przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Czy powstawanie zakoli to powód do niepokoju?

Czy powstawanie zakoli to powód do niepokoju?

Utrata włosów i zakola to wstydliwy problem dla wielu mężczyzn, który w dużym stopniu wpływa na ich komfort psychiczny, a także samoakceptację, szczególnie jeśli ma miejsce w stosunkowo młodym wieku. Tymczasem wypadanie włosów to bardzo powszechny i złożony problem, dotyczący zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Utrata włosów bardzo często wywołuje niepokój, dlatego zawsze warto poznać przyczynę tego stanu. 

Skąd biorą się zakola?

Zakola to przede wszystkim objaw łysienia androgenowego, które jest charakterystyczne dla mężczyzn. Określa się je łysieniem typu męskiego, choć w mniejszym stopniu dotyczy również kobiet. Przeprowadzone badania wykazują, że nawet co 3 mężczyzna znajdujący się pomiędzy 20. a 40. rokiem życia zmaga się z problemem, jakim jest wypadanie włosów. To bardzo przykre i frustrujące doświadczenie, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby nasze włosy były gęste i zadbane.

Skąd w takim razie biorą się zakola? Na ich obecność na skórze głowy mają wpływ przede wszystkim uwarunkowania genetyczne oraz męskie hormony, czyli androgeny. Zakola związane są z przemianą testosteronu w jego aktywną formę, czyli DHT (dihydrotestosteron). Poprzez oddziaływanie na receptory androgenowe mieszków włosowych wywołuje ich stopniową miniaturyzację, a następnie zanik. Sytuacja ta ma miejsce u mężczyzn, których mieszki włosowe są genetycznie uwrażliwione na działanie DHT.

Czynniki wpływające na powstawanie zakoli

Oprócz uwarunkowań genetycznych i nadwrażliwości mieszków włosowych na DHT istnieją także inne czynniki, które mają wpływ na wypadanie włosów u mężczyzn. Zalicza się do nich:

  • silny stres;
  • nagły i nadmierny spadek masy ciała;
  • niewłaściwa dieta;
  • zażywanie leków antydepresyjnych;
  • brak witamin i mikroelementów w diecie;
  • chemioterapia;
  • anemia.

Choć zakola zwykle nie są objawem choroby, nigdy nie należy lekceważyć nadmiernej lub nagłej utraty dużej ilości włosów. Jeśli zauważymy u siebie te objawy, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, który pomoże w ustaleniu przyczyny i ewentualnie zleci dodatkowe badania. 

Zakola – czy można się ich pozbyć?

Wypadanie włosów u mężczyzn i pogłębiające się zakola to dla wielu panów drażliwy temat. Stąd większość z nich szuka skutecznych sposobów, które pozwolą zatrzymać ten problem. Jednym ze sposobów jest stosowanie preparatów, które można aplikować miejscowo na zmienioną skórę głowy. Ich działanie opiera się na stymulowaniu mieszków włosowych poprzez pobudzanie mikrokrążenia. Dzięki temu odrastające włosy stają się mocniejsze, gęstsze i zdrowsze.

Innym ze sposobów może być regularnie wykonywany masaż głowy, który można przeprowadzać samodzielnie. Do tego celu można wykorzystać własne opuszki palców lub przeznaczony do tego celu masażer. Ważne, aby być konsekwentnym i masować głowę systematycznie.

Jeśli inne sposoby nie przynoszą rezultatów, alternatywą są profesjonalne zabiegi jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub laseroterapia. Jeśli te metody także nie są skuteczne, ostatecznością jest przeszczep włosów. Jeśli zastanawiasz się nad jego wykonaniem, skonsultuj się z trychologiem, który oceni stan Twoich włosów.

undefined

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk