Każda z kobiet wie, że regularne kontrolowanie stanu dróg rodnych. Wizyty u ginekologa powinny więc stać się dla każdej z pani prawdziwą rutyną. Okazuje się, że profilaktyka zmian i chorób szyjki macicy obejmuje wiele badań, a jednym z nich jest kolposkopia. Dzięki niej lekarz ginekolog może dokładnie przyjrzeć się ewentualnym zmianom szyjki macicy, a także obejrzeć pochwę i srom kobiety. Jednak na czym dokładnie polega kolposkopia i jak można się do niej przygotować?
Czym jest kolposkopia?
Panie z całą pewnością zastanawiają się, co to jest kolposkopia? Otóż można śmiało powiedzieć, że kolposkopia jest jednym z podstawowych badań ginekologicznych. Wbrew pozorom badanie kolposkopia nie jest skomplikowane i może być przeprowadzone zarówno przez lekarza ginekologa, ale także przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. Przeprowadzane jest ono przy pomocy urządzenia w formie szkła powiększającego, które fachowo nazywane jest kolposkopem. Dzięki badaniu specjalista może dokładnie i w dużym przybliżeniu przyjrzeć się zmianom na powierzchni szyjki macicy i określić, czy jednocześnie zachodzi potrzeba ich leczenia. Badania, jakim jest kolopskopia szyjki macicy jest nieco podobne do badania przesiewowego. Co za tym idzie, panie podczas jego przebiegu mogą odczuwać lekki dyskomfort. Co więcej, możliwe jest również przeprowadzenie badania, jakim jest kolposkopia z biopsją. Zaleca się je w momencie podejrzenia, że zmiany szyjki macicy mogą mieć charakter nowotworowy. Panie powinny wiedzieć, że badanie to można w całkowicie bezpieczny sposób przeprowadzić nawet podczas ciąży i nie stanowi ono zagrożenia ani dla kobiety, ani także dla jej dziecka. Kolposkopię stosuje się głównie w celu monitorowania nieprawidłowych badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy lub nieprawidłowych, zmienionych chorobowo obszarów, które zauważalne są na pochwie, macicy lub sromie pacjentki.
Jak przygotować się do kolposkopii?
- używania tamponów
- korzystania z globulek dopochwowych
- stosunków seksualnych
- maści dopochwowych
Z racji tego, że badanie można wykonać w każdym momencie cyklu miesiączkowego, panie w jego trakcie powinny na 24 godziny przed badaniem korzystać z podpasek. Niemniej jeśli krwawienia comiesięczne są niezwykle obfite, wówczas nie zaleca się przeprowadzania badania. Przygotowanie do kolposkopii obejmuje również poinformowanie lekarza o lekach, które pacjentka przyjmuje. Chodzi tu głównie o leki, które mają zapobiegać powstawaniu zakrzepom krwi jak np. aspiryna. Leki te mogą powodować bowiem znacznie większe krwawienie, szczególnie jeśli przeprowadzono badanie, jakim jest kolposkopia z biopsją. Panie, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub są w początkowej fazie ciąży również powinny niezwłocznie poinformować o tym swojego lekarza. Sama kolposkopia jest bezpieczna dla pań ciężarnych, jednak zwykle rezygnuje się z przeprowadzenia biopsji. Co więcej, panie mogą przygotować się na to, że podczas badania mogą one odczuwać lekki dyskomfort. Wziernik jest bowiem wkładany do pochwy, a znajdujący się na nim roztwór kwasu octowego, może spowodować lekkie szczypanie i pieczenie w pochwie. Poza tym badanie jest w pełni bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Podobnie jak biopsja, która również jest procedurą w pełni bezpieczną dla pacjentek. Kobiety muszą przygotować się również na to, że na kilka dni po zabiegu, pochwa może być nieco obolała, co jest normalnym zjawiskiem.