Fizjoterapia stomatologiczna to pakiet kompleksowych działań, które należy podjąć, gdy z Twoim narządem żucia dzieje się coś niepokojącego. Rozważ konsultacje, gdy czujesz dolegliwości lub zaburzenia, które przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu. Wizyta u specjalisty zalecana jest również wtedy, gdy w Twoim życiu są zachowania mogące przyczynić się rozwoju problemów.
Rehabilitacja stomatologiczna ma na celu przywrócenie do pierwotnego stanu mięśni narządu żucia i stawów skroniowo-żuchwowych lub optymalne usprawnienie ich funkcjonowania. Fizjoterapii stomatologicznej nie można jednak powierzać niedoświadczonym osobom, które mogą Ci poważnie zaszkodzić. Jeśli masz problemy ze swoją szczęką, nie czekaj i udaj się od razu do ekspertów z branży.
Kiedy zalecana jest fizjoterapia stomatologiczna?
Fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest wszystkim osobom, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki kłopotów z działaniem narządu żucia. Zależnie od osoby i stopnia zaawansowania problemu, mogą one przybierać różne formy, dlatego tak bardzo zalecana jest czujność w tej kwestii. Często występującymi objawami są np.:
- ból w obrębie narządu żucia,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- odsłanianie się szyjek zębowych,
- problemy z przełykaniem, otwieraniem/zamykaniem ust.
Problemy w stawach skroniowo-żuchwowych
Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych to alarmujący sygnał, który powinien zmotywować Cię do konsultacji ze specjalistą. Niepokojącymi objawami w tym zakresie mogą być trzaski oraz przeskakiwanie stawów. Dochodzić może też do zaburzeń ruchowych.
Czynności zwiększające ryzyko problemów
Fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest również osobom, które nie zauważyły u siebie jeszcze niepokojących objawów, ale podejmują czynności zwiększające ryzyko ich pojawienia się w przyszłości. Mowa tu o wielu zachowaniach, na które często ni zwraca się większej uwagi, np.:
- nawykowe żucie gumy,
- zaciskanie zębów,
- noszenie aparatu ortodontycznego,
- obgryzanie paznokci.
Rehabilitacja stomatologiczna krok po kroku
Pierwszym krokiem w fizjoterapii stomatologicznej jest spotkanie z doświadczonym ekspertem na konsultacji. Zostaniesz tam poddany testom klinicznym, przeprowadzony zostanie z Tobą również szczegółowy wywiad. Ma to umożliwić odkrycie źródła Twojego problemu i dostosowanie do niego indywidualnego programu terapeutycznego, dzięki któremu zmniejszenie dolegliwości bólowych przyjdzie szybciej, niż się spodziewasz.
Kolejne kroki to rehabilitacja w endodoncji i ortodoncji, wybierane zależnie od potrzeb pacjenta. Celem tej pierwszej jest zniwelowanie zmęczenia mięśni oraz dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowym. Druga forma ma zminimalizować lub całkowicie wyeliminować objawy wtórne leczenia ortodontycznego, a także poprawić jego efektywność. Stosowana jest w jej czasie terapia manualna z wykorzystaniem odpowiednich technik.
Ostatnie dwie opcje to rehabilitacje: przed i po zabiegu All-on-4. Pierwsza z nich skupia się na przywróceniu właściwej ruchowości w stawach skroniowo-żuchwowych. Druga natomiast prowadzi do przywrócenia prawidłowego działania stawów, mięśni aparatu żucia i wszystkich innych, związanych z nimi, narządów.
Wybierz eksperta, który uratuje Twój staw skroniowo-żuchwowy
Urazy i problemy związane z aparatem żucia i szczęką bywają bolesne i wywołują ogromny dyskomfort. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy lub wiesz, że występują u Ciebie zachowania, których konsekwencją mogą być urazy, skontaktuj się ze specjalistą. Fachowa konsultacja może wskazać Ci drogę do bezbolesnego uśmiechu.