przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Esperal – czym jest i jak działa popularna wszywka alkoholowa?

Esperal – czym jest i jak działa popularna wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Esperal jest środkiem farmaceutycznym coraz częściej stosowanym w celu zwiększenia skuteczności leczenia choroby alkoholowej

Esperal jest produktem wprowadzanym w formie wsparcia procesu terapeutycznego. Oddziałuje on na sferę psychiczną osoby uzależnionej. Wszywka alkoholowa, czyli inaczej nazywany Esperal zaliczana jest do tak zwanych metod awersyjnych leczących alkoholizm, ponieważ wykazuje on działanie odstraszające. Awersja w umyśle alkoholika powstaje ze względu na znajomość nieprzyjemnych objawów, które są odczuwalne po kontakcie spożywanego alkoholu z lekiem. Należy mieć świadomość, że Esperal może być toksyczny dla organizmu, przy czym jest to aktywowane jedynie podczas korzystania z używki. Powstałe skutki uboczne wywierają bardzo duży wpływ na ogół zdrowia danej osoby, zarówno w kontekście psychicznym, jak i fizycznym. Jest to bardzo przydatne, szczególnie w sytuacji, kiedy alkoholik nie jest wstanie przerwać swój ciąg alkoholowy. W środowisku medycznym wszywki alkoholowe stanowią formę wzmacniającą motywację do pokonania nałogu, przy czym Pacjent z zaszytą wszywką po pewnym czasie zaczyna zauważać inne efekty terapii, dzięki czemu może on podjąć dalsze, świadome decyzje w aspekcie działań antyalkoholowych.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Esperal, potocznie określany wszywką alkoholową, swoją nazwę zawdzięcza drodze podania. Tabletkę podaje się do środka organizmu, pod skórę Pacjenta. Jest to typ farmakoterapii, którą włącza się pomocniczo podczas procesu leczenia choroby alkoholowej. Niestety, do tej pory w Polsce środki farmakologiczne przeznaczone do leczenia uzależnień nie są zbyt popularne. W dalszym ciągu włącza się głównie środki uspokajające, przeciwbólowe, neuroplastyki i leki nasenne. Niestety, ich działanie jest powierzchowne i objawowe.

Głównym zastosowaniem Esperalu jest podjęcie próby usunięcia przyczyny alkoholizmu, którym jest przekonanie, iż napoje procentowe stanowią źródło satysfakcji, dobrego nastroju, rozładowania emocji i odprężenia. Dzięki charakterystycznemu działaniu, nieprzyjemne doznania pojawiają się już po chwili od momentu rozpoczęcia picia. Pacjenci przede wszystkim doceniają wysoką skuteczność tej metody. Pojawia się lęk przed ewentualnymi skutkami łączenia substancji aktywnych tabletki z alkoholem. Negatywne skojarzenia są na tyle silne, że umożliwiają trwałe wstrzymanie się przed konsumpcją alkoholu.

Należy jednak mieć na uwadze, że tabletki Esperal nie stanowi magiczny lek na chorobę alkoholową, którego zaszycie gwarantuje pełne wyleczenie. Prawda jest taka, że wszywka nie ma zdolności całkowitego wyleczenia uzależnienia, przy czym stanowi idealne wzmocnienie terapii i innych działań antyalkoholowych. Tym samym aby odnieść sukces w postaci zachowania trwałej abstynencji należy Esperal stosować razem z innymi formami przezwyciężającymi alkoholizm. Można do nich zaliczyć: odtruwanie alkoholowe, inaczej nazywane kroplówkami witaminowymi, odwyk, detoks, psychoterapię, spotkania w grupach samopomocowych, takich jak AA. Tak więc prowadzenie zindywidualizowanych, a także wielotorowych działań jest najbardziej skuteczne. Można więc podsumować, że wszywkę alkoholową stosuje się nie po to, aby Pacjent „wyzdrowiał”, ale po to, aby zachować abstynencję. W literaturze medycznej i psychologicznej napisane jest wprost: alkoholikiem zostaje się do końca życia. Można jednak alkoholizm wprowadzić w remisję, przy czym jeden, najmniejszy bodziec może sprawić, że choroba nawróci.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Głównym składnikiem wszywki alkoholowej jest związek chemiczny o nazwie Disulfiram. Stanowi on pewną formę blokady. Dla osoby, która zachowuje trzeźwość szkodliwe działanie wszywki jest całkowicie obojętne i nie daje objawów. Aktywują się one jedynie po spożyciu alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, prowadząc do tak zwanej reakcji disulfiramowej. Blokujące działanie zahamowuje wydzielanie enzymu o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, która pełni bardzo ważną funkcję podczas trawienia alkoholu – odpowiada za metabolizm etanolu w wątrobie. W ten sposób organizm człowieka nie jest w stanie strawić spożywanej używki w fizjologiczny, naturalny dla siebie sposób, a pojawiają się patologie w tym procesie. Konsekwencją jest tutaj przekształcanie etanolu w toksyczny aldehyd octowy. W typowych sytuacjach zostałby on przekształcony do nieszkodliwego kwasu octowego. Esperal uniemożliwia to, doprowadzając do nadmiernej kumulacji toksyny w organizmie człowieka.

