przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Depresja poporodowa – skąd się bierze, jak się objawia i jak ją leczyć?

Depresja poporodowa – skąd się bierze, jak się objawia i jak ją leczyć?

Okres tuż po porodzie to nie tylko radość z pojawienia się na świecie nowego życia, ale również trudny i wyczerpujący czas. Niemal cała uwaga kobiety skupia się wówczas na dziecku i jego potrzebach. Nieprzespane noce, problemy z karmieniem, osłabienie w połogu – to wszystko sprawia, że u każdej młodej mamy może się pojawić obniżenie nastroju, niepokój i lęk. W niektórych przypadkach rozwija się depresja poporodowa, która wymaga szybkiej reakcji i profesjonalnego leczenia.

Najważniejsze przyczyny depresji poporodowej u kobiet

Czas okołoporodowy to prawdziwa burza hormonów i niemały szok dla kobiecego organizmu. Po stabilnym okresie oczekiwania na poród dziecko przychodzi na świat, a organizm mamy musi przystosować się do nowych warunków. Nie ma jednej podstawowej przyczyny depresji poporodowej – zazwyczaj jest to splot różnych czynników. Jednym z nich są zmiany hormonalne, polegające na wzroście poziomu prolaktyny i obniżeniu ilości progesteronu i estrogenu w organizmie. Duże znaczenie może mieć również brak wystarczającego wsparcia u bliskich, szczególnie u partnera. Kolejne możliwe czynniki to trudna sytuacja finansowa i materialna, problemy osobiste, a także zaburzenia natury psychicznej występujące już przed porodem. Wśród możliwych przyczyn można też wymienić chorobę dziecka oraz traumatyczny poród.

Objawy depresji poporodowej – co powinno wzbudzić czujność?

Wiele kobiet bagatelizuje objawy depresji poporodowej, zrzucając je na karb naturalnego zmęczenia w tym okresie. Są one jednak dużo bardziej nasilone i z czasem zamiast łagodnieć – stają się coraz wyraźniejsze. Do głównym symptomów należy obniżenie nastroju, płaczliwość, drażliwość, brak energii, obniżona samoocena, myśli samobójcze, lęki, problemy z apetytem, bezsenność, a także problemy z koncentracją i pamięcią. Depresja może się rozwinąć w ciągu kilku pierwszych tygodni po porodzie, ale również później – nawet do roku po urodzeniu dziecka. Pojawiających się objawów nie wolno ignorować, ponieważ nieleczona choroba może prowadzić do zaburzenia i osłabienia więzi z dzieckiem, kłopotów w relacjach z bliskimi, a nawet do prób samobójczych.

Jak leczyć depresję poporodową? Nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza

W przypadku zauważenia jakichkolwiek symptomów sugerujących depresję warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Powinien to być lekarz psychiatra, ale o niepokojących objawach można również powiedzieć lekarzowi rodzinnemu lub ginekologowi, który pokieruje nas dalej. Wśród kobiet karmiących piersią, a także doświadczających objawów o umiarkowanym nasileniu w pierwszym rzędzie stosuje się psychoterapię. W przypadku ciężkiej depresji mogą być stosowane leki przeciwdepresyjne nowej generacji, niosące ze sobą najmniejsze ryzyko działań niepożądanych. W niektórych przypadkach rozważana jest również rezygnacja z karmienia piersią – decyzja zawsze jest podejmowana indywidualnie. Niezbędna jest również dbałość o higienę psychiczną i zdrowotną – sen, odpoczynek, suplementację witamin i minerałów oraz ruch na świeżym powietrzu.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk