Obecnie istnieje wiele specjalizacji i podspecjalności medycznych. Wynika to z rozwoju medycyny, który cały czas jest bardzo dynamiczny. Dlatego też nie każdy wie, kim jest na przykład hepatolog. Warto wyjaśnić, czym zajmuje się hepatolog i kiedy warto się do niego zgłosić.
Obszar zainteresowań hepatologa
Warto od razu wyjaśnić często myloną kwestię. Otóż hepatolog to nie hematolog. Lekarz hematolog zajmuje się krwią i związanymi z nią schorzeniami, co nie ma nic wspólnego z obszarem zainteresowania lekarza hepatologa. Jednak lekarze Ci bywają myleni ze względu na podobieństwo nazw. Zatem co interesuje hepatologa?
Otóż lekarz hepatolog zajmuje się wątrobą i wszystkim tym, co z nią związane. Innymi słowy, odpowiada również za diagnozowanie i leczenie schorzeń dróg żółciowych oraz samego woreczka żółciowego. Tym samym hepatologia to tak naprawdę nieco węższa specjalizacja gastroenterologii. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że hepatologia nie figuruje na liście Ministerstwa Zdrowia jako odrębna specjalizacja.
Kiedy może pomóc hepatolog?
Lekarz hepatolog jest niezbędny zawsze wtedy, kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy z wątrobą, woreczkiem żółciowym czy drogami żółciowymi. Oczywiście pacjenci często nie wiedzą, że właśnie w tym jest problem. Dlatego też powinni znać podstawowe objawy tego typu problemów. Pierwszy z nich to oczywiście dolegliwości bólowe w obrębie brzucha, szczególnie jego prawej strony. Co prawda wątroba jako taka nie boli, jednak jej rozrost powoduje nacisk na żebra, co może być odczuwane jako ból lub dyskomfort.
Duże dolegliwości bólowe daje natomiast zapalenie woreczka żółciowego. Co więcej, w przypadku schorzeń, którymi zajmuje się hepatolog, może wystąpić obrzęk brzucha. Dosyć częste są również wymioty, biegunki i stany podgorączkowe.
Pomoc hepatologa polega na postawieniu diagnozy na podstawie objawów, zleceniu dodatkowych badań i wdrożeniu leczenia. Dobry hepatolog jest w stanie szybko osłabić objawy, a ostatecznie doprowadzić do całkowitego wyleczenia pacjenta.