Współczesne techniki diagnostyczne stwarzają możliwość bardzo szybkiej i trafnej diagnozy. Jest to jednak możliwe dzięki nowoczesnej aparaturze. Badanie USG jest jedną z najbardziej podstawowych metod, dzięki którym można szybko wykryć nieprawidłowości, przez co można trafnie postawić diagnozę. Na czym polega badanie USG? Jak się do niego przygotować?

Czy badanie USG jest potrzebne?

Istnieje pewien pakiet badań kontrolnych, które cyklicznie powinien wykonywać każdy z nas, nawet kiedy nie odczuwamy żadnych dolegliwości. Jednym z nich jest badanie USG, któremu raz w roku każdy powinien mu się poddać profilaktycznie. Badanie to jest szybkie, nie powoduje dyskomfortu, jest też w pełni bezpieczne, a może pozwolić poznać odpowiedź na wiele pytań, a także w razie potrzeby bezzwłocznie podjąć dalsze kroki.

Jak wygląda badanie USG?

Ultrasonograf nie emituje promieni tak jak np. RTG., dzięki temu badanie jest w pełni bezpieczne.  Badanie USG pozwala uwidocznić strukturę organów wewnętrznych, które można znaleźć w zasięgu emitowanych przez urządzenie fal. Badanie przeprowadzane jest przy pomocy głowicy, która dotyka powierzchnię skóry. Każda nieprawidłowość jest możliwa do wykrycia już w trakcie badania, co w przypadku poważniejszych schorzeń pozwala skrócić czas oczekiwania na diagnozę. Badanie jest całkowicie bezbolesne.

Badanie USG jak się przygotować?

Badanie USG wymaga przygotowania, tego etapu nie wolno ominąć, ponieważ bez niego może być niemożliwe jego prawidłowe przeprowadzenie – ocena stanu narządów wewnętrznych. Najważniejsze jest usunięcie nagromadzonych gazów. Warto w tym celu skorzystać z dostępnych bez recepty w aptece środków, które pozwolą się pozbyć gazów, które utrudnią widoczność narządów podczas badania. Warto ubrać się w niekrępujący ruchów strój. Jeżeli mamy biżuterię w miejscu, w którym przeprowadzone będzie badanie USG np. w pępku, konieczne jest jej wyjęcie.

Jak przebiega badanie USG?

Kiedy udamy się na badanie USG jamy brzusznej, będziemy musieli położyć się na leżance. Konieczne będzie także podniesienie bluzki, spodni tak, by w pełni odkryć badany obszar. Lekarz przed badaniem nałoży na skórę miejsc, które będą poddane ocenie żel, który ułatwi poślizg, przekazywanie i odbieranie fal urządzenia ultrasonograficznego. W przebiegu badania USG, lekarz może poprosić o wstrzymanie oddechu, a także o kilkukrotną zmianę pozycji.

Badanie USG – wyniki

Diagnoza przy pomocy ultrasonografu stawiana jest na podstawie obrazu. Lekarz przeprowadzający badanie jest w stanie sprawdzić wielkość narządów, zaobserwować ich pracę. Wiele nieprawidłowości uwidacznia się w badaniu USG. Lekarz przeprowadza badanie, które trwa około pół godziny, dokonuje pomiarów niektórych narządów i na tej podstawie tworzy właściwy opis. Lekarz prowadzący na podstawie wyniku badania USG, badania palpacyjnego oraz wywiadu, pokieruje w razie potrzeby na dalszą diagnostykę albo stworzy plan leczenia.

Na badanie warto udać się do placówki, która umożliwi dalszą diagnostykę. Takim miejscem niewątpliwe jest klinika REX MEDICA, gdzie można wykonać rezonans magnetyczny.

Kategorie: Medycyna

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk