Ból głowy, dreszcze, poczucie osłabienia… To pierwsze sygnały nadchodzącej choroby! Nie należy ich bagatelizować, jednak warto dodatkowo upewnić się, czy organizm rozpoczął walkę. W takich chwilach sięgamy od razu po termometr – niezawodny wskaźnik zdrowia i choroby. Tradycyjne termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji w 2009 roku. Jaka jest dla nich alternatywa i jakie urządzenie warto wybrać?

Kilka słów o termometrach rtęciowych

Choć nie produkuje się ich w Polsce już od ponad 10 lat, rtęciowe termometry nadal można znaleźć w wielu domach. Temperaturę mierzyć można na przykład pod pachą lub w ustach, co umożliwia uzyskanie dokładniejszego pomiaru. Używanie termometru rtęciowego wiąże się jednak z ryzykiem stłuczenia, szczególnie jeśli mierzy się temperaturę dzieciom. Gdy termometr się rozbije, należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i założyć gumowe rękawiczki przed zbieraniem rtęci. Resztek termometru nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci – należy oddać je do specjalnego punktu utylizacji. Nic zatem dziwnego, że termometry rtęciowe wychodzą z użytku i są zastępowane przez nowocześniejsze rozwiązania.

Termometry zastępcze zamiast rtęci wykorzystują ciecze o niskiej temperaturze krzepnięcia oraz dużej rozszerzalności cieplnej. Zazwyczaj są to termometry z izopropanolem lub galinstanem. Dokładnie wskazują temperaturę i często są wyposażone w nakładki ułatwiające strzepywanie. Mechanizm mierzenia temperatury jest taki sam, jednak takie termometry są bezpieczniejsze w przypadku ewentualnego stłuczenia.

Termometr bezdotykowy: wygodny i skuteczny

Bezdotykowe termometry nie wymagają kontaktu z ciałem, dlatego są o wiele wygodniejsze i jednocześnie bardziej higieniczne. Podczas mierzenia temperatury zwykłym termometrem nie należy zmieniać pozycji, co często może być problemem nawet dla dorosłych – a co dopiero w przypadku dzieci! Jeśli Twoja pociecha nie przepada za mierzeniem temperatury, termometr bezdotykowy (np. Microlife NC150) to wygodniejsze rozwiązanie.

Jaki jest mechanizm działania termometrów bezdotykowych?

Termometry bezdotykowe mierzą promieniowanie z zakresu podczerwieni emitowane przez ciało: im wyższa temperatura, tym tym wyższy poziom promieniowania podczerwonego dociera do czujnika. Dzięki temu termometr nie musi mieć kontaktu z ciałem – wystarczy ustawić urządzenie w odpowiedniej odległości. Pomiar odbywa się błyskawicznie: już po kilku sekundach pojawia się wynik. Termometr bezdotykowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zależy nam na szybkim i bezproblemowym pomiarze – często korzystają z niego na przykład rodzice, którzy nie chcą budzić dziecka, by zmierzyć mu temperaturę.

Termometry bezdotykowe są bardzo precyzyjne: problemy wynikają z błędów popełnionych podczas pomiaru. Zbyt duża odległość, brak odstępu czasowego pomiędzy pomiarami, a czasem nawet przeciąg mogą mieć wpływ na dokładność. Temperaturę mierzy się na suchej i czystej skórze czoła, dlatego jeśli pacjent jest mocno spocony, warto osuszyć wcześniej skórę. Przed pierwszym pomiarem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją termometru.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Wybierając termometr bezdotykowy warto kierować się jakością urządzenia oraz dodatkowymi funkcjami. Duże znaczenie ma także kalibracja – tańsze termometry mogą być źle skalibrowane i tym samym nie pokazywać prawidłowego odczytu. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza termometr elektroniczny Microlife. To precyzyjne, wielofunkcyjne urządzenie, które może być wykorzystywane do pomiaru temperatury ciała, obiektów lub otoczenia. Model Microlife NC150 powstał w oparciu o najnowocześniejsze technologie; pozwala na pomiar temperatury ciała niezależnie od zewnętrznych źródeł ciepła. Po każdym pomiarze urządzenie samo sprawdza parametry, dzięki czemu uzyskane dane są wyjątkowo precyzyjne. Jeśli zależy Ci na niezawodnym termometrze bezdotykowym dla dzieci i dorosłych, termometr elektroniczny Microlife to najlepszy dostępny na rynku wybór.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk