przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Czym może skutkować brak aktywności fizycznej dla naszych nóg?

Czym może skutkować brak aktywności fizycznej dla naszych nóg?

Regularna aktywność fizyczna jest kluczowa zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jest to wiedza zakorzeniona w społeczeństwie. Mimo to często z różnych przyczyn, zaniedbuje się tę sferę i prowadzi tzw. siedzący tryb życia. Wywoływać on może szereg niekorzystnych następstw, w tym na funkcjonowanie nóg.

Żylaki kończyn dolnych

Najczęstsza choroba kończyn dolnych, związana z ich układem naczyniowym, w której rozwoju duże znaczenie ma brak aktywności fizycznej. Jest to schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do nieodwracalnego poszerzenia i wydłużenia żył, w wyniku czego zaczynają one mieć kręty przebieg. W żylakach kończyn dolnych dochodzi do zastoju krwi w obrębie żył i cofania się, a więc zalegania jej w obrębie nóg. Z czasem obserwuje się zwężanie lub nawet całkowite zamknięcie żył. Do głównych czynników ryzyka żylaków zaliczają się:

 • siedzący tryb życia, ale także długotrwałe stanie (np. w czasie pracy zawodowej),
 • nadwagę i otyłość,
 • wiek – im osoba starsza, tym większe ryzyko,
 • pracę w wysokich temperaturach.

W chorobie żylakowej kończyn dolnych obserwuje się miękkie sinawe uwypuklenia skóry w miejscu, gdzie przebiegają żyły. Zwykle są one obecne najpierw w obrębie podudzi, ale z czasem mogą występować także na udach. Oprócz aspektu estetycznego, żylakom mogą towarzyszyć także inne dolegliwości. Są to:

 • uczucie ciężkości nóg (objaw charakterystyczny zwłaszcza dla godzin wieczornych, gdy chory był aktywny przez cały dzień),
 • wrażenie nadmiernej pełności (dolegliwość najmocniejsza również wieczorem),
 • bolesne kurcze mięśni łydek (najbardziej nasilone w nocy),
 • zespół niespokojnych nóg,
 • tępy ból, nasilający się w ciągu dnia,
 • obrzęki kończyn dolnych.

Diagnostyką choroby i leczeniem zajmuje się lekarz, głównie chirurg naczyniowy. Zwykle przeprowadza on wywiad i badanie fizykalne oraz wykonuje USG. 

W leczeniu ważne jest dbanie o zdrowie kończyn dolnych. Wskazane więc są:

 • regularne ćwiczenia fizyczne,
 • eliminacja nadwagi,
 • unikanie długotrwałego stania i siedzenia,
 • unoszenie nóg powyżej poziomu serca.

Kolejną z opcji terapeutycznych jest stosowanie leczenia uciskowego. Polega ono na stosowaniu opasek, pończoch lub podkolanówek uciskowych. Tego typu metody pobudzają przepływ krwi przez żyły i jej powrót z kończyn dolnych do serca.

Ważne jest także stosowanie odpowiednio dobranych leków. Jednym z przykładów jest żel do nóg z heparyną. Heparyna stosowana miejscowo poprawia mikrokrążenie i zmniejsza obrzęki. Lek ma przyjemną, chłodzącą żelową formułę, która szybko się wchłania. 

Oprócz tego stosuje się leki wytwarzane z roślin (np. maść z kasztanowca). 

Rekomendacje:

Janczak, D., Wybrane aspekty leczenia przewlekłej choroby żylnej w świetle aktualnych wytycznych (2020). Lekarz POZ. 2021;7(1).

Zubilewicz R., Przewlekła choroba żylna. Forum Medycyny Rodzinnej. 2015; 9(5).

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk