przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Esperal Poznań – wyjście z ciągu alkoholowego

Esperal Poznań – wyjście z ciągu alkoholowego

Alkohol jest źródłem licznych problemów zarówno w rodzinie, jak i dalszym środowisku, np. zawodowym. Tym samym alkoholizm uwarunkowany jest przez liczne czynniki, przez co profilaktyka uzależnienia alkoholowego oraz potencjalne późniejsze leczenie choroby alkoholowej stanowią poważne wyzwanie dla ogółu cywilizacji. Sytuacją, która utrudnia odpowiednie działania jest to, iż napoje alkoholowe stanowią grupę najbardziej rozpowszechnionej używki. Problemem jest również kultura i tradycja. W Polsce spożywanie alkoholu uwarunkowane jest przez obyczaje, przez co w społeczeństwie można dostrzec swojego rodzaju przyzwolenie społeczne na jego nadużywanie.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal i jakie jest jej działanie?

Z biegiem upływu czasu, uzależnienie od alkoholu pogłębia się. Dana osoba traci zdolność kontrolowania siebie, a jej ogół funkcjonowania zostaje zawładnięty przez ciągłe myśli o alkoholu oraz sposobach pozyskiwania kolejnych jego dawek. W takim przypadku należy szukać specjalistycznej pomocy w placówkach odpowiednio do tego przygotowanych i przeznaczonych. Warto zwrócić uwagę na takie miejsca, które zajmują się problemem kompleksowo, czyli poprawią kondycję psychiczną alkoholika, ale również dokonają szeregu starań mających na celu uporanie się z zespołem odstawiennym.

To, co stopniowo umożliwi powrót do normalnego życia, prowadzonego przed rozwojem uzależnienia nazywane jest chirurgicznym zabiegiem zaszycia alkoholowego. Dzięki niemu do organizmu uwalniane są specjalne substancje. W leku Esperal Poznań, czyli w tabletce implantowanej pod skórą pacjenta, substancją czynną jest Disulfiram. Pełni on funkcję prewencyjną, wywołując negatywne skojarzenia z alkoholem. Tym samym alkohol traktowany wcześniej jako coś przyjemnego, jako czynnik warunkujący relaks i odprężenie, staje się czynnikiem powodującym obecność nieprzyjemnych doznań i konsekwencji. Tym samym Esperal zalicza się do metod terapii awersyjnych, która oddziałuje na psychikę alkoholika. Warto wspomnieć, że Esperal posiada liczne grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników, jednak nie da się zaprzeczyć, że w aspekcie wspierania procesu wychodzenia z uzależnienia pacjenci stosujący wszywkę często osiągają spektakularne efekty. Należy pamiętać, że skuteczność wszywki określana jest za pomocą czasu trwania abstynencji osoby uzależnionej. Bardzo często Esperal wzmacnia motywację oraz popycha daną osobę do podejmowania dalszych, ale już samodzielnych prób życia w trzeźwości.

Gdzie umieszczamy wszywkę alkoholową Esperal?

W Poznaniu wszywkę umieszcza się podskórnie. Ma ona postać jałowej tabletki, która w swoim składzie zawiera substancję czynną. Zazwyczaj miejscem jej ulokowania jest pośladek lub łopatka. Tuż po jej umieszczeniu do organizmu pacjenta uwalniany jest środek, który aktywny jest przez kilka kolejnych miesięcy. Czas działania wszywki szacowany jest między osiem, a dwanaście miesięcy. W momencie kiedy pacjent czuje taką potrzebę, a wszywka jest już nieaktywna, można powtórzyć zabieg. Warto zaznaczyć, że samodzielne usunięcie tabletki nie jest możliwe. Można tego dokonać jedynie w obecności lekarza w warunkach ambulatoryjnych. Tym samym uznaje się, że Esperal podawany w formie wszywki jest znacznie bardziej skuteczny, niż przyjmowanie leków doustnych zawierających Disulfiram.

Czy zabieg zaszycia jest bezpieczny?

Tak, zabieg chirurgicznego zaszycia alkoholowego jest całkowicie bezpieczny dla pacjenta, o ile przestrzega on późniejszych zaleceń lekarza, szczególnie dotyczy to późniejszego przestrzegania zasad abstynencji. Atutem wszywek jest to, iż przed jej umieszczeniem pacjent zobowiązany jest do odbycia konsultacji medycznej z lekarzem, gdzie zostanie zdiagnozowany jego ogólny stan zdrowia i kondycji. Pacjent kierowany jest również na różne badania diagnostyczne. Aby rozpocząć kurację Esperalem pacjent musi pisemnie wyrazić zgodę na leczenie tą metodą, a także podpisać dokument poświadczający jego świadomość na temat zagrożeń związanych z działaniem Disulfiramu połączonego z etanolem.

Czynnikiem zwiększającym komfort i bezpieczeństwo pacjenta jest stosowane znieczulenie miejscowe. Dodatkowo wszywki nie można samodzielnie usunąć, przez co świadomość nieodwracalności swoich decyzji znacząco wpływa na późniejsze zachowanie danej osoby.

Jak działa wszywka alkoholowa i przez jaki okres czasu?

Zadaniem Esperalu jest oddziaływanie za pomocą swojej substancji aktywnej jaką jest Disulfiram na umiejętność metabolizowania alkoholu przez organizm. W ten sposób zostaje zaburzona praca wątroby, która w normalnych warunkach wytwarza enzym trawienny, jakim jest dehydrogenaza alkoholowa. Nie mogąc strawić alkoholu, ciało człowieka zaczyna odkładać toksynę, jaką jest aldehyd octowy, którego nadmiar powoduje szereg nieprzyjemnych objawów utożsamianych z bardzo silnym zatruciem alkoholowym. Taka osoba odczuwa m.in. ból głowy, zawroty, kołatanie serca, wymioty, biegunkę, nudności, zmianę pracy serca, skoki ciśnienia, zaczerwienienie twarzy, stany lękowe i depresyjne. W skrajnych przypadkach dochodzi do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych – szczególnie narażona jest wątroba, nerki, trzustka i mózg. Może również dojść do zawału serca, a nawet śmierci.

Warto mieć na uwadze, że owszem, podany implant Disulfiramu wzmaga odczucia związane z zatruciem alkoholowym, jednak paradoksalnie, w większości przypadków obniża on ryzyko jego wystąpienia poprzez negatywne skojarzenia alkoholika z alkoholem, w obawie o własne zdrowie i życie. Esperal jednak nie powinien być stosowany solo. Jego zadaniem jest wzmacnianie innych oddziaływań psychoterapeutycznych, które wsparte jego działaniem wzmacniającym motywację i silną wolę kończy się sukcesem. Tym samym Disulfiram aktywnie wspiera wszelkie działania lecznicze i terapeutyczne.

Jaki jest koszt założenia implantu?

Cena wszywki alkoholowej w Poznaniu dostosowywana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta. Przede wszystkim zależy ona od dawki leku, czyli ilości podawanych tabletek. Do tego należy dodać ewentualny koszt pakietu udogodnień zwiększających komfort zarówno w trakcie jak i po zabiegu. Jednym z takich czynników jest wybór szwów rozpuszczalnych. Zdarza się, że przed zabiegiem chirurgicznym, lekarz kieruje pacjenta na odtruwanie alkoholowe, ze względu na obecność w jego krwioobiegu alkoholu.

Gdzie wykonać zabieg zaszycia alkoholowego?

Przede wszystkim czynnikiem, który powinien determinować wybór pacjenta odnośnie miejsca wykonania wszywki alkoholowej powinien być profesjonalizm takiego gabinetu. Miejsce specjalnie przeznaczone do implantowania Esperal będzie wyróżniać się certyfikatami uprawniającymi do wykonywania tego typu zabiegów. Warto również rozeznać się w opiniach panujących w środowisku lokalnym, a także porozmawiać z personelem medycznym tam zatrudnionym. Gwarancję bezpieczeństwa może dać odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony lekarz chirurgii. Warto również zwrócić uwagę na czystość i sterylność pomieszczenia oraz narzędzi i sprzętu tam używanych. Odpowiednia placówka będzie również zapewniać komfort i dyskrecję, a także miłą atmosferę z jednoczesnym stosowaniem jedynie oryginalnych preparatów medycznych i farmakologicznych, poświadczone certyfikatem. Warto również zwrócić uwagę, czy prowadzone są inne działania medyczne, takie jak np. detoksykacja.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk