Będąc w ciąży chciałybyśmy zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Co możemy zrobić, by zapewnić bezpieczną i świadomą profilaktykę zdrowotną w ciąży?

  1. Na czym polega test NIPT?
  2. Co sprawdzimy dzięki NIPT?
  3. Kiedy można wykonać test NIPT?

Na czym polega test NIPT?

Test NIPT (Non Invasive Prenatal Testing) to nowoczesne badanie genetyczne w którym poddaje się analizie wolne płodowe DNA (cffDNA). Brzmi to zapewne dość zawile, zatem wyjaśnijmy. Pobierany jest materiał genetyczny dziecka, który poprzez łożysko trafia do naszego krwioobiegu. W trakcie badania NIPT jest izolowane wolne pozakomórkowe DNA oraz poddawane ocenie. Aby przeprowadzić badanie potrzebna jest wyłącznie krew matki. NIFT jest badaniem całkowicie bezpiecznym i charakteryzuje się wysoką skutecznością.

Co sprawdzimy dzięki NIPT?

Test wolnego płodowego DNA pozwala na oszacowanie ryzyka wystąpienia choroby zespołu Downa, Edwardsa, zespołu Patau, Turnera, jak i wielu innych chorób genetycznych, w tym również zespołu DiGeorge’a. Badanie to pozwala także na określenie płci dziecka, należy zaznaczyć, że ta informacja podawana jest wyłącznie jeśli rodzice sobie tego zażyczą. Lekarz prowadzący dzięki wynikowi badania potrafi ocenić, czy płód rozwija się w sposób prawidłowy. Jeżeli okaże się, że jest jakaś nieprawidłowość rozwojowa zapewne lekarz zaleci dalszą diagnostykę, w tym wykonanie amniopunkcji.

Kiedy można wykonać test NIPT?

Dużą zaletą tego badania jest fakt, że można go wykonać już w 10 tygodniu ciąży. Raz wykonany test nie wymaga ponownego jego wykonania, wolne płodowe DNA nie zmienia się podczas trwania ciąży. Dzięki tego typu badaniom mamy szansę przygotować się w spokojny sposób do macierzyństwa. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią, że badania prenatalne powinny być wykonywane niezależnie od wieku. Tym niemniej szczególny nacisk na ich wykonanie powinien być w grupie kobiet powyżej 34 roku życia, jeśli test pierwszego trymestru dał niepokojące wyniki, jeśli podczas poprzedniej ciąży stwierdzono wady genetyczne, jeśli w naszej rodzinie lub partnera pojawiły się wady genetyczne u ciężarnych lub kiedy nie możemy się poddać inwazyjnym badaniom prenatalnym z uwagi na przeciwskazania zdrowotne. Badanie to niestety nie jest refundowane w Polsce i nie każda kobieta będzie mogła sobie na nie pozwolić. Testy wolnego płodowego DNA kosztują od 2000 do 2500 złotych.

Miejmy nadzieję, że w krótkim czasie test NIPT będzie u nas refundowany, a jego wykonanie będzie dostępne dla każdej z nas.

undefined

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk