przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Czy chemia w relacji logopedy z pacjentem ma znaczenie?

Czy chemia w relacji logopedy z pacjentem ma znaczenie?

W dobie cyfrowej, gdzie coraz częściej terapia logopedyczna przenosi się do świata online, pojawia się wyjątkowe wyzwanie: budowanie i utrzymanie „chemii” między logopedą a pacjentem na odległość. Ta metaforyczna „chemia”, rozumiana jako emocjonalne i psychiczne połączenie, nabiera szczególnego znaczenia w kontekście terapii prowadzonej za pośrednictwem ekranów i kamer internetowych. W tej przestrzeni wirtualnej, gdzie brakuje bezpośredniego kontaktu fizycznego i ograniczone są subtelne niuanse komunikacji niewerbalnej, budowanie efektywnej relacji terapeutycznej staje się wyzwaniem, ale zarazem kluczowym elementem sukcesu terapii.

Chemia podczas terapii logopedycznej online

W tym tekście zastanowimy się, jak w środowisku online można rozwinąć i podtrzymać tę specjalną więź, jakie jest jej znaczenie i skutki dla procesu terapeutycznego oraz jakie strategie można zastosować, aby maksymalizować efektywność terapii logopedycznej prowadzonej na odległość (o terapii online przeczytasz tutaj https://spokojwglowie.pl/logopeda-online-dla-osob-doroslych/).

Chemia w relacji logopedy z pacjentem odnosi się do jakości emocjonalnego i psychicznego połączenia, które rozwija się pomiędzy nimi. To metaforyczne określenie wskazuje na szczególny rodzaj więzi, która przekracza standardową relację profesjonalną. Oto kilka aspektów, które ją charakteryzują:

 1. Wzajemny szacunek: Jest to podstawowy element każdej terapeutycznej relacji. Szacunek dla indywidualności pacjenta, jego doświadczeń i uczuć jest kluczowy.
 2. Przyjazna relacja: Stworzenie atmosfery otwartości i akceptacji, gdzie pacjent może czuć się swobodnie i komfortowo podczas sesji.
 3. Luźna rozmowa: Możliwość prowadzenia naturalnej, niekoniecznie formalnej rozmowy, która buduje zaufanie i pomaga w zrozumieniu potrzeb pacjenta.
 4. Brak negatywnego oceniania: Chociaż logopeda musi zwracać uwagę na błędy wymowy, robi to w sposób konstruktywny, bez negatywnej krytyki.
 5. Szczerość i wzajemne zaangażowanie: Otwarta komunikacja i wzajemne zaangażowanie w proces terapeutyczny wzmacniają relację.
 6. Pozytywne skojarzenia i chęć kolejnego spotkania: Pacjent i terapeuta powinni cieszyć się z perspektywy kolejnych spotkań, co wskazuje na silną i pozytywną relację.

Brak chemii może być odczuwalny poprzez brak zaangażowania pacjenta, spóźnienia, odwoływanie spotkań, spięcie czy ograniczoną komunikację. To sygnały, że relacja nie rozwija się w pozytywny sposób.

Na koniec, luźna pogawędka po zakończeniu zajęć może być ważnym elementem budowania tej chemii, dając przestrzeń na bardziej osobiste interakcje i pogłębianie relacji. To okazja do zrozumienia pacjenta w szerszym kontekście jego życia, co może być cenne zarówno dla terapeuty, jak i dla pacjenta. Zobacz także https://radiolodz.pl/zeszyty-logopedyczne-ktore-odmienily-terapie-online,300308/.

Jakie są zalety dobrej relacji logopedy z pacjentem?

 1. Lepsza motywacja do ćwiczeń: Pacjenci czują się bardziej zmotywowani do ćwiczeń, gdy czują wsparcie i pozytywną energię ze strony terapeuty. To przekłada się na większe zaangażowanie w proces terapeutyczny.
 2. Chęć realizacji kolejnego spotkania: Dobra chemia sprawia, że pacjenci oczekują kolejnych sesji z entuzjazmem, co jest ważne dla regularności i ciągłości terapii.
 3. Mniejszy opór związany z wyjściem ze swojej strefy komfortu: Terapia logopedyczna często wymaga od pacjentów pracy nad trudnymi dla nich zagadnieniami. Dobra relacja pomaga zmniejszyć lęk przed nowymi wyzwaniami.
 4. Mniejszy wstyd: Wiele osób rozpoczynających terapię odczuwa wstyd związany z problemami mowy. Empatyczna i pozytywna relacja może pomóc zmniejszyć te uczucia.
 5. Zachowana ciągłość terapii: Dobry kontakt i wzajemne zrozumienie sprzyjają regularnemu uczęszczaniu na sesje, co jest kluczowe dla skuteczności terapii.
 6. Odrobione prace domowe: Pacjenci są bardziej skłonni do wykonywania zadań domowych, gdy czują, że ich wysiłek jest doceniany i ma realny wpływ na postępy w terapii.
 7. Widoczne postępy ze spotkania na spotkanie: Dzięki ciągłej i efektywnej komunikacji oraz motywacji, postępy w terapii są często bardziej widoczne i mierzalne.
 8. Zdrowa relacja, efektywna komunikacja: Dobra relacja sprzyja otwartej i szczerej komunikacji, co jest niezbędne dla skutecznego adresowania problemów mowy i ich rozwiązywania.

Podsumowując, dobry kontakt logopedy z pacjentem jest kluczowym elementem procesu terapeutycznego, który może znacząco wpłynąć na efekty terapii. Wzmacnia on motywację, redukuje stres i wstyd związany z problemami mowy, a także sprzyja regularnemu uczestnictwu w sesjach terapeutycznych. Efektywna komunikacja i zdrowa relacja to fundament, na którym buduje się sukces terapii logopedycznej, zarówno w kontekście tradycyjnym, jak i online.

Autor: Logopeda Justyna Leśniak https://www.naukawymowy.pl/

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk