przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne dla zdrowego funkcjonowania?

Dlaczego nawodnienie organizmu jest tak ważne dla zdrowego funkcjonowania?

Skwarne lato sprawia, że znacznie częściej odczuwamy pragnienie i sięgamy po butelkę wody. Nie tylko podczas upałów powinniśmy dbać o nawadnianie organizmu. Uzupełnianie płynów ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia.

Człowiek składa się z wody

Gdy się rodzimy, nasze ciała składają się w 75% z wody, lecz im jesteśmy starsi, tym mniej mamy jej w organizmie. Ciecz stanowi 65% masy ciała dorosłego człowieka, u osób starszych — jest to zaledwie 50%. Woda odpowiada za prawidłowy przebieg wielu procesów w naszym organizmie, a jej niedobór bywa szkodliwy, a może nawet zagrażać życiu. Jeśli czujemy pragnienie, oznacza to, że jesteśmy odwodnieni, powinniśmy jak najszybciej dostarczyć naszemu ciał życiodajny płyn.

Woda jako paliwo dla mózgu

Tak jak paliwo pozwala poprawnie funkcjonować silnikom, tak woda jest niezbędna w prawidłowej pracy naszego mózgu. Odpowiednie nawodnienie pozwala uchronić się przed bólem głowy, polepsza zdolność zapamiętywania i koncentracji. Odwodnieni jesteśmy o wiele mniej sprawni umysłowo, toteż należy dbać o zaspokajanie pragnienia.

Woda jako środek transportu

Wraz z wodą po całym ciele transportowane są związki chemiczne i substancje odżywcze. To dzięki niej układy, narządy, tkanki i komórki są odpowiednio odżywione i mogą prawidłowo funkcjonować. Nawadniając organizm, zapewniamy niezakłócony transport mikroelementów w jego wnętrzu.

Woda jako klimatyzator

Woda jest dla naszego organizmu jak klimatyzator. Pomaga mu się schłodzić i utrzymać stałą temperaturę. Upały, gorączka czy wysiłek fizyczny powodują podwyższenie ciepłoty naszego ciała. Aby uchronić się przed przegrzaniem, organizm uruchamia mechanizm termoregulacji – zaczynamy się pocić. Pot w 99% składa się z wody. Jeśli nie mamy jej w organizmie – nie możemy go wydzielać, a to oznacza ryzyko przegrzania i udaru cieplnego, spadek wydolności oraz ryzyko zatrucia toksynami, które powinny zostać wydalone wraz z potem. Musimy dbać o nawodnienie organizmu, aby możliwa była produkcja potu, który chroni nas przed przegrzaniem.

Woda jako katalizator

Woda jest też niezbędna w procesach trawienia i wydalania, które dzięki niej przebiegają szybciej i sprawniej. Ten życiodajny płyn wspomaga działanie enzymów trawiennych i wchłanianie składników odżywczych w jelitach. Woda jest skutecznym środkiem przeciwko zaparciom. Pojawiają się one, jeśli odchody zbyt długo pozostają w jelicie gruby, a dzieje się tak, jeśli organizm nie jest nawodniony. Dlatego picie wody pomaga na problemy z zaparciami i wspomaga trawienie.

Prawidłowe nawadnianie organizmu

Dbając o właściwe nawodnienie organizmu, należy wypijać od 1 do 2 litrów płynów dziennie. Wodę powinniśmy przyjmować częstymi, ale małymi łykami. Jeśli to możliwe najlepiej mieć przy sobie zawsze butelkę z napojem, po który będziemy wielokrotnie sięgać w ciągu dnia. Wypicie jednorazowo pół litra wody nie nawodni naszego organizmu – płyn zostanie bardzo szybko wydalony, a przy okazji możemy przeciążyć nerki, zmuszając je do wzmożonej pracy. Prawidłowe nawodnienie to częste spożywanie małych dawek napoju.

Zapewnienie odpowiedniej ilości wody organizmowi to wyraz dbałości o zdrowie podobnie jak właściwa dieta, czy naturalne środki na wzmocnienie odporności jak Mega Flavon. Dlatego należy dbać, aby codziennie wypijać około dwóch litrów płynu.

 

Zobacz jak radzić sobie z uzależnieniem na https://pramed.pl/aktualnosci/jak-sobie-radzic-z-uzaleznieniem/

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk