Alkoholizm stanowi poważne zagrożenie. Cechą charakterystyczną choroby alkoholowej jest to, iż zaczyna się niewinnie. Początkowa niewielka i sporadycznie konsumowana dawka napojów procentowych z czasem przekształca się w ciągi alkoholowe. Coraz więcej osób zatraca swoją wolną wolę, dzięki czemu alkohol całkowicie steruje jego postępowaniem i myślami. Stan ten doprowadza nie tylko do całkowitej degradacji zdrowia fizycznego i psychicznego, czego efektem może być śmierć, ale przynosi wiele niekorzystnych efektów, takich jak utrata pracy, długi, rozpad rodziny, konflikty z prawem, inne uzależnienia (np. hazard). Tak naprawdę konsekwencje można wyliczać bez końca. Na szczęście zarówno współczesna medycyna, jak i psychologia są w stanie pomóc alkoholikowi wyjść ze swojego uzależnienia. Należy jednak pamiętać, że bez jego silnej woli oraz szczerej chęci nawet najnowocześniejsze metody oraz najwybitniejsi specjaliści nic nie wskórają, jeżeli dana osoba sama nie podejmie trudu zmiany swoich codziennych nawyków.

Jednym z przykładów skutecznego oddziaływania jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal Bydgoszcz, która szerzej omówiona jest w niniejszym artykule.

Czym jest Esperal?

Z nazwą „Esperal” lub „wszywka alkoholowa” na pewno spotkał się kiedyś każdy, zarówno alkoholik, jak i osoba bez nałogu alkoholowego. Sama metoda leczenia tym sposobem jest powszechnie stosowana w większości krajach świata, co potwierdza skuteczność tej metody. Co ciekawe, w Polsce swojego czasu wprowadzono zakaz wykonywania chirurgicznych zabiegów implantowania wszywki. Podobna sytuacja panuje w USA oraz niektórych państwach w Europie. Jednak od 2008 roku w naszym kraju Esperal wrócił do łask pod nazwą Disulfiram WZF. Fakt jest jednak taki, iż zarówno Esperal, jak i Disulfiram WZF to de facto ten sam produkt, posiadający identyczny skład. W obu przypadkach substancją czynną jest Disulfiram, który reaguje z alkoholem. Tym samym Esperal jest wyrobem medycznym stosowanym w walce z alkoholizmem w postaci leczenia awersyjnego, którego celem jest wzmocnienie silnej woli pacjenta poprzez wywołanie u niego obrzydzenia, wstrętu i negatywnych skojarzeń związanych z napojami procentowymi. Lęk przed alkoholem wywoływany jest przez reakcję disulfiramową.

Co dokładnie oznacza termin „wszywka alkoholowa”?

Należy zacząć od tego, iż mianem wszywki alkoholowej określa się procedurę implantowania Disulfiramu w ciało człowieka, pod jego skórę. Disulfiram WZF produkowany jest w formie jałowych tabletek przeznaczonych właśnie do tego zabiegu. Tym samym, lekarz chirurgii rozcina skórę człowieka na około 1-2 cm i sterylnym narzędziem chirurgicznym na około 6-7 cm głębokości umieszcza tabletkę z substancją aktywną podpowięziowo w mięśniu. Zazwyczaj wybieranym miejscem nacięcia skóry jest okolica pośladkowa, aczkolwiek część pacjentów wybiera inne miejsce, np. ramię lub łopatkę. Przewagą pośladka jest to, iż jego okolica jest całkowicie zakrywana, przez co zapewnia dyskrecję. Tym samym nikt nie dowie się o przeprowadzonym zabiegu, jeżeli pacjent sam nie będzie o tym wspominać.

W jaki sposób odbywa się zabieg zaszycia alkoholowego Esperalem?

Chirurgiczna implantacja wszywki alkoholowej Esperal jest całkowicie bezpieczna i mało inwazyjna. Cała procedura, od momentu wejścia pacjenta do gabinetu do jego wyjścia zajmuje około pół godziny. W tym czasie odbywa się konsultacja medyczna, będąca pierwszym etapem zabiegu. Podczas jej trwania lekarz zadaje szczegółowe pytania dotyczące stanu zdrowia danej osoby, a także diagnozuje dokładnie jego problem z uzależnieniem, określając stopień rozwoju choroby alkoholowej. Jeżeli lekarz dostrzega taką potrzebę może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę. Celem wywiadu medycznego jest skontrolowanie jego trzeźwości, wykrycie lub zanegowanie potencjalnym przeciwwskazaniom, a także określenie dokładnej dawki leku. Jest to o tyle ważne, że w przypadku podania zbyt małej ilości tabletek z Disulfiramem wszywka będzie mało skuteczna, a z kolei zbyt duża dawka może wiązać się ze zbyt mocnym efektem reakcji disulfiramowej, do której zaliczane są takie objawy jak: biegunka, wymioty, nudności, bóle głowy i mięśni, drżenie kończyn, rozszerzanie naczyń krwionośnych, wzmożona potliwość, stany lękowe, nieprawidłowości w pracy i rytmu serca, skoki ciśnienia, ból w klatce piersiowej, trudności w oddychaniu, wzmożone pragnienie, a w skrajnych przypadkach może dojść również do zawału, a nawet śmierci. Tym samym można powiedzieć, że omawiana reakcja zbliżona jest do silnego zatrucia alkoholowego, spowodowanego nagromadzeniem się w organizmie aldehydu octowego będącego efektem przemiany alkoholu, jednak w tym przypadku reakcja człowieka jest znacznie bardziej wzmożona i dłuższa – objawy utrzymują się nawet kilkanaście godzin.

Dawkę leku dostosowuje się m.in. do poziomu uzależnienia danej osoby, a także jej wagi. Należy pamiętać, że kwalifikacja do zabiegu leży jedynie w kompetencjach lekarza – jego decyzja jest więc nieodwracalna. Lekarze kierują się bezpieczeństwem i ogólnym dobrem osób, którzy przychodzą na konsultację. Tym samym jeżeli okaże się, iż posiadają oni bardzo wycieńczony organizm chorobami przewlekłymi, zabieg zaszycia może nie być polecany. Nieco inaczej jest w przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wtedy lekarz może skierować taką osobę na odtruwanie alkoholowe.

Drugim etapem zabiegu zaszycia alkoholowego jest podpisanie stosownych dokumentów, do których należy m.in. zgodna na przeprowadzenie zabiegu, a także oświadczenie potwierdzające znajomość wszelkich konsekwencji związanych z niestosowaniem się do zaleceń lekarskich, szczególnie tych dotyczących braku przestrzegania zasad abstynencji.

Trzecim etapem jest podanie znieczulenia miejscowego. Jest to o tyle korzystne, że zwiększa komfort pacjenta z jednoczesnym wyeliminowaniem bólu. Dużym atutem tego typu znieczulenia jest zachowanie przez pacjenta pełnej świadomości podczas całego zabiegu.

Czwartym etapem jest implantacja, czyli rozcinanie skóry, umiejscawianie tabletki oraz zaszywanie rany. Zalecamy wybór szwów rozpuszczalnych, ponieważ w przeciwieństwie do szwów rozpuszczalnych nie trzeba będzie umawiać się na kolejną wizytę w celu ich zdjęcia.

Końcowy etap składa się z założenia opatrunku ochraniającego podrażnione miejsce. Lekarz przepisuje również antybiotyki, aby zapobiec rozwojowi infekcji lub zakażenia (istnieje również możliwość podania ich za pomocą zastrzyku w gabinecie). Następnie pacjent ma wydawane szczegółowe zalecenia dotyczące zachowania zasad higieny, a także konieczności przestrzegania zasad nowego trybu życia. Otrzymuje on również zaświadczenie o odbytym zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku.

Dużym atutem wszywki alkoholowej jest jej mała inwazyjność, przez co pacjent już chwilę po zabiegu może wrócić do swoich codziennych obowiązków i aktywności. Spokojnie można wykonywać czynności zawodowe. Zalecamy jednak ostrożność podczas prowadzenia pojazdu.

Zadzwoń Teraz
Twój Koszyk