Żyjemy szybko i w stresie. Jemy dużo i tłusto. Na towarzyszące nam bóle doraźnie przyjmujemy popularny paracetamol. Taki tryb życia i dieta zdecydowanie nie sprzyjają zachowaniu wątroby w dobrej kondycji. A warto o nią dbać, bo to jeden z najważniejszych narządów w naszym ciele. To właśnie dzięki niemu pozbywamy się toksyn z organizmu. Jak cieszyć się dobrym zdrowiem i utrzymać wątrobę w formie? Podpowiadamy!

  1. Czego nie wiedziałeś o wątrobie…
  2. Jakie funkcje pełni wątroba?
  3. Co nie służy wątrobie?

Czego nie wiedziałeś o wątrobie…

Nie każdy wie, ale wątroba to największy narząd miąższowy w ludzkim organizmie. Stanowi 2,3-3% masy ciała. U mężczyzn jest to między 1,5, a 1,8 kg, podczas gdy u kobiet jest to 1,3 do 1,5 kg. Wątroba, nawet po bardzo poważnym uszkodzeniu spowodowanym niedokrwieniem, działaniem substancji toksycznych czy też infekcją może się zregenerować. Jest to jednak długotrwały proces. Wątroba jest narządem o najwyższej temperaturze z całego naszego organizmu. Jest zbudowana z milionów komórek nazywanych hepatocytami. Co ciekawe, w ciągu minuty przez wątrobę przepływa 1,8 litra krwi!

Jakie funkcje pełni wątroba?

Kto by pomyślał, że wątroba odpowiada za niemal 500 funkcji w naszym organizmie! Do najważniejszych z nich zalicza się tworzenie i wydzielanie żółci niezbędnej w procesie trawienia tłuszczów. Wątroba bierze także udział w przemianie materii – węglowodanów, białek i wspomnianych wcześniej tłuszczów. Ten osobliwy narząd magazynuje witaminy, m.in. A,D,B6,K oraz składniki mineralne, np. żelazo. Wątroba najbardziej znana jest ze swojej funkcji odtruwania organizmu z toksyn, poza tym dba o termoregulację naszego ciała.

Co nie służy wątrobie?

Chcąc cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknąć kłopotów z wątrobą, powinniśmy przede wszystkim dbać o zdrową dietę i aktywność fizyczną. Nie bez znaczenia jest także ostrożne przyjmowanie leków – szczególnie przeciwbólowego paracetamolu. Ten, przyjmowany nawet doraźnie może wyniszczać ten cenny dla nas organ. Pamiętajmy, żeby nigdy nie przekraczać zalecanych dziennych dawek medykamentów, a przy dłużej kuracji kontrolujmy stan wątroby. Pozostając przy lekach i przyjmowanych doustnie witaminach, musimy wspomnieć, że choć należy zachować umiar, to niekiedy popularne suplementy mogą pomóc nam (w połączeniu ze stosowaną terapią) w niegroźnych, codziennych dolegliwościach. Na stronie hepatil.com znajdziemy szeroki wybór specyfików, których składniki mogą wspomagać pracę wątroby. Nie zapominajmy, że w walce o zdrowie, nie tylko wątroby ogromne znaczenie ma stres i używki. W ostatnim czasie sporo mówi się także o zanieczyszczeniu powietrza. Wysokie stężenie smogu negatywnie odbija się również na naszej wątrobie. Dlatego przed wyjściem z domu, kontrolujmy poziomy zanieczyszczenia.

 

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk