przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Esperal jako wsparcie i pomoc w uzależnieniu

Esperal jako wsparcie i pomoc w uzależnieniu

Osobista historia alkoholika za każdym razem jest inna, ponieważ człowiek jest swojego rodzaju istotą indywidualną, o innych cechach charakteru, osobowości, temperamentu. W innym środowisku się wychowywał, inni ludzie wywarli na niego wpływ. Skąd więc przekonanie, że nie ma nic złego w tym, aby co weekend upić się do nieprzytomności? Wiele osób twierdzi, że bez alkoholu nie da się w beztroski i komfortowy sposób spędzić wieczoru w gronie znajomych. Kulturowo i obyczajowo w polskim społeczeństwie przyzwala się na obecność alkoholu nawet podczas świąt i uroczystości okolicznościowych. Można zadać pytanie, czy jest to bezpieczne, czy nie szkodzi zdrowiu. Prawda jest taka, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie. Należy jednak stwierdzić fakt, iż mechanizmy powstawania uzależnienia są w każdym przypadku takie same. Co należy zrobić, aby wyjść z uzależnienia? Jakie kroki podjąć, aby pomóc komuś bliskiemu?

Uzależnienie od alkoholu

Niepohamowana chęć sięgnięcia po kolejną dawkę napoju alkoholowego nie pojawia się nagle – rozwija się powoli, niespostrzeżenie, często nawet miesiącami lub latami każdego dnia przejmuje całkowitą kontrolę nad zachowaniem i myślami danej osoby. Początkowo człowiek sięga po alkohol w celu kompensacji pewnych braków, np. chce podnieść sobie samoocenę, pragnie być bardziej śmiały, zabawny, kontaktowy, odważny. W pierwszych chwilach odczuwa swojego rodzaju ulgę, poprawę sytuacji. Fakt jest jednak taki, że pozytywne działanie alkoholu jest pozorne. Z czasem, już uzależniony alkoholik, zaczyna odczuwać przygnębienie, poczucie winy, wstyd i inne, nieprzyjemne emocje i uczucia. Zaczyna więc pić coraz więcej, aby chociaż na chwilę zapomnieć o problemach, upijając się do nieprzytomności. Alkohol jest toksyną, nie tylko dla ciała, ale i dla sfery psychicznej. Oprócz oczywistych oddziaływań destrukcyjnych na narządy i układy wewnętrzne, alkohol doprowadza bardzo często do rozpadu rodziny, problemów finansowych, zawodowych, powoli doprowadzając do całkowitej dysfunkcji życia osoby uzależnionej i jego najbliższych. W jaki sposób więc pomóc sobie i swoim najbliższym? Przede wszystkim należy udać się do specjalistów lub skorzystać z ofert ośrodków leczenia i terapii uzależnień. Jest jeszcze jedna, bardzo skuteczna metoda, która wzmacnia silną wolę alkoholika i jego motywację w walce z uzależnieniem.

Esperal jako silny motywator

Esperal Katowice, Disulfiram, wszywka alkoholowa – są to terminy, o których większość osób słyszała, niezależnie od tego, czy jest lub była uzależniona od alkoholu, czy też nie. Może to być spowodowane tym, iż w ciągu ostatnich dekad narosło wiele mitów na temat działania Esperalu. Największym argumentem jego przeciwników jest to, iż ich zdaniem poddawanie ludzi zabiegom chirurgicznym i umieszczanie tam tabletek działających nawet rok, jak to jest w przypadku Esperalu jest nieetyczne, ponieważ wymusza zachowanie abstynencji, przy czym jej złamanie natychmiastowo wywołuje szereg nieprzyjemnych skutków. Wielu specjalistów nie zgadza się jednak z tym stwierdzeniem. Po pierwsze: Esperal podawany jest jedyne tym osobom, które tego chcą. Są one zobowiązane do podpisania pisemnej zgody na zabieg, jednocześnie poświadczając, iż znane mu są konsekwencje, jakie wystąpią podczas mieszania Disulfiramu (substancji czynnej Esperalu) z każdą formą i postacią alkoholu.  Po drugie, w środowisku leczniczo-terapeutycznym Esperal nie jest uznawany za lek, mimo, iż ma on postać jałowych tabletek. Jest to spowodowane tym, iż tworzy on jedynie tzw. reakcję disulfiramową, nie lecząc psychiki alkoholika. Tym samym Esperal stosowany solo nie zalicza się do metod walki z alkoholizmem. Ma on jedynie wspierać, motywować, a przede wszystkim wzmacniać oddziaływania innych form leczenia, szczególnie psychoterapii, gdzie alkoholik pracuje nad mechanizmami, które spowodowały uzależnienie, a także uczy się radzić sobie w trudnych dla siebie sytuacjach. Należy uświadomić sobie, iż wszywka alkoholowa nigdy nie będzie skuteczną metodą, jeżeli nie będzie elementem kompleksowego procesu odwykowego. Po trzecie, zabieg zaszycia chirurgicznego jest całkowicie bezpieczny. Na początku zostaje przeprowadzony wywiad lekarski w celu wykluczenia potencjalnych przeciwwskazań. Na takim spotkaniu również zostają przedstawione pacjentowi szanse i zagrożenia wynikające z posiadania wszywki. Cały zabieg odbywa się pod opieką lekarza chirurga, który używa sterylnych narzędzi, nowoczesnego sprzętu, a także dba o zasady higieny podczas całej procedury. Po zabiegu zakładany jest opatrunek, zostają wydane dodatkowe zalecenia na temat nowego trybu życia, a w razie potrzeby lekarz jest do dyspozycji pacjenta podczas trwania leczenia. O tym, że Esperal jest dobrą alternatywą w walce z uzależnieniem świadczą indywidualne historie alkoholików, którym udało się utrzymać abstynencję dzięki motywującemu działaniu tej formy leczenia. Po czwarte – Esperal stosowany zgodnie z zaleceniami nie daje żadnych skutków ubocznych, jest całkowicie obojętny dla organizmu.

Czym de facto jest Esperal i w jaki sposób działa?

Esperal podawany jest w formie jałowych tabletek pod skórę pacjenta podczas zabiegu chirurgicznego. Tuż po zaszyciu rany zaczyna uwalniać on swoją substancję czynną do organizmu danej osoby. Podstawą działania Esperalu jest sposób oddziaływania jego substancji aktywnej – Disulfiramu na organizm człowieka, który spożył alkohol. W normalnych warunkach pijąc alkohol, wątroba poprzez swoje enzymy trawi go, a następnie jest on usuwany z organizmu. W przypadku Disulfiramu, następuje tzw. reakcja disulfiramowa. Jest ona spowodowana tym, że posiadacze wszywek alkoholowych utracili zdolność metabolizowania alkoholu. Określając dokładniej, zostaje zablokowany enzym o nazwie dehydrogenaza alkoholowa. Efektem takiego stanu rzeczy jest to, iż nie mogąc strawić alkoholu, organizm zaczyna kumulować w sobie toksyczny aldehyd octowy. W normalnej sytuacji zostałby on przemieniony w mniej szkodliwy kwas octowy usuwany z moczem. Jednak w przypadku zaszycia, organizm człowieka nie mogąc poradzić sobie z nagromadzoną trucizną próbuje bronić się przed nią w inny sposób. W tym momencie alkoholik zaczyna doświadczać nieprzyjemnych dolegliwości, szkodliwych dla zdrowia, do których zalicza się: ból głowy, mięśni, wymioty, biegunka, tachykardia, skoki ciśnienia, zaczerwienienie skóry twarzy (rozszerzone naczynka), duszności, zaburzenia oddychania, stany lękowo-depresyjne, nadmierna potliwość. W skrajnych przypadkach zostają uszkodzone narządy wewnętrzne – szczególnie narażony jest mózg, wątroba, trzustka, a także serce, przy czym należy dodać, że podczas tej reakcji może dojść nawet do zawału i śmierci. Między reakcją disulfiramową, a ostrym zatruciem alkoholowym można dostrzec podobieństwa, jednak w przypadku działania wszywki, objawy są znacznie bardziej dotkliwe, natężone, a także utrzymują się nawet kilkanaście godzin. Jeżeli dana osoba obawia się o własne zdrowie i odczuwa znaczny dyskomfort, może udać się do odpowiedniego gabinetu w celu odbycia odtrucia alkoholowego. Polecanym miejscem oferującym detoks na terenie miast jest link do strony internetowej.

Gwarancja bezpieczeństwa

Aby mieć gwarancję bezpieczeństwa i wysokiej jakości obsługi należy wybrać odpowiednie miejsce oferujące zabieg zaszycia alkoholowego. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że:

  • Wszywkę umieszcza się chirurgicznie pod skórą pacjenta, co wymusza opiekę lekarza chirurga,
  • Narzędzia i sprzęt stosowany podczas zabiegu powinien być nowoczesny i sterylny,
  • Należy upewnić się, czy podawana tabletka jest oryginalna – wiele miejsc oferuje placebo oszukując pacjentów,
  • Warto rozeznać się wśród opinii innych klientów, sprawdzić poziom obsługi, zbadać atmosferę w danym miejscu i podejście personelu do pacjentów, a także dopytać o pakiet udogodnień zwiększających komfort przy zabiegu (np. oferowanie szwów rozpuszczalnych).

Z całą pewnością odpowiednim miejscem do wykonania wszywki alkoholowej Esperal w Katowicach jest https://esperalkatowice.pl/, co potwierdzają opinie klientów. Pacjenci szczególnie cenią sobie wysokie kwalifikacje lekarzy, ich doświadczenie i miłe usposobienie. Zdecydowanie cena zabiegu w stosunku do jakości obsługi jest korzystna, zaczyna się ona już od kwota.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk