Choć większość z nas ma świadomość tego, czym zajmują się lekarze i do kogo możemy się zgłosić po pomoc – nie do końca wiemy, jak profesjonalnie nazwać każdego z nich. Tak właśnie wygląda to w przypadku flebologa. Być może słyszeliśmy już wcześniej tę nazwę, ale nie do końca wiemy w jakiej sytuacji mógłby on okazać się dla nas pomocny. Flebolog to lekarz, który diagnozuje choroby naczyń i to do niego powinniśmy iść, jeżeli interesuje nas leczenie żylaków i wszelkich innych problemów dotyczących żył.

Na początku choroby najczęściej zgłaszamy się do lekarza rodzinnego, ale nie będzie on w stanie pomóc nam w każdym przypadku – nie będzie miał do tego wystarczających kwalifikacji. Udanie się do kogoś innego będzie więc właśnie z korzyścią dla naszego zdrowia. Możemy spodziewać się, że nasz lekarz rodzinny sam wystawi nam takie skierowanie. Jeżeli jednak nie chcemy czekać to możemy zapisać się do flebologa także we własnym zakresie – tutaj jednak będziemy musieli przygotować się na większy wydatek.

Dlaczego potrzebujemy pomocy flebologa?

Wraz z rozwojem społeczeństwa i technologii zaczęło pojawiać się też niestety dużo różnych chorób, które negatywnie oddziałują na układ krążenia człowieka. Co jest tutaj przyczyną? Przede wszystkim winny będzie siedzący tryb życia. Ludzie zaczęli przemieszczać się tylko przy pomocy samochodów, a praca biurowa również nie pomaga nam w wypełnianiu dziennego zapotrzebowania na kroki. Choć w wolnym czasie niektórzy faktycznie chodzą na siłownię i próbują być aktywni – nie jest to wystarczająca ilość ruchu.

Do tego dochodzi także palenie papierosów, które jest w Polsce w dalszym ciągu bardzo popularne – pomimo iż od wielu lat doskonale wiemy, że ma ono bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Podobnie w przypadku alkoholu – spożywamy go po prostu za dużo. To właśnie to wszystko jest przyczyną pojawiania się żylaków i zakrzepów – a te ostatnie mogą być nawet śmiertelne, jeżeli nie otrzymamy pomocy wystarczająco szybko.

Z jakimi chorobami pomoże nam flebolog?

Po otrzymaniu wstępnej diagnozy musimy zapisać się do flebologa. Zaleci nam on na pewno dodatkowe badania, które potwierdzą wstępną diagnozę lekarza rodzinnego. Zgłasza się do niego wiele kobiet, które walczą z żylakami – jest to bardzo powszechny problem. Wskazówką dla nas, która podpowie nam, że może nas to dotyczyć są widoczne pajączki żył na nogach, opuchlizna i ból. Flebolog pomoże nam także w leczeniu zakrzepicy żył, hemoroidów czy żylaków odbytu.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk