przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Czy można wykonać rezonans magnetyczny prywatnie bez skierowania?

Czy można wykonać rezonans magnetyczny prywatnie bez skierowania?

MRI to ważne narzędzie w diagnostyce różnych schorzeń, w tym urazów, chorób układu nerwowego, chorób serca, a także nowotworów. Zastanawiasz się, czy możesz wykonać je prywatnie, na własną rękę? Jak najbardziej, jednak musisz wówczas liczyć się z opłatą. Badanie na NFZ jest darmowe, ale wymaga skierowania od lekarza i może wiązać się z oczekiwaniem – nawet kilkumiesięcznym.

Rezonans magnetyczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych badań diagnostycznych dostępnych w dziedzinie medycyny. Pozwala on na uzyskanie szczegółowych obrazów tkanek i narządów, co jest niezwykle przydatne w postawieniu dokładnej diagnozy oraz w planowaniu leczenia. Jednakże ze względu na swoją specyfikę, badanie to jest stosunkowo kosztowne i wymaga specjalistycznego sprzętu oraz personelu medycznego.

Skierowanie na badanie MRI

W Polsce, aby poddać się darmowemu badaniu rezonansem magnetycznym na NFZ, pacjent potrzebuje skierowania od lekarza. Skierowanie to jest wystawiane na podstawie objawów pacjenta, historii jego choroby lub wyników innych badań, które są niejednoznaczne lub wymagające rozszerzenia.

Istnieją jednak pewne sytuacje, w których pacjenci mogą chcieć poddać się rezonansowi magnetycznemu prywatnie, bez konieczności przedstawienia skierowania.

Rezonans magnetyczny prywatnie – czy i kiedy ma to sens?

Pierwszym powodem, dla którego ktoś może rozważać prywatny rezonans magnetyczny, jest brak czasu. W publicznym systemie opieki zdrowotnej terminy na badania obrazowe mogą być długie, a w niektórych przypadkach czas odgrywa ważną rolę (im szybciej postawiona diagnoza, tym szybciej wdrożone leczenie i większa szansa na odzyskanie zdrowia). Jeśli lekarz podejrzewa poważne schorzenie lub istnieje pilna potrzeba diagnozy, pacjent może zdecydować się na prywatne badanie, aby uzyskać szybszy dostęp do opieki medycznej.

Kolejnym powodem może być niechęć do wielokrotnych wizyt u różnych specjalistów w celu uzyskania skierowania. Jeśli pacjent jest pewien, że potrzebuje rezonansu magnetycznego i nie chce czekać na uzyskanie skierowania od swojego lekarza rodzinnego, prywatne badanie może być dla niego lepszą opcją.

Prywatne badanie MRI – to trzeba wiedzieć

Prywatne kliniki, które specjalizują się w badaniach obrazowych, też mają kolejki, zatem na MRI poczekasz, choć pewnie znacznie krócej niż proponuje publiczna służba zdrowia. Warto jednak pamiętać, że prywatne badanie MRI może być kosztowne. Koszt zależy głównie od tego, z jakiego sprzętu korzysta placówka i jaka część ciała jest poddawania obrazowaniu. Zazwyczaj trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 400-1200 złotych.

Prywatne badanie MRI może być opcją dla tych, którzy potrzebują szybko uzyskać pakiet wyników niezbędnych do postawienia diagnozy lub chcą zachować pełną prywatność w związku z wynikami badania. Jednak zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić indywidualną sytuację i uzyskać profesjonalną opinię na temat konieczności przeprowadzenia badania rezonansem magnetycznym.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk