przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Czym jest świadectwo zdrowia dla marynarza i jak je zdobyć?

Czym jest świadectwo zdrowia dla marynarza i jak je zdobyć?

Przeprowadzanie okresowych badań lekarskich oraz poświadczenie zdolności do pracy w charakterze marynarza są elementami niezbędnymi dla wszystkich kandydatów na marynarzy, a także uczniów szkół morskich i Akademii Morskiej. W tym celu obowiązkowe jest przeprowadzenie określonych, często szczegółowych badań, które kończą się uzyskaniem świadectwa zdrowia dla marynarza.

Czym jest świadectwo zdrowia dla marynarza?

Świadectwo zdrowia dla marynarza, określane także jako morskie świadectwo zdrowia, jest certyfikatem, którym powinien legitymować się każdy marynarz wykonujący rejsy zarówno śródlądowe, jak i międzynarodowe. Do posiadania takiego świadectwa zobligowani są także marynarze pracujący na lądzie za granicą. Podmioty zobligowane do wykonywania badań w celu uzyskania morskiego świadectwa zdrowia oraz szczegóły dotyczące przeprowadzania badań i wydawania certyfikatów określa szczegółowo ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o pracy na morzu.

Celem uzyskania świadectwa zdrowia dla marynarza jest potwierdzenie jego stanu zdrowia, które pozwala mu na wykonywanie pracy określonego rodzaju w określonych warunkach na stanowisku, do którego jest powołany. Jest ono niezbędne także z uwagi na fakt, że praca marynarza wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo pozostałych członków załogi oraz innych pasażerów statku.

Jak uzyskać morskie świadectwo zdrowia?

Świadectwo zdrowia dla marynarza wydaje z reguły lekarz medycyny pracy. W niektórych przypadkach można wykonać je także u określonego lekarza specjalisty. W celu potwierdzenia stanu zdrowia uprawniającego do wykonywania zawodu marynarza lekarz przeprowadza szereg badań, do których zaliczyć należy w szczególności:

– laboratoryjne badania krwi, w tym także badanie moczu oraz glukozy,

– przeprowadzenie kompleksowego badania EKG z opisem kardiologicznym,

– przeprowadzenie badania RTG płuc wraz z opisem radiologicznym.

Ponadto pacjent jest zobligowany do obycia przeglądu stomatologicznego, a także przeprowadza się mu testy na obecność substancji odurzających. W niektórych przypadkach (jeśli są wskazania) przeprowadzane są także konsultacje neurologiczne, psychologiczne czy psychiatryczne. Raz na 4 lata wykonuje się także badania słuchu oraz wzroku.

Świadectwo zdrowia dla marynarza – co powinno zawierać?

W samym świadectwie zdrowia lekarz stwierdza o zdolności lub braku zdolności do wykonywania zawodu marynarza (na określonym stanowisku), może także orzec zdolność częściową dotyczącą określonych zadań i obowiązków. Świadectwo zdrowia marynarza wydawane jest na okres 2 lat, jednak jeśli lekarz uzna, że stan pacjenta nie zezwala na wydanie świadectwa na taki okres, może wydać zaświadczenie na okres krótszy niż 2 lata.

Świadectwo powinno być wystawione na odpowiednim formularzu oraz sporządzone w dwóch językach – polskim oraz angielskim. Podejmując się badań, warto pamiętać, że powinny być one wydane przez lekarza, którego kwalifikacje zostały zaakceptowane przez Urząd Morski danego kraju. Koszty przeprowadzonego badania ponoszone są przez armatora.

Dowiedz się więcej na https://hms-assistance24.com/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk