al. Wyzwolenia 7, pon - pt: 07:30 - 19:00

ul. Wyszyńskiego 42, pon - pt: 10:00 - 19:00
sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-203 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

CVS czyli Syndrom Widzenia Komputerowego

CVS czyli Syndrom Widzenia Komputerowego

Syndrom widzenia komputerowego to dość powszechny zespół dolegliwości dotykających narząd wzroku. Poznaj objawy i sposoby leczenia wspomnianej przypadłości.

Syndrom widzenia komputerowego, a życie w XXI wieku

Życie w XXI wieku wymaga od nas niemalże ciągłej gotowości do działania. Nadmierna ilość obowiązków – zarówno tych zawodowych, jak i związanych z życiem osobistym – sprawia, że zdecydowana większość osób funkcjonuje w ciągłym biegu. Nic zatem dziwnego, że chętnie sięgamy po rozwiązania umożliwiające oszczędzenie choćby niewielkiej ilości czasu. Jakie konkretnie? Takie jak choćby wszechobecny internet. W istocie; powstanie globalnej sieci wywarło znaczący wpływ na niemalże każdej płaszczyźnie naszego życia. Co więcej, obecnie to właśnie za jej pośrednictwem odbywa się zdecydowana większość różnego rodzaju transakcji. Tym samym sprzęty takie jak komputer, tablet czy też smartfon bądź iphone towarzyszą nam praktycznie przez… cały dzień.

Wielogodzinne siedzenie przed monitorem komputera/telewizora czy też ekranu urządzenia mobilnego wpływa w sposób negatywny na nasze zdrowie. Ludzki wzrok nie jest bowiem ewolucyjnie przyzwyczajony do wielogodzinnego wpatrywania się w emitujący światło (często bardzo jaskrawe i skontrastowane) obraz, który położony jest w bliskiej odległości od oka. Tymczasem według badań Gemiusa przeciętny Polak spędza w internecie ponad 760 godzin w ciągu roku czyli cały miesiąc.

Syndrom widzenia komputerowego – przyczyny i objawy

Mniej więcej w połowie lat 90 XX wieku Amerykańska Akademia Okulistyki zdefiniowała gamę problemów dotyczących oczu. Przyczyna wspomnianych dolegliwości tkwiła w wielogodzinnej pracy w bliży. Ponieważ aktualnie jest to związane głównie z pracą przed monitorem komputera, toteż nowej jednostce chorobowej nadano nazwę syndromu widzenia komputerowego (CVS – ang. Computer Vision Syndrome). Warto jednak zaznaczyć, że opisywane dolegliwości z powodzeniem wystąpić mogą także w przypadku systematycznego, wielogodzinnego korzystania ze smartfonu, tabletu czy nawet zbyt długiego czytania książki.

Bezpośrednie przyczyny CVS to m.in.:

  • Niewłaściwe  oświetlenie,
  • Złe ustawienie monitora (zbyt bliska odległość),
  • Złe ustawienie biurka względem okna (promienie słońca nie powinny padać na monitor),
  • Zła pozycja ciała (zwłaszcza nachylenia głowy) podczas pracy przy komputerze,
  • Praca pozbawiona przerw,
  • Wady wzroku.

Objawy CVS zbliżone są tych, jakie można zaobserwować w przypadku zespołu suchego oka. Niemniej jednak CVS dość często towarzyszą również dolegliwości niezwiązane ze wzrokiem.

Objawy CVS to m.in.:

  • Zaczerwienie oczu,
  • Suchość i podrażnienie oczu,
  • Uczucie piasku pod powiekami,
  • Ból i pieczenie oczu,
  • Ogólne przemęczenie oczu,
  • Zamazanie lub podwójne widzenie,
  • Bóle i zawroty głowy,
  • Ból karku,
  • Bóle pleców.

Jak leczyć syndrom widzenia komputerowego?

Leczenie CVS opiera się w znacznej mierze na wykluczeniu przyczyn powstania opisywanej dolegliwości. Tym samym modyfikacji powinno ulec zarówno nasze miejsce pracy, jak i używane okulary lub soczewki kontaktowe.

  • Miejsce pracy

Ekran komputera należy umieścić w odległości wyprostowanej ręki, natomiast biurko ustawić w taki sposób, aby było ono oświetlone z boku. Kolor ściany za monitorem nie powinien stanowić dla niego kontrastu.

Podczas siedzenia sylwetka powinna być wyprostowana tj. plecy oparte, stopy przylegające do podłoża.

  • Odpowiednie okulary/soczewki kontaktowe

Najbardziej polecane okulary do pracy przy komputerze to te posiadające powłokę antyrefleksową (redukuje ona odbicia, poprawia ostrość widzenia, zmniejsza zmęczenie oczu). Z kolei osoby korzystające z soczewek kontaktowych powinny wybierać modele posiadające filtr UV oraz gwarantujące długotrwałe nawilżenie oczu.

  • Przerwy w pracy

Praca przy komputerze wymaga dość częstych przerw. Warto stosować zasadę 20/20/20, zgodnie z którą po 20 minutach pracy powinna mieć miejsce przerwa na co najmniej 20 sekund. Podczas wspomnianej przerwy należy patrzeć na obiekt oddalony o 20 stóp (czyli ok. 6 m) często mrugając.

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia Przychodnia Wyzwolenia 7

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte

Godziny otwarcia Przychodnia Wyszyńskiego 42

Poniedziałek: 10.00 - 19.00
Wtorek: 10.00 - 19.00
Środa: 10.00 - 19.00
Czwartek: 10.00 - 19.00
Piątek: 10.00 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
0
Twój Koszyk