a nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Konieczna jest konsultacja lekarska. Lekarz zbiera dokładny wywiad, przeprowadza badania fizykalne, a w razie konieczności zleca badania obrazowe: zdjęcie RTG, tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny oraz badania laboratoryjne. Wybór metody leczenia i rehabilitacji zależy od przyczyn i zaawansowania dolegliwości bólowych. Leczeniem bólu i innych dolegliwości spowodowanych wadami i schorzeniami kręgosłupa zajmują się również specjaliści z Centrum Leczenia Chorób Kręgosłupa kliniki Carolina Medical Center w Gdańsku i Warszawie