Czym jest dalekowroczność ? Dalekowzroczność zwana również hyperopią lub nadwzrocznością to wada wzroku, która powoduje że oddalone przedmioty widzimy ostro i wyraźnie, problemy natomiast występują przy patrzeniu z bliska – na przykład przy czytaniu drobnego druku. Rodzajem dalekowzroczności jest prezbiopia, wada, która pojawia się prawie zawsze w mniejszym lub większym stopniu po 40 roku życia.

Podobnie jak krótkowzroczność to wada, której przyczyn do końca nie ustalono. Polega na ogniskowaniu się obrazu za siatkówką co powoduje „rozmazany” obraz znajdujący się blisko – na przykład książka lub gazeta. Dalekowzroczność to problem, którego najprawdopodobniej nikt z nas nie uniknie, dlatego warto zdiagnozować go jak najwcześniej aby zapewnić sobie komfort widzenia w każdej sytuacji.

Jakie są objawy dalekowzroczności ?

Najwcześniej dalekowzroczność można zauważyć u siebie podczas problemów z odczytaniem bardzo drobnego druku. Jeżeli czytając na przykład ulotkę od jakiegoś produktu odsuwamy rękę od siebie to typowy objaw, że pojawiła się dalekowzroczność i koniecznie trzeba poddać się badaniom okulistycznym.

Jak leczyć dalekowzroczność ?

Jeżeli wada jest niewielka, najlepiej sprawdzą okulary. Oczywiście należy skonsultować się ze specjalistą, tak zwane „okulary do czytania” dostępne na przykład w drogeriach nie są najlepszym wyjściem i samodzielnie dobrane mogą więcej zaszkodzić niż pomóc. Dla osób, którym dalekowzroczność przeszkadza nie tylko przy pisaniu i czytaniu świetnie sprawdzą się soczewki kontaktowe. Dalekowzroczność może być też korygowana zabiegiem chirurgicznym przy pomocy lasera, ale decyzję na ten temat może podjąć wyłącznie lekarz. Doskonałe wyjście to rejestracja na stronie coopervision.pl. Można umówić się od razu na wizytę u okulisty i zaopatrzyć w doskonałe soczewki sprawdzonej marki. Coopervision.pl oferuje też swoim zarejestrowanym klientom atrakcyjne zniżki i promocje.

Czy soczewki kontaktowe sprawdzają się przy korekcji dalekowzroczności ?

Oczywiście, szczególnie w przypadkach kiedy wada wymaga ciągłego używania okularów. Z wielu względów soczewki są wygodniejsze od okularów, a przeciwwskazania do ich stosowania dotyczą naprawdę nielicznych przypadków. Każdy, kto dostrzega u siebie problemy z widzeniem powinien rozważyć możliwość noszenia soczewek. Doskonale sprawdzą się właśnie po 40-stce, u osób, które całe życie nie nosiły okularów i nie są do tego przyzwyczajone.

Polecamy także artykuł https://pramed.pl/aktualnosci/dlaczego-nawodnienie-organizmu-jest-tak-wazne-dla-zdrowego-funkcjonowania/

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk