przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Czego jeszcze nie wiesz o soczewkach kontaktowych?

Czego jeszcze nie wiesz o soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe są coraz popularniejszą metodą korekcji różnych wad wzroku. Stanowią one świetną alternatywę dla okularów czy zabiegów okulistycznych. Jeśli zastanawiasz się nad noszeniem soczewek, to zapewne posiadasz podstawowe informacje na ich temat. Ale czy wszystkie wiadomości są dla Ciebie jasne? Czego jeszcze nie wiesz o soczewkach kontaktowych? A czego chcesz się dowiedzieć? W tym artykule znajdziesz szereg ważnych wskazówek na temat popularnych soczewek.

Budowa i rodzaje soczewek kontaktowych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Warto znać podstawowe cechy każdego z nich, aby wiedzieć, jakich dokładnie używamy.

 • Miękkie soczewki kontaktowe – wykonane z materiałów żelowych, łatwo dopasowują się do powierzchni oka. Stały się bardzo popularne w latach 70. XX wieku, kiedy jedyną alternatywą były soczewki twarde.
 • Silikonowe soczewki hydrożelowe – obecnie najpopularniejsze soczewki kontaktowe. Stanowią pośrednie rozwiązanie między soczewkami miękkimi a twardymi. Są wysoce przepuszczalne dla tlenu.
 • Soczewki przepuszczalne dla gazów (twarde) – oznaczane są skrótami GP lub RGP. Ich wprowadzenie na rynek spowodowało prawie całkowite wyparcie tradycyjnych „twardych soczewek”. Dzięki specjalnej budowie soczewki zachowały swoją twardość równocześnie zwiększając przepuszczalność dla gazów. Ich zaletą jest to, że po założeniu obraz staje się zdecydowanie wyraźniejszy niż w przypadku soczewek miękkich. Z tego powodu ten rodzaj soczewek jest szczególnie zalecany osobom z astygmatyzmem.
 • Hybrydowe soczewki kontaktowe – zostały zaprojektowane w taki sposób, aby połączyć komfort noszenia soczewek miękkich z krystalicznie czystym obrazem uzyskanym po założeniu soczewek twardych. Niestety, rozwiązanie to stało się drogie i trudne do dopasowania dla pacjentów, dlatego też nie są one obecnie zbyt popularne.
 • Tradycyjne twarde soczewki – wykonane z materiału PMMA, nieprzepuszczalne dla gazów. W chwili obecnej praktycznie niestosowane.

Jak długo nosić soczewki kontaktowe?

Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj soczewek posiadamy. Na rynku są dostępne dwa typy soczewek kontaktowych – jednodniowe zwane również jednorazowymi oraz wielokrotnego użytku (wyróżniamy tutaj wiele różnych rodzajów – dwutygodniowe, miesięczne, roczne). Warto zaznaczyć, iż należy ściśle przestrzegać czasu, jaki podaje producent. Tak zwane „przenoszenie” soczewek może być bardzo niebezpieczne dla oka i doprowadzić nawet do utraty wzroku wskutek zakażenia. Warto również pamiętać o podstawowych zasadach higieny – zdejmować soczewki przed kontaktem z wodą oraz przed snem.

Moc soczewki, czyli soczewka soczewce nierówna

Jednym z podziałów wśród tzw. miękkich soczewek jest podział ze względu na moc soczewki. Nie chodzi tutaj o soczewki „słabe” czy „mocne”, ale o rozmieszczenie mocy w obrębie soczewki.

 • Soczewki sferyczne – stosowane do korygowania daleko- lub krótkowzroczności, na całej ich powierzchni znajduje się jedna moc.
 • Soczewki toryczne – posiadają różne moce ułożone na soczewce południkowo, stosowane przede wszystkim do korekcji astygmatyzmu, ale także krótko- i dalekowzroczności.
 • Soczewki wieloogniskowe – posiadają różne moce w różnych punktach, aby dostosować wzrok do patrzenia zarówno w dal, jak i na bliższe odległości. Znalazły zastosowanie przede wszystkim w korekcji starczowzroczności, ale także astygmatyzmu, krótko- i dalekowzroczności.

Kilka mitów na temat soczewek…

 1. Mam dużą wadę wzroku (krótko-, nadwzroczność lub astygmatyzm), więc nie mogę nosić soczewek – nieprawda, gdyż nowoczesne soczewki są przeznaczone dla osób z różnymi wadami wzroku, nawet ciężkimi i złożonymi.
 2. Soczewki kontaktowe są niewygodne – nieprawda, bo po krótkim czasie oko przyzwyczaja się do soczewki i staje się ona wręcz niewyczuwalna. Dla soczewek progresywnych i torycznych okres adaptacji może być nieznacznie dłuższy niż dla typowych soczewek sferycznych.
 3. Czyszczenie soczewek kontaktowych jest czasochłonne i trudne – jeśli martwi Cię, że nie poradzisz sobie z prawidłowym umyciem soczewek, to rozwiązaniem dla Ciebie mogą być soczewki jednodniowe, które wyrzucasz od razu po tym, jak je użyjesz.
 4. Jestem za stary/a na soczewki – nieprawda, istnieją soczewki dedykowane do korekcji prezbiopii (starczowzroczności), więc wiek nie jest ograniczeniem.

Od redakcji

Artykuł opracowany przez zespół optometrystów z Poradnika Optometrysty Szkla.com. Prezentowane w nim zagadnienia medyczne powinny być traktowane informacyjnie, ale jednocześnie nie można ich postrzegać jako rzetelnej porady specjalisty – w tym tym przypadku optometrysty lub okulisty.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk