przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Do czego służą opaski podtrzymujące?

Do czego służą opaski podtrzymujące?

Opaski podtrzymujące stanowią niezwykle istotny element wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Są one materiałami opatrunkowymi, które są wręcz niezbędne podczas udzielania pomocy poszkodowanej osobie. Należy przy tym zaznaczyć, że wyróżniamy kilka typów tych opasek, a każdy z nich sprawdza się w innych sytuacjach. Dowiedz się więcej o ich zastosowaniu!

Rodzaje bandaży

Bandaż, zwany również opaską podtrzymującą, to wstęga z gazy, która jest dostępna pod postacią zrolowanej taśmy. Może być ona stworzona z dzianiny, tkanino-dzianiny, tkaniny, płótna czy muślinu. Co ciekawe, korzystano z nich już w starożytnym Egipcie podczas mumifikacji. Warto posiadać podstawową wiedzę o poszczególnych rodzajach tych materiałów opatrunkowych, aby móc udzielić odpowiedniej pomocy, jeśli wystąpi taka potrzeba. Można wyróżnić kilka typów bandaży – każdy z nich znajduje zastosowanie w innych sytuacjach.

Bandaż elastyczny

Materiałem opatrunkowym wielokrotnego użytku jest bandaż elastyczny – wykonany jest z bawełny lub materiału z dodatkiem syntetycznych włókien, takich jak np. poliamid. Wykorzystuje się go podczas usztywniania i unieruchamiania kończyn po urazie, a także podczas wykonywania opatrunku uciskowego w celu zatamowania krwawienia. Posiada on właściwości absorpcyjne, jest odporny na odwinięcia, zabrudzenia czy mechaniczne uszkodzenia.

Wśród dostępnych bandaży elastycznych znajdują się także te samoprzylepne. Cechują się one wysoką przepuszczalnością powietrza. Przylegają do ciała, a jednocześnie nie krępują ruchu, dlatego są szczególnie doceniane przez sportowców. Bandaż elastyczny jest niekiedy mylony z opaską uciskową – są to jednak dwie zupełnie inne rzeczy!

Bandaż dziany

Opaski dziane podtrzymujące wytwarzane są z nieelastycznej tkaniny, takiej jak m.in. poliester czy wiskoza. Wśród ich zastosowań można wymienić owijanie, unieruchamianie oraz przymocowywanie opatrunku do ciała. Ten materiał opatrunkowy jest niezastąpiony przy udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku różnych ran.

Bandaż dziany doskonale chroni ranę przed dodatkowym uszkodzeniem czy negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, skutecznie podtrzymując przy tym opatrunek. Należy jednak zaznaczyć, że bandaż nie służy do bezpośredniego opatrywania ran – najpierw należy nałożyć opatrunek jałowy, a dopiero potem wykorzystać opaskę dzianą.

Uzupełnij swą apteczkę pierwszej pomocy – opaski podtrzymujące w Eplaster skutecznie mocują i podtrzymują opatrunki. To wyroby pochodzące od zaufanych na polskim rynku producentów!

Bandaż półelastyczny

Opcją pośrednią między bandażem elastycznym a opaską dzianą jest bandaż półelastyczny. Stosuje się go przede wszystkim w celu podtrzymywania opatrunków, które znajdują się w trudniejszych do zabandażowania miejscach – np. stawach.

Bandaż kohezyjny

Bandaż kohezyjny wyróżnia się swymi samoprzylepnymi właściwościami. Został on stworzony przy użyciu dokładnie opracowanej struktury, która samoistnie przyczepia się do siebie samej. Znacząco niweluje to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych bądź dość nieprzyjemnego wyrywania włosków. To wygodne rozwiązanie także z uwagi na fakt, że bandaż ten można odrywać bez użycia nożyczek.

Ten rodzaj opaski podtrzymującej jest szeroko wykorzystywany w medycynie – przy jego pomocy mocowane są opatrunki i szyny unieruchamiające. Dodatkowo, stosuje się je jako opatrunek kompresyjny. Co więcej, warto je wykorzystywać w przypadku ran występujących w miejscach ruchomych czy trudno dostępnych, a także urazów silnie krwawiących.

Zdecydowanie warto posiadać w swej domowej apteczce każdy z powyżej wymienionych rodzajów opasek podtrzymujących. Ze względu na ich właściwości, znajdują one zastosowanie w odrobinę innych sytuacjach.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk