przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Co to jest lipomastia? Objawy, skutki i leczenie

Co to jest lipomastia? Objawy, skutki i leczenie

Co to jest lipomastia? Objawy, skutki i leczenie

Lipomastia to stan medyczny charakteryzujący się nieprawidłowym zwiększeniem wielkości piersi u mężczyzn z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Choć zazwyczaj nie wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla zdrowia, może powodować znaczny stres psychiczny i wpływać na samoocenę oraz jakość życia.

Co powoduje lipomastię, nieprawidłową dystrybucją tkanki tłuszczowej?

Lipomastia jest stanem charakteryzującym się nadmiernym wzrostem tkanki piersiowej u mężczyzn. Dokładna przyczyna lipomastii nie zawsze jest jednoznacznie określona, ale istnieje kilka czynników, które mogą przyczynić się do jej rozwoju.

Jedna z głównych przyczyn to nieprawidłowy balans hormonalny. Fluktuacje hormonalne, zwłaszcza wzrost estrogenów w stosunku do testosteronu może powodować, że tkanka tłuszczowa będzie gromadzić się w okolicach klatki piersiowej. Estrogeny są hormonami odpowiedzialnymi za rozwój żeńskich cech płciowych (należą do nich m.in. komórki tłuszczowe w piersiach).

Dodatkowo genetyka odgrywa istotną rolę. Niektóre osoby mogą być genetycznie predysponowane do gromadzenia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała, w tym właśnie w okolicach klatki piersiowej u mężczyzn.

Innymi potencjalnymi czynnikami mogącymi przyczynić się do lipomastii jest stosowanie niektórych leków (takich jak niektóre środki przeciwpadaczkowe, czy leki hormonalne), nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków, otyłość oraz niektóre choroby metaboliczne.

W każdym przypadku ważna jest konsultacja z lekarzem w celu określenia dokładnych przyczyn i odpowiedniego planu leczenia, który może obejmować zarówno terapię farmakologiczną, jak i wskazania do interwencji chirurgicznej w cięższych przypadkach lipomastii.

Objawy i skutki lipomastii

Charakterystyczne symptomy lipomastii obejmują nadmiar tkanki tłuszczowej, co często prowadzi do odczuwania dyskomfortu fizycznego oraz zniekształcenia wyglądu ciała.

Osoby dotknięte przerostem tkanki tłuszczowej mogą również doświadczać obniżonej samooceny oraz trudności w akceptacji swojego ciała. Niekiedy ma to znaczący wpływ na ich życie osobiste i społeczne. Skutki psychiczne mogą być szczególnie dotkliwe, gdyż pacjenci często odczuwają wstyd lub frustrację z powodu zmiany wyglądu, której nie są w stanie kontrolować bez pomocy specjalistycznej medycyny.

Przerost tkanki tłuszczowej i formy leczenia

Opcje leczenia lipomastii zależą od indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania schorzenia. Mogą obejmować:

  • Zmiany stylu życia – Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta oraz kontrola masy ciała mogą być skutecznymi metodami zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej w okolicach piersi.

  • Liposukcja i oddzielenie tkanki tłuszczowej – Jest to procedura chirurgiczna przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, która polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą specjalistycznych narzędzi. Często rozważana u pacjentów, u których zmiany w stylu życia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

  • Leczenie farmakologiczne – W niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić stosowanie leków mających na celu regulację poziomu hormonów, co może pomóc w zmniejszeniu objawów lipomastii.

Podsumowanie – rozrost tkanki tłuszczowej u mężczyzn

Lipomastia charakteryzująca się powiększeniem gruczołów piersiowych może być problemem zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym dla mężczyzn dotkniętych tą chorobą. Rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą znacząco poprawić jakość życia pacjenta. Ważne, żeby skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszych opcji terapeutycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk