przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Esperal – skuteczne wyjście z uzależnienia

Esperal – skuteczne wyjście z uzależnienia

Pogoń za pieniądzem, chęć osiągnięcia ogólnego dobrobytu, problemy w pracy, kłótnie w najbliższej rodzinie, stres, problemy w pracy, skutki pandemii – to wszystko może być jednym z wielu czynników powodujących uzależnienie od alkoholu.

Mimo iż szanse na wyjście z uzależnienia są różne, w zależności od stopnia motywacji wewnętrznej konkretnej osoby, śmiało można powiedzieć, że choroba alkoholowa, mimo jej poważnej szkodliwości, jest uleczalna. Pomóc w tym mogą działania z zakresu terapii i leczenia alkoholizmu. Jedną z takich metod polecana przez niepijących alkoholików jest Esperal – wszywka alkoholowa mająca w składzie Disulfiram, którą można z powodzeniem stosować po przejściu odtruwania alkoholowego, wzmacniając działania psychoterapii.

Alkoholizm, czy cecha narodowa?

Od czasów historycznych napoje alkoholowe towarzyszą człowiekowi podczas wielu sytuacji w ciągu dnia. Dla przeciętnego Polaka alkohol jest towarzyszem spotkań ze znajomymi, obecny jest podczas uroczystości, świąt i spotkań biznesowych.

Mimo, iż zaleca się stosowanie tzw. alkoholowego savoir-vivre’u, to w dalszym ciągu można obserwować liczne łamanie dobrych obyczajów oraz zasad spożywania alkoholu. Przykładowo upicie się na imprezie firmowej może narazić na późniejsze postrzeganie danej osoby jedynie przez pryzmat minionego wieczoru, a nie przez jakość jego pracy.

Tym samym ważne jest rozpoznanie pierwszych symptomów rozwijania się nałogu alkoholowego, a także jasne komunikowanie danej osobie o jego problemach z nadmiernym piciem. Co prawda bardzo często jest to nieskuteczne, ponieważ powszechnie mówi się o tym, że Polacy piją dużo oraz często. Taka osoba czuje się postawiona w niezręcznej sytuacji, wypiera swoje problemy, bojąc się stygmatyzacji. Często ukazuje stereotypy dotyczące alkoholika podkreślając różnice między nim, a sobą.

Kiedy powiedzieć „stop”?

Choroba alkoholowa rozwija się latami, dewastując kolejne sfery codzienności. Zaczyna przejmować kontrolę nad myślami i zachowaniem. Następnie niszczy zdrowie zarówno psychiczne jak i fizyczne. Zaczyna być problemem rodzinnym, wpływając na jej sposób funkcjonowania wywołując u współmałżonka współuzależnienie, a także narażając dzieci na wystąpienie u nich syndromu DDA w przyszłości (Dorosłych Dzieci Alkoholików).

Warto porozmawiać z osobą uzależnioną na temat podjęcia leczenia nałogu, kiedy występuje:

 • Przekonanie, iż alkohol pomaga się odprężyć. Za pomocą napojów alkoholowych dąży się do zredukowania napięcia, lęków, szuka się rozwiązania problemów lub też nadużywa się go w sytuacjach społecznych, takich jak np. dodawanie sobie odwagi przed pewnym wydarzeniem,
 • Poszukiwanie okazji do spożycia napoju alkoholowego w miejscach, gdzie jest on zabroniony, np. szkoła, miejsce pracy,
 • Spożywanie napojów alkoholowych w samotności, o różnych porach dnia i nocy,
 • Zwiększenie tolerancji organizmu na substancje alkoholowe – konieczność wypijania coraz większych dawek napojów procentowych, aby odczuć odurzenie,
 • Występowanie tzw. palimpsestów – czyli trudności z odtworzeniem wydarzeń, które miały miejsce podczas spożywania alkoholu (tzw. urwany film).

W jaki sposób pomóc alkoholikowi?

Udzielenie wsparcia osobie uzależnionej od alkoholu jest możliwe, ale trudne. Mimo, iż bardzo często nie chce ona współpracować wypierając swój problem warto co jakiś czas podejmować kolejne próby rozmowy z taką osobą, ukazując jej skutki zachowania, np. nagrania rozmów lub krótkie filmy pokazujące zachowanie po nadmiernie spożytym alkoholu, ukazanie bałaganu w domu, potłuczonych naczyń podczas szału i agresji takiej osoby. Warto wskazywać także możliwości oraz kroki, jakie można podjąć.

Warunkiem do podjęcia leczenia choroby alkoholowej jest autorefleksja alkoholika nad sobą, a także jego silna wola oraz motywacja do działania, bez tego leczenie jest nieskuteczne.

Wybierając metodę terapii dla siebie lub osoby bliskiej warto rozważyć poddanie się zabiegowi zaszycia alkoholowego za pomocą wszywki Esperal.

Co to jest Esperal i w jaki sposób działa?

Esperal jest lekiem przeznaczonym do stosowania w ramach leczenia uzależnień metodą awersyjną. Zabieg zaszycia alkoholowego można wykonać w każdym większym mieście w Polsce np. nazwa miasta w specjalistycznym gabinecie do tego przeznaczonym, np. link do strony.

Działanie Esperalu uwarunkowane jest poprzez oddziaływanie substancji aktywnej tabletki, czyli Disulfiramu – stąd obie nazwy stosowane są wymiennie odnosząc się do tego samego leku. Osoba, która stosuje wszywkę alkoholową musi być świadoma zasad jej działania.

Przede wszystkim Esperal wykonany poprawnie, w profesjonalnym gabinecie do tego przystosowanym, jest całkowicie bezpieczny oraz nie wykazuje żadnych skutków ubocznych wpływających na zdrowie, samopoczucie oraz kondycję danej osoby. Problem pojawia się w momencie kiedy łączy się aktywny Disulfiram ze spożyciem alkoholu. Wtedy w organizmie człowieka dochodzi do tzw. reakcji disulfiramowej.

Disulfiram upośledza metabolizm alkoholu przez wątrobę, uniemożliwiając działanie enzymu trawiącego alkohol, który nazywa się dehydrogenazą alkoholową. W ten sposób w momencie dostania się do organizmu nawet niewielkiej ilości alkoholu, zaczyna gromadzić się aldehyd octowy. Organizm nie mogąc przemienić w mniej toksyczny kwas octowy próbuje pozbyć się go poprzez liczne objawy psychosomatyczne. Pojawiają się one już po kilku minutach od spożycia alkoholu, a ich czas trwania może być odczuwalny nawet przez kilkanaście godzin. W ten sposób pojawia się bardzo silne zatrucie alkoholowe, groźne dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia.

Skutki braku abstynencji podczas terapii Esperalem

Do najczęstszych pojawiających się objawów połączenia działania Disulfiramu z etanolem zalicza się:

 • Silne bóle oraz zawroty głowy,
 • Kłopoty z oddychaniem,
 • Nudności, wymioty, biegunka,
 • Nadmierną potliwość,
 • Zwiększone pragnienie,
 • Bóle w okolicach klatki piersiowej, kołatanie serca,
 • Dreszcze, drgawki padaczkowe oraz utratę przytomności,
 • Metaliczny posmak w ustach,
 • Częściowa impotencja,
 • Łatwe męczenie się,
 • Stany lękowe.

W skrajnych przypadkach może dojść również do zawału serca, a także trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, szczególnie trzustki, wątroby, serca a także mózgu.

Zaszycie alkoholowe – szansa, czy zagrożenie?

Zabieg zaszycia alkoholowego jest całkowicie bezpieczny i pozwala wyrobić w sobie niechęć do spożywania alkoholu poprzez awersję i strach przed konsekwencjami występującymi po spożyciu alkoholu. Należy zwrócić uwagę na profesjonalizm personelu medycznego, klasę sprzętu oraz sterylność narzędzi, jakie używane są podczas całej procedury medycznej w danym gabinecie. W Warszawie jednym z najbardziej polecanych miejsc oferujących wszywkę alkoholową jest https://gabinetchirurgiczny.com/, gdzie zatrudniony jest jedynie doświadczony i wykwalifikowany personel, dbający o atmosferę w gabinecie oraz zasady bezpieczeństwa i higieny.

Zabieg zaszycia alkoholowego rozpoczyna się wywiadem medycznym diagnozującym stan zdrowia Pacjenta oraz eliminujący przeciwwskazania do zabiegu. Następnie podpisywane są zgody oraz stosowne oświadczenia, podawane jest znieczulenie miejscowe, a kiedy zaczyna ono działać lekarz chirurgii nacina niewielki kawałek skóry umieszczając w powstałe miejsce indywidualnie dobraną dawkę leku. Następnie miejsce jest zaszywane szwami, podaje się antybiotyki, a ranę zakrywa opatrunkiem. Cała procedura trwa ok. 30 minut.

Zabieg jest całkowicie bezpieczny, rana zazwyczaj goi się bez większych problemów.

Cena zabiegu jest atrakcyjna, ponieważ jednorazowe zaszycie skuteczne jest przez około rok. W zależności od preferencji Pacjenta i wyboru pakietu udogodnień, cena wynosi ok. 580zł.

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk