Przed rozpoczęciem terapii uzależnień, bardzo często zachodzi konieczność przeprowadzenia detoksu alkoholowego. Jest to działanie, które ma na celu usunięcie wszelkich skutków długiego i ciągłego przyjmowania alkoholu. W takiej sytuacji w organizmie dochodzi do różnych zaburzeń i tylko odpowiednio przeprowadzony detoks niesie dla niego ratunek i przeciwdziała wielu nieprzyjemnym objawom.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Zazwyczaj detoks alkoholowy trwa tydzień lub maksymalnie 10 dni. Ma on na celu przede wszystkim, bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego i załagodzenie wszelkich objawów psychicznych i fizycznych związanych z abstynencją.

Proces detoksykacji polega na usuwaniu z organizmu toksyn oraz uzupełnianiu poziomu płynów. Podejmowane działania, pozwalają na poprawę ogólnego stanu pacjenta i przygotowanie go do dalszych etapów skutecznej terapii uzależnień. Warto podkreślić, że sam detoks, w żadnym wypadku nie może zastąpić pełnego leczenia. Nie ma on nic wspólnego z odwykiem i innymi działaniami terapeutycznymi.

Osoba uzależniona, która przebywa na detoksie, otrzymuje witaminę B1, potas, a także magnez. Ponadto przyjmuje ona pod okiem lekarza środki przeciwbólowe i uspokajające, aby jak najbardziej złagodzić, najbardziej typowe objawy tzw. zespołu abstynencyjnego. Odstawienie alkoholu to szok dla organizmu, cała gospodarka jonowo – elektrolitowa zostaje poważnie zaburzona, co wiąże się z bólem i innymi dokuczliwymi objawami fizycznymi. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://medjol.pl/detoks/alkoholowy.

Co się dzieje z alkoholikiem podczas detoksu?

Alkoholik w trakcie detoksu musi się zmierzyć z wieloma nieprzyjemnymi objawami. Dlatego, bardzo ważne jest to, aby odbywał się on pod ciągłą kontrolą lekarzy i pielęgniarek oraz innych specjalistów. Detoks można podzielić na dwie, charakterystyczne fazy:

  1. I faza – pojawiają się bóle głowy, mięśni, wzmożona potliwość, wymioty, nudności, a także biegunka,
  2. II faza – dodatkowo pojawia się większe rozdrażnienie, poważne zaburzenia snu, napady agresji i lęków oraz omamy.

Detoksykacja alkoholowa to bardzo skomplikowany i ciężki proces. Dlatego, mimo, że istnieje możliwość przeprowadzenia go w domu, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest udanie się do szpitala lub specjalnego ośrodka. Detoks domowy, zazwyczaj nie przynosi pożądanych efektów, alkoholik może sobie sam nie poradzić. Specjalistyczne detoksy odbywają się pod okiem lekarzy, którzy potrafią odpowiednio pomóc i wesprzeć pacjenta. W publicznych szpitalach, odbywa się on za darmo, jednak istnieje także możliwość skorzystania z oferty prywatnych ośrodków, które często oferują bardziej komfortowe warunki i lepszą pomoc.

Warto pomóc osobom uzależnionym od alkoholu i namówić ich do detoksu, a następnie do podjęcia profesjonalnej terapii, która niejednokrotnie może uratować życie i zdrowie. Alkoholizm to bardzo poważna choroba, z którą nie można sobie poradzić w pojedynkę, potrzeba pomocy specjalistów.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk