Zgrzytasz zębami? Odczuwasz bóle w trakcie przeżuwania? To mogą być problemy związane z układem mięśniowo-stawowym narządu żucia.
Jakie są objawy zaburzeń skroniowo-żuchwowych?
- ból lub sztywność mięśni żucia (zlokalizowanych na policzkach i skroniach)
- bóle, trzaski, uczucie przesuwania „piasku” w stawie skroniowo-żuchwowym podczas otwierania ust, przeżuwania
- ograniczenie otwierania ust
- bóle głowy zlokalizowane głównie w okolicy skroni, czoła, potylicy
- bóle oczu zlokalizowane za gałką oczną, odczucie wytrzeszczu oczu, wrażliwość na światło
- bóle zębów pomimo braku problemów z zębami (bóle przeniesione z mięśni żucia)
- szumy uszne, piski
W tym przypadku ulgę może przynieść fizjoterapia ukierunkowana na usunięcie zaburzeń w obrębie narządu żucia.
Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?
Zajmuje się badaniem funkcjonalnym oraz terapią w obrębie narządu żucia – mięśni odpowiedzialnych za pracę tego układu (głównie żwaczy, skroniowych, skrzydłowych przyśrodkowych i bocznych, dwubrzuścowych) oraz stawów skroniowo- żuchwowych.
Jeśli odczuwasz któreś z powyższych dolegliwości zapraszamy na wizytę w celu oceny stanu funkcjonalnego oraz zaproponowania możliwego planu terapii.
Jeśli jesteś po ekstrakcji zęba lub zabiegu implantologicznym i chcesz uniknąć wystąpienia obrzęku lub też go zminimalizować zapraszamy na terapię przeciwobrzękową obejmującą manualny drenaż limfatyczny oraz przeciwobrzękową aplikację plastra Kinesiology Taping.
Na konsultacje w tym zakresie zapraszamy do dr n. zdr. Małgorzaty Kempińskiej, fizjoterapeutki mającej doświadczenie w pracy z pacjentami z problemami narządu żucia, która odbyła wiele szkoleń w tym zakresie (m.in. terapia stawów skroniowo-żuchwowych TMJ prowadzona przez Valerio Palmerini – specjalistę z tego zakresu na poziomie europejskim).