Cudowna roślina
Aloes znany jest ludziom od starożytności i niezmiennie budzi zainteresowanie oraz podziw ludzi. To roślina, która potrafi przetrwać w najbardziej ekstremalnych warunkach na pustyni i zachować wyjątkowe, zdrowotne właściwości. Po ich odkryciu, szczególnie miąższu oraz soku aloes został okrzyknięty „cudowną rośliną” i taka nazwa funkcjonuje do dziś.
Właściwości aloesu
Aloes znany był już starożytnym Egipcjanom, którzy spostrzegli jego medyczne właściwości. Istotnie, posiada bardzo dużo witamin, minerałów oraz enzymów. Stosowany był i jest wewnętrznie jako aloes do picia i zewnętrznie w postaci okładów z miąższu. Specyficzne dla tej rośliny połączenie białek i minerałów pomaga utrzymać równowagę w organizmie.
Sok z aloesu wspomaga odkwaszanie organizmu, a co za tym idzie prowadzi do oczyszczenia przewodu pokarmowego i organizmu z toksyn. Dzieje się tak między innymi dzięki zawartym w roślinie polisacharydom, czyli tzw. wielocukrom, które łączą się z niektórymi toksynami prowadzą do ich usunięcia. Aloes do picia wspomaga pracę wątroby oraz nerek. Jako jeden z nielicznych preparatów polecany jest zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. Pobudza i reguluje trawienie, co korzystnie wpływa na procesy metaboliczne. Tym samym sprzyja naturalnemu odchudzaniu.
Sprzyja regulacji flory bakteryjnej, czym łagodzi zespół jelita drażliwego. Jako, że utrzymuje równowagę kwasowo- zasadową w organizmie, doskonale chroni przed nadkwasotą oraz zmniejsza zgagę. Bioaktywne peptydy zawarte w aloesie pobudzają układ odpornościowy. Ponadto pomaga pozbyć się z organizmu metali ciężkich. Aloes do picia ma właściwości przeciwzapalne, co przyspiesza regenerację organizmu i uodparnia na infekcje. Bogactwo przeciwutleniaczy oraz właściwości przeciwzapalne wspomagają działanie organizmu, tym samym spowalniając również procesy starzenia. Dlatego niektórzy nazywają aloes „rośliną długowieczności”. Jego dodatkową zaletą jest zmniejszenie nasileń i łagodzenie objawów alergii.
Stosowany zewnętrznie działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Łagodzi oparzenia i podrażnienia na skórze. Jest szeroko stosowany w kosmetologii oraz dermatologii. Preparaty na bazie miąższu z aloesu działają regenerująco, w sposób kompleksowy pielęgnują skórę oraz poprawiają jej stan. Są doskonałe przy cerze skłonnej do trądziku i wyprysków. Wspomagają również leczenie łuszczycy.
Preparaty z aloesu
Chyba najpopularniejszą formą stosowania aloesu jest sok aloe vera. Płynna forma jest niezwykle łatwa do przyjmowania, a przy tym przyspiesza dobroczynne wewnętrzne działanie. Ponadto jest szereg preparatów na bazie aloesu, jak choćby tabletki czy sam miąższ. Magia zdrowia polega zaś na tym, by był to produkt w pełni oparty na naturalnym aloesie. Stąd sok aloe vera ma tak kompleksowe działanie.
Ostrzeżenia
Sok z aloesu, chociaż ma w sobie tak wiele właściwości zdrowotnych trzeba pić z umiarem. Jego działanie jest silne, więc długotrwałe spożywanie zbytnich ilości może powodować utratę elektrolitów. Preparat stosuje się zwykle przez miesiąc, po czym dobrze jest zrobić przerwę. Kobiety w ciąży i karmiące matki powinny zrezygnować z jego picia. Dlatego tak ważne jest czytanie i przestrzeganie zaleceń wskazanych przez producentów.