Depresja to zaburzenie, które trudno jest zdefiniować, ponieważ charakteryzuje się różnymi symptomami, w zależności od człowieka, którego dotknęła i jego sytuacji życiowej. Zazwyczaj objawia się w postaci odczuwania rozpaczy, pustki lub smutku o długotrwałym i intensywnym natężeniu. Jak ją rozpoznać? Jakie są rodzaje depresji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest depresja?
Depresja to długotrwale utrzymujący się stan smutku i przygnębienia, który jest niebezpieczny dla człowieka, ze względu na intensywne odczuwanie negatywnych emocji oraz okres jego trwania. Niestety depresja nadal jest często bagatelizowana, a jej objawy są mylone z gorszym nastrojem. Nie jest to jednak równoznaczne, ponieważ dołek psychiczny zazwyczaj szybko mija, a depresja może utrzymywać się przez wiele miesięcy. Człowiek zmagający się z tym zaburzeniem nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem, ponieważ nie ma energii, ani motywacji do działania. Z reguły nie widzi również sensu jakichkolwiek ruchów, ani celu robienia czegokolwiek.
Warto mieć świadomość, że depresja to bardzo groźna choroba, która może skutkować długotrwałą bezsennością, pojawieniem się objawów somatycznych, a także powstawaniem myśli samobójczych, które w wielu przypadkach mogą przerodzić się w czyny.
Jakie są rodzaje depresji?
Rozpoznanie depresji nie jest proste, ponieważ może mieć ona wiele przyczyn. Należy do nich zaliczyć przede wszystkim choroby, czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, a także specyficzne okoliczności, w których znalazła się dana osoba. Zgodnie z klasyfikacją diagnostyczną opracowaną przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżnia się depresję:
- sezonową,
- poporodową,
- melancholiczną,
- psychotyczną,
- atypową,
- nawracającą,
- przewlekłą,
- po stracie kogoś bliskiego,
- osób starszych,
- maskowaną.
Depresję można kwalifikować również ze względu na natężenie. W tym przypadku wyróżnia się depresję lekką, umiarkowaną i silną. W każdym przypadku istotne jest odpowiednie zdiagnozowanie problemu oraz wsparcie ze strony najbliższych. Oczywiście zalecane jest także podjęcie specjalistycznego leczenia, które jest niezbędne w przypadku depresji umiarkowanej i silnej.
Depresja – najczęstsze objawy
Depresja jest bardzo niebezpieczną chorobą, ponieważ jej objawy nie są jednoznaczne. Szczególnie ciężko zdiagnozować je w początkowej fazie, ponieważ zarówno chory, jak i jego otoczenie może bagatelizować problem. Co więcej, objawy depresji za każdym razem się różnią, co oznacza, że jeden chory może cierpieć na przewlekłą bezsenność, a inna osoba najchętniej nie wstawałaby z łóżka. Najczęściej w konktekście depresji można jednak mówić o:
- braku pewności siebie i niskim poczuciu własnej wartości,
- zaburzeniach koncentracji i problemach z pamięcią,
- myślach samobójczych i samookaleczaniu się,
- apatii, która utrzymuje się bez względu na pogodę, dzień tygodnia, czy nawał obowiązków domowych i zawodowych,
- utracie zainteresowania hobby, pracą, rodziną,
- unikaniu towarzystwa innych osób – rodziny i przyjaciół.
Depresja – diagnoza
Co jest najważniejsze w leczeniu depresji? Przede wszystkim trafna i szybka diagnoza. Aby ją przedstawić, należy najpierw wykluczyć wszystkie tradycyjne choroby (najczęściej neurologiczne), które mogą być przyczyną objawów przypominających depresję. Jeżeli jednak ciało jest zdrowe, problemu należy upatrywać w psychice, czyli depresji. Warto również pamiętać, że początkowe objawy depresji są często bagatelizowane, co jest dużym błędem. Rodzina i znajomi powinni w takiej sytuacji wykazać się czujnością, co pozwoli zmierzyć się z problemem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ depresja dotyka nie tylko dorosłych, ale również młodzież, czy młode mamy co w wielu przypadkach może doprowadzić do tragedii.
Depresja to jedna za najczęściej rozpoznawanych chorób, mimo iż wielu pacjentów nie zgłasza się po specjalistyczną pomoc. Nadzieją może być jednak fakt, że statystyki pokazują, że jest to schorzenie psychiczne o największej skuteczności leczenia. Ważne więc, by postawić skuteczną diagnozę i nie bagatelizować problemu.