
Infekcje układu moczowego mogą być naprawdę uciążliwymi i nawracającymi dolegliwościami. Ich wykrycie możliwe jest poprzez wykonanie odpowiednich badań. Dokładne rozpoznanie choroby układu moczowo-płciowego umożliwia cystoskopia. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego badania wykonywanego przez urologa.
Czym jest cystoskopia?
Jednym ze sposobów rozpoznania, ale i leczenia chorób układu moczowego jest cystoskopia. Badanie pozwala na ocenę cewki moczowej, jednak stanowi również zabieg leczniczy, gdyż w przypadku stwierdzonych zmian takich jak kamienie czy guzy można je usunąć. W przypadku mężczyzn urolog oceni także stan gruczołu krokowego. Cystoskop wprowadzany jest przez cewkę moczową w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Warto wiedzieć, że w przypadku mężczyzn najczęściej stosuje się znieczulenie ogólne, natomiast u kobiet – miejscowe. Należy wiedzieć, że cystoskop jest rodzajem wziernika, który dodatkowo wyposażony jest w układ optyczny. Dzięki temu urolog może ocenić śluzówkę pęcherza moczowego. Umożliwia pobranie materiału do badań histopatologicznych, w przypadku obecności guzów. W trakcie cystoskopii urolog może odessać zawartość pęcherza moczowego czy też go przepłukać. Badanie jest całkowicie bezpieczne, a wszystkie narzędzia stosowane podczas jego wykonywania – sterylne. Warto wiedzieć, że po wykonaniu cystoskopii nie trzeba pozostawać placówce medycznej i można tego samego dnia wrócić do domu.
Jak należy przygotować się do badania cystoskopii w poradni urologicznej?
Choć cystoskopia jest badaniem bezpiecznym, to jednak istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Należą do nich:
- ostre zapalenie pęcherza moczowego lub gruczołu krokowego;
- uszkodzenie pęcherza moczowego;
- znaczące powiększenie gruczołu krokowego;
- mały pęcherz moczowy lub znaczne zwężenie cewki moczowej;
- niedawno przebyty zawał.
Dwa lub trzy dni przed planowanym badaniem cystoskopii lekarz urolog może zlecić przyjmowanie leków przeciwbakteryjnych w przypadku infekcji pęcherza moczowego. W tym czasie należy ograniczyć też przyjmowanie ciężkostrawnych posiłków. Przed badaniem trzeba oddać mocz i zadbać o higienę okolic intymnych. Osoby, które w czasie lekarskiej konsultacji zostaną skierowane na badanie w znieczuleniu ogólnym, dodatkowo muszą pojawić się w placówce medycznej na czczo. Nie można spożywać posiłków co najmniej 6 godzin przed planowanym zabiegiem.
Leczenie chorób układu moczowego – jak przebiega cystoskopia?
Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Najpierw lekarz umieszcza w cewce moczowej specjalny żel poślizgowy i znieczulający. Następnie dezynfekuje ujście cewki moczowej i wprowadza do niej cystoskop. Dla wyraźnego obrazu podczas badania urolog wprowadza do cewki moczowej roztwór soli fizjologicznej. W przypadku wykrytych zmian takich jak guzy czy kamienie są one usuwane. Zmiany chorobowe są przekazywane do dalszych badań histopatologicznych. Samo badanie jest bezbolesne, gdyż przeprowadzane jest w znieczuleniu, natomiast po nim mogą wystąpić dolegliwości bólowe, pieczenie, parcie na mocz czy krew w moczu. Może wystąpić także ból brzucha czy gorączka. Objawy powinny szybko ustąpić, jednak w przypadku ich utrzymywania się czy nasilenia, należy zgłosić się do lekarza.
Gdzie warto wykonać cystoskopię?
Aby nie trzeba było czekać w długich kolejkach na zabieg, warto skorzystać z usług urologii w Bielsku. Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://beskidcare.pl/oferta/urologia/. Lekarz urolog przeprowadzi konsultację urologiczną, a także pełną diagnostykę. Wykonanie badania jest polecane w przypadku podejrzenia kamicy moczowej, guzów pęcherza moczowego czy niedrożności cewki moczowej.
Artykuł Sponsorowany