Menopauza nazywana jest przekwitaniem albo klimakterium. To czas, gdy jajniki przestają być aktywne. Samo słowo menopauza związane jest z ostatnią miesiączką, a niektóre kobiety nieco żartobliwie mówią, że jest to czas, gdy jajniki przechodzą na emeryturę. W Polsce menopauza dotyczy kobiet ok. 50 roku życia, natomiast objawy premenopauzalne pojawiają się kilka lat wcześniej. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.
Jakie są pierwsze symptomy menopauzy?
Okres premenopauzalny może rozpocząć się nawet 10 lat przed menopauzą. Do pierwszych pojawiających się objawów należą problemy ze snem, wahania nastrojów czy też drażliwość. Objawy menopauzy są zatem dosyć nieswoiste, w końcu mogą występować także w czasie PMS, czyli zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Mogą wystąpić także problemy z koncentracją, problemy z trzymaniem moczu czy nawet problemy z sercem. W związku ze spadkiem aktywności jajników u niektórych kobiet dochodzi także do spadku libido. Zmniejsza się bowiem produkcja estrogenu i progesteronu. Warto wiedzieć, że w okresie premenopauzalnym następuje skrócenie lub też wydłużenie cyklu. Może dojść do skrócenia go o 2-3 dni czy też wydłużenia nawet o tydzień czy dwa tygodnie.
Czy w czasie menopauzy dochodzi do przybierania na wadze?
W istocie nawet u 90% kobiet w czasie menopauzy dochodzi do przyrostu masy ciała i związane jest to ze spadkiem poziomu estrogenów, które umożliwiają kontrolowanie masy ciała. Gwałtowny przyrost masy ciała obserwowany jest u kobiet, u których występuje przedwczesna menopauza. Inaczej niż w okresie rozrodczym, gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicy bioder i ud, w okresie menopauzy przede wszystkim odkłada się w okolicy brzucha. Jest to niebezpieczne, gdyż otłuszczone stają się narządy wewnętrzne. W związku z tym może dość do pojawienia się insulinooporności, cukrzycy typu drugiego, choroby niedokrwiennej serca, a także dużego obciążenia kręgosłupa, a w związku z tym wielu dolegliwości. Warto zatem nawet gdy w młodszym wieku zaniedbywało się aktywność, zacząć się ruszać. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba teraz biegać maratony jednak godzina szybkiego marszu czy też nordic walking dziennie to absolutne minimum. W przypadku otyłości brzusznej i związanych z tym dolegliwościami warto również postawić na basen. A jeśli boicie się złapania infekcji bakteryjnej czy grzybicznej, to wybierzcie trening EMS. Jest to elektrostymuacja mięśni, która pomoże Wam wrócić do formy w połączeniu z odpowiednią dietą. Prawidłowa masa ciała sprawia, że objawy klimakterium mogą być nieco mniej uciążliwe, a przynajmniej nie towarzyszy ciężkość i problemy z metabolizmem.
Jak powinna wyglądać dieta w czasie menopauzy?
Na pewno należy postawić na dietę lekkostrawną. Należy do niej wprowadzić produkty o niskim i średnim indeksie glikemicznym, a całkowicie zrezygnować z tych o wysokim indeksie glikemicznym. Należy spożywać posiłki regularnie i absolutnie nie można rezygnować ze śniadań. Obiad powinien stanowić 35% zapotrzebowania kalorycznego w ciągu dnia. Kolacja musi być znacznie mniej obfita od obiadu i nigdy nie może go zastępować. Posiłki powinny być bogate w węglowodany złożone, zdrowe tłuszcze Omega-3 i Omega-6, a także witaminy, zwłaszcza te, które poprawiają stan skóry. Warto sięgnąć po produkty bogate w witaminy A, C, i E, a także zawierające witaminy z grupy B. Prawidłowe nawodnienie także ma znaczenie i nie należy wypijać mniej niż 1,5 litra wody dziennie.