Wybierając się do jakiegokolwiek specjalisty chcemy dokładnie wiedzieć, co się wydarzy. Jest to zupełnie normalne, ponieważ chodzi przecież o nasze zdrowie. Większość ludzi lubi być dobrze przygotowana, bo dzięki temu mniej się boimy i jesteśmy pewni, że nie przydarzy nam się nic niespodziewanego. Możemy też wtedy ocenić jakich kosztów powinniśmy się spodziewać i dzięki temu wiemy, ile pieniędzy musimy mieć odłożone na konkretny zabieg.

Tak właśnie wygląda to również w przypadku leczenia zębów – a konkretnie protetyki. Zadaniem tej dziedziny jest pomóc człowiekowi, który doświadczył ubytku i chciałby w jakiś sposób go wypełnić. Większość z nas ma raczej przynajmniej ogólny obraz tego, co może się przydarzyć w takiej sytuacji. Wiemy, że mamy do wyboru licówki, korony, implanty i różne protezy. Bycie przygotowanym do takiej wizyty pozwoli nam również uświadomić sobie, czy aby na pewno odpowiada nam sposób leczenia wybranego specjalisty – w końcu każdy ma pewne oczekiwania co do wizyty i jesteśmy w stanie ocenić czy mamy do czynienia z profesjonalistą.

O co zapyta nas specjalista?

Sam protetyk raczej nie zajmuje się kontaktowaniem z potencjalnym pacjentem i pozostawia to wszystko w rękach dentysty. Jeżeli jednak chce on być bardziej zaangażowany to może również wysłuchać obaw i odpowiedzieć na pytania, które dręczą konkretnego człowieka. Jeżeli jednak nie będziemy mieć z nim bezpośredniego kontaktu to nie powinniśmy odbierać tego w sposób negatywny – jego zadaniem jest precyzyjne wykonanie licówki bądź korony. Tutaj o wiele ważniejsza jest skrupulatność i dokładność – umiejętności interpersonalne to ostatnia rzecz, jaka powinna nas interesować.

Specjalista na spotkaniu powinien przeprowadzić z nami szczegółowy wywiad – jeżeli nie dojdzie do takiej sytuacji to możemy od razu stwierdzić, że coś jest nie w porządku. Na pewno powinniśmy zostać zapytani o przyczynę pojawienia się ubytku. Posiadanie jakiejkolwiek choroby może stać się przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu, a pomijanie istotnych informacji na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem.

Co jeszcze wydarzy się w trakcie wizyty?

W pewnym momencie na pewno zostaniemy poproszeni o wykonanie pantomogramu – a także innych przydatnych badań. Choć ich koszt może nam nie odpowiadać – jest to absolutna konieczność. Bez posiadania dobrego obrazu jamy ustnej żaden specjalista nie podejmie się leczenia protetycznego.

Od początku powinniśmy być także informowani o wszelkich kosztach, które będziemy musieli ponieść – założenie implantu lub licówek nie jest tanie i musimy mieć tego świadomość. Odpowiednie leczenie stomatologiczne zostanie dobrane także pod tym kątem. Na koniec możemy również zapytać o potencjalne ryzyko i możliwe powikłania zaplanowanej procedury.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk