przychodnia medyczna pramed szczecin

pon - pt: 07.30 - 19.00

sb - nd: zamknięte

Wyzwolenia 7

70-552 Szczecin

Wyszyńskiego 42

70-552 Szczecin

Zapraszamy do nowego punktu pobrań przy ulicy Wyszyńskiego 42.
Godziny otwarcia: Pon – Pt: 08:00 – 13:00

Esperal w Rzeszowie – pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości

Esperal w Rzeszowie – pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości

Esperal w Rzeszowie – pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości

Esperal w Rzeszowie cieszy się coraz większym powodzeniem. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych metod awersyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że sam Esperal nie jest substancją leczniczą. Jego zastosowanie nie wyleczy alkoholika z nałogu. Skuteczna terapia powinna być kompleksowa, a zatem opierać się o szereg współwystępujących elementów.

W Centrum Medycznym Galmedic, oprócz zabiegu wszycia wszywki alkoholowej, dostępne są pozostałe metody leczenia alkoholizmu: detoks alkoholowy, kroplówki witaminowe i psychoterapia. Dzięki temu pacjent zyskuje pewność, że otrzyma profesjonalną pomoc i opiekę na jak najwyższym poziomie. Esperal w Rzeszowie wszywa się najczęściej w celu rozpoczęcia terapii. To pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości. Dlaczego? Działanie substancji pomaga zmotywować alkoholika do przerwania ciągu alkoholowego i podjęcia świadomej decyzji o rozpoczęciu leczenia odwykowego. Przymusowa terapia jest bowiem w Polsce możliwa jedynie w kilku, określonych przepisami prawa, przypadkach.

Disulfiram i Esperal – czy oznaczają to samo?

Zanim pacjent zdecyduje się wszyć sobie Esperal w Rzeszowie, powinien zdać sobie sprawę z tego, jak przebiega i czym jest terapia awersyjna. Substancją czynną jałowych tabletek podskórnych (Esperalu) jest disulfiram. Oddziałuje on w sposób bezpośredni na jeden z głównych narządów człowieka – wątrobę. Choć jej nie niszczy, wpływa patologicznie na jej funkcjonowanie. Uniemożliwia prawidłową pracę, a zwłaszcza trawienie alkoholu etylowego. Odczucie działania disulfiramu na własnej skórze możliwe jest jedynie w przypadku przyjęcia jakiejkolwiek (nawet niewielkiej) dawki substancji odurzającej. Przepicie wszywki kończy się wystąpieniem szeregu nieprzyjemnych dolegliwości. To odpowiedź organizmu na zaburzenie szlaku metabolicznego wątroby i wystąpienie tzw. reakcji disulfiramowej.

Czym ona jest i jak powstaje? Otóż disulfiram blokuje wydzielanie przez wątrobę dehydrogenazy aldehydowej. Ten enzym jest zaś niezbędnym składnikiem procesu trawienia alkoholu etylowego. Gdy go zabraknie, w organizmie „zaszytego” alkoholika kumuluje się toksyczny produkt tej przemiany – aldehyd octowy. W normalnych warunkach byłby on stosunkowo szybko przekształcony w kwas octowy (przy udziale wymienionego enzymu). W sytuacji patologicznie zmienionej przez obecność disulfiramu, szybkie dokończenie procesu metabolizmu zostaje uniemożliwione. Pacjent odczuwa nadmierną ilość aldehydu w swoim krwiobiegu. Skarży się na wzmożone objawy kaca. To właśnie symptomy nagłej reakcji disulfiramowej.

Terapia awersyjna opiera się wobec tego na psychicznym mechanizmie lęku przed nieznanym. „Zaszyty” alkoholik nie wie, czego może się spodziewać po przyjęciu dawki alkoholu. Boi się reakcji własnego organizmu. Nie ufa farmaceutykowi, który krąży w jego krwiobiegu. Mimo tego, wielu pacjentów decyduje się na przepicie wszywki. Nie odstraszają ich możliwe powikłania i skutki uboczne. Do czasu. Wystąpienie nagłych i natężonych objawów może prowadzić do stanu zagrożenia zdrowia lub życia. Brak szybkiej pomocy personelu medycznego lub nieprzyznanie się alkoholika do posiadania wszywki alkoholowej może skutkować zgonem lub trwałą niepełnosprawnością.

Esperal Rzeszów

Esperal w Rzeszowie – gdzie się zaszyć?

Esperal w Rzeszowie jest lekiem stosunkowo łatwo dostępnym. Z zabiegu wszycia wszywki alkoholowej można skorzystać w prywatnych klinikach, centrach medycznych, ambulatoriach, a nawet (coraz częściej) w oddziałach szpitalnych. Ponieważ decyzja o poddaniu się zabiegowi jest niezwykle istotna w dalszej terapii choroby alkoholowej, powinna być przemyślana. Również wybór placówki nie może być przypadkowy. Wysoko wykwalifikowani specjaliści, nowoczesne i dobrze wyposażone gabinety, atmosfera bezpieczeństwa i dyskrecji – to tylko niektóre z obowiązkowych cech tego rodzaju miejsca.

Wszycie Esperalu jest możliwe m.in. w Centrum Medycznym Galmedic. W placówce pacjent zostaje otoczony opieką już od pierwszego momentu swojej wizyty. Jeśli na zabieg zaszycia zgłasza się w stanie upojenia alkoholowego, terapeuci pomagają mu wytrwać w trzeźwości przez czas minimum 24 godzin poprzedzających zabieg. To warunek konieczny, umożliwiający wykonanie zaszycia. W Centrum można ponadto skorzystać z innych usług wchodzących w skład kompleksowej terapii alkoholizmu. Leczenie nie kończy się bowiem na wszywce. Nawet jeśli pacjent ma w krwiobiegu „straszaka”, powinien zdecydować się na aktywne uczestnictwo w pozostałych, proponowanych zajęciach. Całkowite wyjście z nałogu nie jest bowiem możliwe bez zmiany nastawienia i sposobu myślenia o własnych trudnościach.

Bezpieczeństwo wszywki alkoholowej

Zabieg implementacji wszywki alkoholowej jest bezbolesny i bezpieczny. Mimo jego małej inwazyjności istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wszycia Esperalu. Należą do nich przede wszystkim: nadwrażliwość na substancję czynną wszywki (disulfiram), san upojenia alkoholowego, złożone zaburzenia psychiczne, choroby układu krążenia i niewydolność płuc oraz serca. Obecność Esperalu w krwi pacjenta może bowiem przyczynić się do nasilenia wymienionych schorzeń.

W celu wykonania zabiegu pacjent zostaje znieczulony miejscowo. Wszywkę w ciele chorego umieszcza chirurg, dokładnie wybierając miejsce implementacji. Zwykle jest to okolica mięśnia pośladkowego. Lekarz umieszcza wszywkę na głębokości kilku centymetrów w głąb skóry (w obszarze podpowięziowym). Dzięki temu zyskuje pewność, że lek będzie się odpowiednio wchłaniał do krwiobiegu pacjenta. Następnie ranę zaszywa się, a po upływie kilkunastu dni pacjent może zgłosić się do usunięcia szwów.

Rekonwalescencja po zabiegu nie jest skomplikowana. Jedyne, czego musi pilnować pacjent to swoja trzeźwość i stan rany. Należy bowiem dbać o nią pod względem higienicznym. Konieczna jest codzienna zmiana opatrunku, przemycie rany i jej obserwacja. W przypadku zauważenia zaczerwienienia, krwawienia, rozejścia się rany, wystąpienia nadmiernego swędzenia, bólu lub pieczenia, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Esperal w Rzeszowie – skuteczność

Działanie Esperalu jest stałe – podczas terapii substancja ta wydziela się stopniowo do krwiobiegu pacjenta. Odpowiednio dobrana do potrzeb alkoholika dawka pozwala na kontynuowanie terapii awersyjnej nawet przez rok. Skuteczność wszywki alkoholowej określana jest jako stosunkowo wysoka. Oddziaływanie tej metody na psychikę człowieka jest na tyle silne, że jej zastosowanie wystarcza do zapoczątkowania okresu abstynencji.

Różnorodna jest jednak odporność i wrażliwość organizmu człowieka zarówno na disulfiram, jak i na sam alkohol. Dawka substancji odurzającej, która dla jednego alkoholika będzie maksymalną, na innego nie wywrze większego wpływu. Tak też jest w przypadku terapii za pomocą wszywki alkoholowej. W celu osiągnięcia wysokiego stopnia skuteczności konieczne jest trafne określenie dawki leku. Podczas wywiadu lekarskiego pacjent powinien być ze specjalistą całkowicie szczery. Lekarz zada mu bowiem pytania dość osobiste, dotyczące np. długości ciągów alkoholowych czy stopnia zaawansowania alkoholizmu. Dane te są mu niezbędne w celu prawidłowego opracowania planu terapeutycznego dla pacjenta.

Skuteczność Esperalu może być osłabiona w wyniku niektórych komplikacji, występujących po zabiegu. Rzadko dochodzi do powstawania torbieli w miejscu wszycia tabletki. Jej obecność uniemożliwia swobodne rozprzestrzenianie się substancji czynnej leku w krwiobiegu pacjenta. Nie może ona bowiem przedostać się przez barierę, jaką tworzy powstała torbiel. W celu przywrócenia najwyższego poziomu skuteczności, konieczne jest wykonanie ponownego zabiegu i usunięcie torbieli. Powikłanie to występuje niezwykle rzadko, ale nie jest bezobjawowe. Pacjent z pewnością zorientuje się, że w miejscu implementacji dzieje się coś niedobrego. Najczęstszymi objawami powstającej torbieli jest bowiem uczucie dotkliwego bólu i pieczenia rany, a niekiedy nawet widoczne jej zaczerwienienie.

Oferta Centrum Medycznego Galmedic

W Centrum Medycznym Galmedic w Rzeszowie możliwe jest skorzystanie z oferty kompleksowej terapii alkoholizmu. Jednym z jej elementów jest wszywka alkoholowa. Koszt wszycia Esperalu w tej placówce wynosi 650 złotych. Pacjent może ponadto zdecydować się na zakup pakietu wszywki PLUS lub MAX, które wzbogacone są o dodatkowe udogodnienia i usługi. Ich koszt waha się od 850 do 2000 złotych. Dodatkowa konsultacja lekarska możliwa jest po uprzedniej rejestracji i wiąże się z kosztem 200 złotych.

Więcej na temat Esperalu w Rzeszowie przeczytasz tutaj https://rzeszow.galmedic.pl/uslugi/esperal/.

 

Umów wizytę Online

Przychodnia Medyczna Pramed powstała w 2010 roku. Od tego czasu sukcesywnie buduje i wzmacnia zaufanie wśród swoich pacjentów. Lekarze specjaliści pracujący w naszej przychodni świadczą wysokiej jakości usługi zdrowotne

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 07.30 - 19.00
Wtorek: 07.30 - 19.00
Środa: 07.30 - 19.00
Czwartek: 07.30 - 19.00
Piątek: 07.30 - 19.00
Sobota: Zamknięte
Niedziela: Zamknięte
Twój Koszyk