Reakcja disulfiramowa ma podobne objawy do zatrucia alkoholowego. Pacjent cierpi z powodu zawrotów i bólu głowy, ma trudność w skoncentrowaniu uwagi, jego ruchy są chwiejne, pojawiają się zaburzenia na tle kardiologicznym i neurologicznym. Stopień ich nasilenia może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia osoby uzależnionej. Jeżeli znajduje się ona sama, będąc pozbawioną opieki osób trzecich i specjalistów, jest skazana na wielogodzinne cierpienie i ból. Skrajnie może dojść do takich zaburzeń, jak: nieprawidłowy rytm pracy serca, nagłe zatrzymanie krążenia, zawał, problemy z oddychaniem, drgawki padaczkowe.

Skutki przepicia wszywki alkoholowej

Podczas leczenia Disulfiramem konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń medycznych. Podstawą jest powstrzymanie się od sięgania po napoje alkoholowe, ale także i inne produkty z alkoholem w składzie. Tym samym, dla zdrowia groźne mogą być także niektóre kosmetyki, leki, środki dezynfekcyjne, niektóre produkty spożywcze, takie jak ocet i słodycze nadziewane alkoholem, a także poszczególne chemikalia. Tym samym, istnieje konieczność wyrobienia w sobie nawyku czytania składów produktów i zachowanie wzmożonej ostrożności podczas codziennych rytuałów. Może się okazać, że będzie konieczne zrezygnowanie ze stosowanych dotychczas środków higieny osobistej.

Aby osiągnąć optymalne rezultaty leczenia wszywką alkoholową należy być szczerym podczas obowiązkowego wywiadu medycznego z lekarzem podczas wizyty mającej na celu zakwalifikowanie danej osoby do zabiegu. Jest to konieczne, ponieważ warunkuje poprawne dobranie indywidualnej dawki pod potrzeby i możliwości Pacjenta.

Wszywka alkoholowa Esperal – przebieg zabiegu

Zabieg zaszycia alkoholowego można przejść w każdym większym mieście, w Warszawie również. Polecanym miejscem, wyróżniającym się na tle konkurencji jest https://esperalwarszawa.pl/. Dzięki zaawansowanym i profesjonalnym działaniom zabieg jest bezbolesny i trwa niezwykle krótko. Aby był on bezpieczny, Pacjent znajduje się pod opieką doświadczonego chirurga i pielęgniarki. Wszywkę podaje się zazwyczaj w okolicę mięśnia pośladkowego, ponieważ zapewnia on wysoki poziom dyskrecji, ponieważ pośladek na co dzień nie jest łatwo widoczny. Po zabiegu powstaje niewielkich rozmiarów blizna, której nie zobaczy nikt niepowołany. Zabieg prowadzony jest po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego, a następnie dokonywane jest niewielkie, ale głębokie nacięcie skóry skalpelem. Wszywkę lokuje się pod powięzią, czyli musi zostać stworzony głęboki tunel, około 8-10 centymetrowy. Rana zaszywana jest szwami, przykłada się opatrunek, a także podaje profilaktycznie antybiotyk.

O bliznę i miejsce nacięcia należy dbać. Zachodzi potrzeba codziennego zmieniania opatrunków i zachowania jej w czystości.

Typowe, fizjologiczne objawy wykonania implantacji wszywki alkoholowej to bolesność miejsca nacięcia skóry, a także tkliwość. Może pojawić się lekkie zaczerwienienie, a także delikatne odczucie swędzenia. Jeżeli objawy zaczną zyskiwać na nasileniu, należy skonsultować się z lekarzem. Czas działania wszywki waha się od 8 do 12 miesięcy. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk