Co to jest grypa?

Grypa to ostra choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirusy grypy. Wiele osób niesłusznie lekceważy tę chorobę twierdząc że jest to „zwykła infekcja”. Niestety skutki zachorowania na tą chorobę mogą być poważne z racji powstania różnych powikłań, które mogą doprowadzić pacjenta nawet do śmierci. Jednakże grypa to choroba przed którą możemy się skutecznie chronić, głównym sposobem są szczepionki przeciwko grypie. Dlatego warto pomyśleć przed sezonem chorobowym o dodatkowym szczepieniu przeciwko grypie, które pozwoli na podwyższenie naszej ochrony.

Jak długo mogę być „niebezpieczny” dla otoczenia?

Osoba która choruje na grypę może zarażać osoby w swoim otoczeniu już na 2-3 dni przed nasileniem się głównych objawów grypy, osoba ta również zaraża w trakcie choroby, oraz na około 3-5 dni po ich całkowitym ustąpieniu.

Kiedy mogę spodziewać się pierwszych objawów grypy?

Od kontaktu z osobą chorą do zarażenia może minąć nawet sześć dni zanim zaobserwujemy pierwsze symptomy choroby, przyjęło się że okres wylęgania grypy to ok. 3 dni.

Jakie są objawy grypy?

Pierwsze symptomy grypy pojawiają się nagle, zazwyczaj w przeciągu kilku godzin. Do najpopularniejszych należą: gorączka, suchy kaszel, uderzenia zimna, ból głowy, uczucie zmęczenia, katar, dreszcze, ból mięśni. Nie wszystkie objawy muszą być obecne dla stwierdzenia grypy.

Jakie mogą być powikłania grypy?

Najczęściej nieleczona grypa może doprowadzić do : zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha oraz zatok może również wpłynąć negatywnie na inne choroby, które wcześniej rozwinęły się w naszym organizmie.

Do rzadszych powikłań należą: zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerwów, zapalenie mózgu.

Ile trwa grypa?

Objawy leczonej grypy zazwyczaj mijają po tygodniu. Najdłużej może utrzymywać się kaszel oraz osłabienie, nawet do dwóch tygodni.

Materiał powstały przy współpracy z portalem medycznym medcentre.pl


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zadzwoń Teraz
204
Twój Koszyk