przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Dlaczego coraz częściej sięgamy po słodziki? 5 powodów zmiany wzorców konsumenckich

Dlaczego coraz częściej sięgamy po słodziki? 5 powodów zmiany wzorców konsumenckich

Wzorce konsumenckie to szereg zachowań jakie prezentują osoby obecne na rynku. Kształtowane przez wpływ różnych czynników takich jak wiedza, doświadczenie czy społeczeństwo. Niewątpliwie podlegają one dynamicznym przemianom. Obecnie jednym z ciekawszych zjawisk w kontekście diety i żywienia jest wzrost popularności słodzików. Jak wskazują eksperci jest to jeden z elementów transformacji żywieniowej, który w przeciwieństwie do innych mód żywieniowych, długo utrzymuje się na rynku. Warto zastanowić się, co stoi za tym trendem i jakie czynniki skłaniają nas do sięgania po słodziki?

Czym są wzorce konsumenckie?

Wzorce zachowań konsumenckich to zbiór zwyczajów, preferencji i nawyków, które kształtują nasze decyzje zakupowe i żywieniowe. Są one wynikiem szeregu czynników, takich jak kultura, media, wpływ środowiska rodziny i znajomych czy też zmieniające się trendy społeczne. W obliczu zmieniającego się świata i dążenia do doskonałości, do pełni zdrowia, spożywanie produktów niskokalorycznych, w tym słodzików, ma co raz większe znaczenie.

Istotne trendy żywieniowe

W ostatnich latach możemy zaobserwować pozytywny trend dbania o siebie. Szeroko pojęty well-being, a więc przestrzeganie zdrowej diety, uprawianie aktywności fizycznej, spożywanie produktów lokalnych i sezonowych, żywność niskoprzetworzona stają się co raz bardziej popularne. Na rynku artykułów spożywczych zauważalny jest także trend ograniczania substancji, które mogą wykazywać niekorzystne działanie na nas i środowisko. Z tego względu ogranicza się sól, cukier, tłuszcz, mięso. Świadomość zdrowego stylu życia, dbałość o sylwetkę i troska o dobre samopoczucie stały się kluczowymi motywatorami wyborów żywieniowych. Szczęśliwie co raz częściej pożywienie nie stanowi „paliwa”, ale jest momentem celebracji codzienności.

Dlaczego sięgamy po słodziki?

Zgodnie z tym co wspomniano wyżej, słodziki zyskują na popularności. Potwierdzają to badania zarówno na populacji europejskiej, jaki i w Azji czy Stanach. Wydaje się, że jednym z kluczowych powodów wzrostu spożycia substancji słodzących jest chęć ograniczenia spożycia cukru. W końcu konsumenci są co raz bardziej świadomi. Wiedzą, że nadmiar cukru przyjmowany wraz z dietą zwiększa ryzyko chorób dietozależnych takich jak choroby serca czy cukrzyca typu II.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest kaloryczność substancji słodzących. Większość z nich, zastępując cukier w produkcie spożywczym, pozwala istotnie ograniczyć kaloryczność posiłku czy napoju. Trend ten jest szczególnie istotny podczas spożywania napojów gazowanych. Co raz bardziej powszechne na świecie staje się codzienne spożywanie tego typu produktów. Te z kolei stają się jednym z głównych źródeł cukru dodanego w diecie. To przekłada się na wysokie spożycie cukru, a w konsekwencji na dostarczanie do organizmu znacznych ilości kalorii. Zamiana słodzonych napojów gazowanych na produkty typu light np. colę zero, pozwala zmniejszyć ilość kalorii pochodzących z tego napoju do zera.

Następnie, nawiązując jeszcze do kaloryczności, istotny jest wpływ słodzików na ogólny bilans kaloryczny i proces odkładania się tkanki tłuszczowej. Mianowicie, wysokie spożycie kalorii nie zawsze prowadzi do nadwagi czy otyłości. Dzieje się tak, gdy ilość spożytej energii jest większa niż nasze zapotrzebowanie. Spożywanie produktów z cukrem czy syropami np. glukozowym najczęściej przekracza nasze zapotrzebowanie energetyczne, co w konsekwencji prowadzi do wzrostu masy ciała. Z kolei słodziki spożywane wraz z pożywieniem najczęściej nie dostarczają energii w ogóle. Wyjątkiem są poliole, które dostarczają 2,4 kcal na jeden gram substancji. Jednak nadal jest to o 40% mniej niż cukier. W konsekwencji słodziki, zastępując cukier, mogą pomóc w procesie odchudzania.

Zastanawiając się nad wpływem cukru na zdrowie, warto także zwrócić uwagę jak się czujemy po jego spożyciu czy w sytuacji braku tego składnika w diecie. Mianowicie wysokie spożycie cukrów prostych powoduje chwilowy wzrost glukozy we krwi i następnie jej szybki spadek. Jest to związane z nagłym wyrzutem insuliny. Nie tylko zwiększa to ryzyko gromadzenia energii pod postacią tkanki tłuszczowej, ale także wpływa negatywnie na nasz organizm. Możemy czuć się bardziej senni czy zmęczeni. Z kolei słodziki nie wpływają na poziom glukozy we krwi. Dzięki temu nie wpływają na wyrzut insuliny czy odczuwanie efektów związanych z jej wydzielaniem.

Na wzrost popularności słodzików wpływa także to, że są one co raz dłużej na rynku i okazują się bezpieczne, jeśli są spożywane zgodnie z zaleceniami. Eksperci wskazują, że słodziki mogą być elementem zdrowej diety i wsparciem w procesie odchudzania, jeśli są spożywane w umiarkowaniu. Jednocześnie, jak podkreślają naukowcy, nadal niezbędne jest przestrzeganie zdrowej diety ogółem. Trend ten potwierdzają dane statystyczne, gdyż okazuje się, że słodziki są najbardziej popularne wśród osób z wyższym wykształceniem, dbających o siebie i aktywnych fizycznie.

Podsumowując, zmiany jakie zachodzą w naszych wzorcach konsumenckich są nieuniknione. To co cenne, to fakt, że powszechnie dążymy do podniesienia jakości życia, poziomu zdrowia i dobrostanu. Popularność słodzików to jedno z bardziej zauważalnych zjawisk w dziedzinie żywienia. Wraz z rosnącą świadomością zdrowotną, substancje słodzące i ich odpowiedzialne spożywanie staje się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego cukru. Warto jednak podkreślić, że w przypadku słodzików, jak i wszystkich elementów diety, najzdrowszy jest umiar i zróżnicowanie.

Bibliografia:

  1. Allison C. Sylvetsky, Kristina I. Rother. Trends in the consumption of low-calorie sweeteners. Physiology & Behavior 2016; 164:B:446-450.
  2. Rosinger, Asher;Herrick, Kirsten A.;Gahche, Jaime J.;Park, Sohyun. Sugar-sweetened beverage consumption among U.S. youth, 2011-2014. National Center For Health Statistics (U.S.). NCHS data brief 2017.
  3. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę. Diabetologia praktyczna, 2020:6:1.
  4. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r.
  5. E. Wierzbicka. „Słodziki” – aspekty żywieniowe i zdrowotne. WSZECHNICA ŻYWIENIOWA SGGW, maj 2014.

Artykuł Sponsorowany

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
0
Twój Koszyk