przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Co to jest fizjoterapia stomatologiczna? Wybierz specjalistę, który Ci pomoże

Co to jest fizjoterapia stomatologiczna? Wybierz specjalistę, który Ci pomoże

Fizjoterapia stomatologiczna to pakiet kompleksowych działań, które należy podjąć, gdy z Twoim narządem żucia dzieje się coś niepokojącego. Rozważ konsultacje, gdy czujesz dolegliwości lub zaburzenia, które przeszkadzają Ci w normalnym funkcjonowaniu. Wizyta u specjalisty zalecana jest również wtedy, gdy w Twoim życiu są zachowania mogące przyczynić się rozwoju problemów. 

Rehabilitacja stomatologiczna ma na celu przywrócenie do pierwotnego stanu mięśni narządu żucia i stawów skroniowo-żuchwowych lub optymalne usprawnienie ich funkcjonowania. Fizjoterapii stomatologicznej nie można jednak powierzać niedoświadczonym osobom, które mogą Ci poważnie zaszkodzić. Jeśli masz problemy ze swoją szczęką, nie czekaj i udaj się od razu do ekspertów z branży.

Kiedy zalecana jest fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest wszystkim osobom, które zauważyły u siebie pierwsze oznaki kłopotów z działaniem narządu żucia. Zależnie od osoby i stopnia zaawansowania problemu, mogą one przybierać różne formy, dlatego tak bardzo zalecana jest czujność w tej kwestii. Często występującymi objawami są np.:

  • ból w obrębie narządu żucia,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • odsłanianie się szyjek zębowych,
  • problemy z przełykaniem, otwieraniem/zamykaniem ust.

Problemy w stawach skroniowo-żuchwowych

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych to alarmujący sygnał, który powinien zmotywować Cię do konsultacji ze specjalistą. Niepokojącymi objawami w tym zakresie mogą być trzaski oraz przeskakiwanie stawów. Dochodzić może też do zaburzeń ruchowych. 

Czynności zwiększające ryzyko problemów

Fizjoterapia stomatologiczna zalecana jest również osobom, które nie zauważyły u siebie jeszcze niepokojących objawów, ale podejmują czynności zwiększające ryzyko ich pojawienia się w przyszłości. Mowa tu o wielu zachowaniach, na które często ni zwraca się większej uwagi, np.:

  • nawykowe żucie gumy,
  • zaciskanie zębów, 
  • noszenie aparatu ortodontycznego,
  • obgryzanie paznokci.

Rehabilitacja stomatologiczna krok po kroku

Pierwszym krokiem w fizjoterapii stomatologicznej jest spotkanie z doświadczonym ekspertem na konsultacji. Zostaniesz tam poddany testom klinicznym, przeprowadzony zostanie z Tobą również szczegółowy wywiad. Ma to umożliwić odkrycie źródła Twojego problemu i dostosowanie do niego indywidualnego programu terapeutycznego, dzięki któremu zmniejszenie dolegliwości bólowych przyjdzie szybciej, niż się spodziewasz. 

Kolejne kroki to rehabilitacja w endodoncji i ortodoncji, wybierane zależnie od potrzeb pacjenta. Celem tej pierwszej jest zniwelowanie zmęczenia mięśni oraz dolegliwości w stawie skroniowo-żuchwowym. Druga forma  ma zminimalizować lub całkowicie wyeliminować objawy wtórne leczenia ortodontycznego, a także poprawić jego efektywność. Stosowana jest w jej czasie terapia manualna z wykorzystaniem odpowiednich technik. 

Ostatnie dwie opcje to rehabilitacje: przed i po zabiegu All-on-4. Pierwsza z nich skupia się na przywróceniu właściwej ruchowości w stawach skroniowo-żuchwowych. Druga natomiast prowadzi do przywrócenia prawidłowego działania stawów, mięśni aparatu żucia i wszystkich innych, związanych z nimi, narządów.

Wybierz eksperta, który uratuje Twój staw skroniowo-żuchwowy

Urazy i problemy związane z aparatem żucia i szczęką bywają bolesne i wywołują ogromny dyskomfort. Jeśli zauważyłeś u siebie niepokojące objawy lub wiesz, że występują u Ciebie zachowania, których konsekwencją mogą być urazy, skontaktuj się ze specjalistą. Fachowa konsultacja może wskazać Ci drogę do bezbolesnego uśmiechu.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk